От Шампионска лига до Лига Европа: Какво стана при последния сблъсък Барселона - Манчестър Юнайтед?

2141 0

Два от най-големите футболни грандове в света - Барселона и Манчестър Юнайтед, отново ще премерят сили на европейската сцена. Този път обаче двата тима няма да се срещнат на най-голямата сцена Шампионска лига, а във втория по големина европейски клубен турнир Лига Европа.

Преди 3 години: Барса изхвърли Манчестър Юнайтед от Шампионска лига

Жребият в Лига Европа противопостави Барса и Юнайтед на 1/8-финалите, а сблъсъкът между тях идва само три години след четвъртфиналния им дуел в Шампионска лига. През 2019-а испанците надвиха "червените дяволи" и се класираха за полуфиналите, където отпаднаха от Ливърпул.

Наказателната акция на Барселона срещу Юнайтед

На 1/4-финалите през 2019-а Барселона взе аванс още в първата среща на "Олд Трафорд", печелейки с 0:1 с автогол на Люк Шоу. В реванша на "Кампо Ноу" победата отново бе за каталунците - 3:0, с два гола на Лионел Меси и едно попадение на бившия футболист на Ливърпул Филипе Коутиньо.

Манчестър Юнайтед или Барселона: кой има повече победи?

Манчестър Юнайтед и Барселона имат изиграни общо 13 мача помежду си, като "дяволите" са спечелили само три от тях, каталунците имат шест успеха, а четири пъти резултатът е бил равен. През 2009-а Барса победи Юнайтед и на финал на Шампионска лига.

Как Барса и Юнайтед стигнаха до Лига Европа

През този сезон Юнайтед стартира от груповата фаза на Лига Европа, докато Барса бе в групите на Шампионска лига, но завърши на трето място и се насочи към елиминациите на втория по сила турнир на УЕФА. Двубоите между двата тима ще се изиграят на 16 и 23 февруари 2023 г.

Освен сблъсъка Барселона - Манчестър Юнайтед, жребият в Лига Европа отреди още вълнуващи 1/8-финални битки.