Чудо: Никога правено за 105 години в Англия? Веднага сторено от Илия Груев в Лийдс

Снимка: колаж: SportLive.bg; снимки: Getty Images

20627 0

Илия Груев е много близо до това да се превърне в 10-ия българин, който е записвал игрови минути в английската Висша лига. Разбира се, за целта първо Лийдс трябва да се класира за елита на Англия. Предстои финален плейоф срещу Саутхемптън на "Уембли", който ще се състои в неделя, 26-и май, от 17:00 часа българско време.

За да стигне до него, Лийдс надделя в два мача на разменено гостуване на полуфинала срещу Норич. Първата среща приключи при 0:0, но при домакинството за Груев и компания бе постигната разгромна победа с 4:0. А българинът вкара дебютното си попадение.

То дойде още в седмата минута и бе вкарано директно от пряк свободен удар от около 25 метра. Груев изненадващо потърси директен обстрел, въпреки че ситуацията предполагаше центриране, а с това хвана неподготвен противниковия страж.

Илия Груев с невиждано постижение в Лийдс

Илия Груев блести за Лийдс

Любопитното е, че никога до момента в 105-годишната история на Лийдс отборът не бе отбелязвал толкова рано гол в плейофен сблъсък. А сега Груев го стори още с първите си изяви в подобни мачове - в първия си сезон за английския тим.

24-годишният българин бе с ключова роля за това Лийдс да спечели първи мач за пряко отстраняване у дома на "Елънд Роуд" за първи път през този век. За последно това се случи през 1987 година. Лестър и Ипсуич вече си гарантираха участие във Висшата лига догодина - Лийдс и Саутхемптън ще се борят за последното място.

До този момент 10 българи са били в елита на Англия, като 9 от тях са записвали игрови минути. Силвестър Джаспър е бил в групата на Фулъм за мач във Висшата лига, но е оставал неизползвана резерва. Той е играл за "котиджърс" само във ФА Къп и в Чемпиъншип.