Безспирният регрес на Григор Димитров - необратимият процес при българина


Безспирният регрес на Григор Димитров - необратимият процес при българина
Снимка: Getty Images

4192 0

"Едва два са случаите, в които Григор Димитров спечели 4 поредни мача в 35 турнира, в които участва от януари 2020 година до днес". Това написа реномираният тенис журналист Феручо Роберти. Той анализира надълго и нашироко най-добрия български тенисист в седмичната си рубрика "Числата", която води в сайта ubitennis.com.

"Първите 3 месеца през настоящия сезон за съжаление затвърдиха мнението, че посредственото му представяне нестихва. Нехарактерно за тенисист, който е надарен с кристално чиста класа и който доближава възрастта 31 години. Той обаче е неспособен да демонстрира позната си игра на високо равнище благодарение на която се изкачи до трето място в ранглистата на АТП.

Неубедителното представяне на Григор Димитров през годините

Ако се вгледаме внимателно как играе през последните години - с неговия почти безупречен тенис от естетическа гледна точка, но и с твърде много мачове, в които допуска твърде несериозни грешки, на човек му е трудно да повярва, че българинът е бил способен да се задържи 32 седмици в Топ 5 на световната ранглиста и 81 седмици в Топ 10.

Димитров е триумфирал в осем състезания, сред които и най-престижният в календара след четирите турнира от Големия шлем - финалът на АТП. Той го завоюва в Лондон през 2017 година по феноменален начин, побеждавайки във всичките си пет двубоя, което не се бе случвало на дебютант от 1978-а, когато успя да го направи тенисист на име Джон Макенроу.

Преди 5 години се смяташе определено за най-добрия сезон в кариерата на Григор, който през 2017 спечели още Мастърс 1000 в Синсинати, както и още два турнира АТП 250 - Бризбейн и София. На фона на настоящото му представяне няма и помен от предишната му форма. От януари досега той претърпя поражения от тенесисти, които не фигурират в Топ 50, като за последно това се случи срещу Макдоналд в Маями, в неясен мач, в който спечели само пет гейма.

Проблемът на българина не се дължи само на възрастта му. В момента той е на 28-о място в АПТ, а тази седмица има седем тенисисти, които са по-възрастни от него и които го задминават в ранглистата. Цифрата набъбва до осем, ако към тях се прибави и Кареньо Буста, който е роден само два месеца след него.

Завличането към дъното

Свободното падане, което започна на 26 години - възраст, на която обикновено се забелязва цялостното спортно развитие на един тенисист, не беше съпътствано с големи проблеми, тъй като българинът не е страдал от контузии, с изключение на тежкото боледуване от КОВИД-19 през късната пролет на 2020 година.

Въпреки това след победата на финалния Мастърс, Димитров участва само в един финал на турнир - преди повече от 4 години в Ротердам, когато беше сразен от Федерер, който тогава се завърна като номер 1 в света. Освен в последния двубой на турнира в Нидерландия той има и само един важен полуфинал - този на Откритото първенство на САЩ през 2019 година.

Григор Димитров най-накрая записа победа за първи път от 8 директни мача срещу Федерер. Това беше велико постижение поради това, че тогава 30-годишният състезател заемаше незавидното 78-о място в ранглистата на АТП, което бе най-ниската позиция на полуфиналист в Ню Йорк след тази на Джими Конърс през 1991 година.

На върха на физическата си зрялост през януари 2018-а, на 26 години  започна сезонът на третия тенисист в света Григор Димитров. Оттогава той е участвал в 74 турнира, в 27 от които е отпаднал още в първия кръг (36%). Освен финала в Ротердам и полуфинала в Ню Йорк, той има само още осем полуфинала, от които три са на турнири Мастърс 1000 (Монте Карло 2018, Берси 2019 и Индиън Уелс 2021).

При оценка на данните от посочения период, Димитров спечели само 97 срещи от 172 изиграни (56%). Редица възходи и спадове предшестваха втория период на кариерата му този, който последва победата в "О2 Арена" в Лондон.

На практика статистиката му срещу тенисисти от Топ 10 в последните 4 дни е приемлива - 7 победи срещу 10 загуби, а тази срещу колегите му между 11-о и 20-о място - 10:4, е изключително разочароваща. Съперници, които на теория трябва да побеждава безпроблемно са тези извън Топ 50. В срещите с тях е спечели 47 пъти и е загубил 32 пъти. Това са числа, които показват, че при тенис кризата на българина, която е може би необратима, голяма роля играе психическият подход, който го завлича надолу", пише Феручо Роберти. Въпреки песимистичната прогноза Григор Димитров направи малък прогрес в световната ранглиста.

Етикети:
Sportlive.bg

ТОЧНО ПОПАДЕНИЕ


виж всички

Още по темата


Timeout


виж всички
Избрано от ТЕНИС

Кога и как Григор Димитров спечели 8-цифрена печалба пари в тениса: Периодът, направил го милионер

Първата ракета на България Григор Димитров се радва на отлична форма вече не един и два месеца. Той показва най-добрия...

Реклама
Най-четени новини

виж всички