Шумен провал: Лийдс остава в Чемпиъншип, Саутхемтън ще играе във Висшата лига

1610 0

Лийдс се провали и в този опит да се върне във Висшата лига чрез финалния плейоф на Чемпиъншип. Тимът на Илия Груев загуби с 0:1 от Саутхемптън и ще остане във второто ниво на английския футбол и за следващия сезон.

Единственото попадение в мача на "Уембли" реализира Адам Армстронг в 24-ата минута. Лийдс стигна до греда в 84-ата минута след мощен удар на Дан Джеймс.

Тимът от Йоркшир отправи само 2 точни удара през първото полувреме, но се активизира след почивката. Въпреки това така и не успяха да намерят път към вратата на МакКарти. Това е трета победа за "светците" над Лийдс през настоящия сезон в 3 мача - 2 за първенството и сега плейофа.

Ето как се разви мачът:

Първо полувреме

В първите 10 минути предимството в играта е на страната на Лийдс. Въпреки това липсват сериозни опасности пред вратата на "светците". В 11' Саутхемптън изпусна да се възползва от много добра ситуация след бърза атака, но отбраната на Лийдс се справи.

ГОЛ! В 24' Смолбоун получи комфортно пространство в половината на Лийдс и изведе Адам Армстронг, който достигна до добра позиция и прати топката покрай излезлия Мелие, за да влезе тя в десния му ъгъл. Това е 24-то попадение за него през сезона в Чемпиъншип и общо четвърто срещу тима от Йоркшир през кампания 2023/24.

В 41' Груев върна топката в наказателното поле на съперника, Глен Камара отигра и създаде реална опасност, но защитата в черни екипи се справи на ръба.

В 45-ата минута играчите в бяло като по чудо избегнаха да инкасират втори гол. В ситуацията Армстронг отправи удар след статично положение, Мелие се протегна и отрази. Топката обаче не отиде далеч и можеше лесно да се стигне до ефективна добавка от струпалите се в наказателното поле играчи на Саутхемптън, но защитата на Лийдс се справи.

В 5-ата от 5 минути добавено време Саутхемптън имаше шанс да удвои аванса си след нова статична ситуация, но вратарят на Лийдс успя да избие топката и опасността да пропадне.

Второ полувреме

В 49-ата минута дойде най-добрата ситуация за Лийдс дотук в мача. Тейлър Харууд-Белис се намеси точно в момента, в който футболист на Лийдс щеше да нанесе опасен удар. При добавката Самървил стреля встрани от вратата.
Две минути по-късно Харууд-Белис извърши грубо нарушение срещу Ротер на границата на наказателното поле. Футболистът на "светците" получи за това официално предупреждение.

Лийдс натисна съперника, но в 68' Саутхемптън можеше да вкара втори гол след сгрешен пас на Лийдс, но изведеният отляво Едози реши да завърши атаката сам и стреля неточно.

Страхотен малшанс за Лийдс в 84-ата минута! Мощен удар на Дан Джеймс срещна напречната греда и накара феновете на тима от Йоркшир да се хванат за главите. Лийдс продължи да опитва и в 90+4' Маккарти бе принуден да прави спасяване след удар на Джеймс.

Стартови състави

Лийдс: Илан Мелие, Жуниор Фирпо, Арчи Грей, Джо Родон, Итън Ампаду, ИЛИЯ ГРУЕВ, Глен Камара, Крисенсио Съмървил, Уилфред Нонто, Жоржиньо Рутер, Джоел Пиру

Саутхемптън: Алекс МакКарти, Ян Беднарек, Кайл Уолкър-Питърс, Тейлър Харууд-Белис, Джак Стивънс, Райън Фрейзър, Джо Арибо, Флин Даунс, Уилям Смолбон, Адам Армстронг, Дейвид Брукс

Двубоят започва в 17:00 часа. В сблъсъка, наричан и "най-скъпия във футбола", за първи път ще участва българин. Почти сигурно е, че Груев ще е титуляр за йоркширци.

Саутхемптън влиза в мача с психологическо предимство

Тимът на Даниел Фарке можеше да спечели директна промоция в елита, но тимът влоши представянето си в края на редовния сезон и завърши трети в Чемпиъншип. В първия етап на плейофите Груев и компания разбиха Норич с общ резултат 4:0.

Саутхемптън пък стигна до решаващия мач с общ резултат 3:1 над Уест Бромич. "Светците" са единственият отбор, спечелил и двата си мача срещу Лийдс в редовния сезон, и това им дава психологическо предимство.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ - Илия Груев разкри как се чувства преди големия мач на Лийдс на "Уембли"