За 68 години история: 17 мача от Шампионска лига не са решени в редовното време, има случай и на преиграване

Снимка: Getty Images / Guliver

2722 0

Манчестър Сити и Интер приключват сезон 2022/23 тази вечер в двубой, в който ще спорят за най-голямата награда в клубния футбол. Един от двата отбора ще бъде коронован за шампион на Европа на стадион "Ататюрк" в Истанбул. Сити се бори за първата си титла в Шампионска лига, докато Интер се стреми да се изравни в класацията с Аякс, като вдигне трофея за четвърти път.

17 мача, които не да били решени в редовното време

Откакто Реал Мадрид и Реймс се състезаваха в първия финал през юни 1956 г., под първоначалното заглавие на състезанието - Купата на европейските шампиони, има редица случаи, когато и двата тима завършват при равен резултат в редовното време. По време на ерата на Европейските купи, девет финала финашират при хикс. Като цяло, включително ерата на Шампионска лига, общо 17 финала е трябвало да бъдат решени след изиграването на пълните 90 минути от редовното време.

По една или друга причина не всички са решени по един и същи начин. Пет са с победител в продълженията, 11 при изпълнение на дузпи след продължения и един в преиграване. Не е имало финали, решени със златен гол през 68-те години на турнира.

Изданието на турнира през сезон 1957/58 на Европейската купа между Реал Мадрид и Милан на "Хейзел" е първото, което завършва без победител след 90 минути. Двубоят се е намирал в патова ситуация, докато неистовият последен половин час доведе до четири гола. Ди Стефано изравнява след откриващия гол на Хуан Скиафино, но италианците се връщат напред в рамките на три минути, когато Ернесто Грило побеждава Хуанито Алонсо със свирепо усилие от границата на наказателното поле.

Само две минути след това Реал прави 2:2 и това показва таблото до края на мача. Всичко се решава в продълженията, като Пако Генто хвана вратаря на Милан Нарцисо Солдан неподготвен, за да даде на Мадрид титлата за трета поредна година.

Въвеждане на дузпите

Изданието на турнира през сезон 1973/74 е друга забележителност в историята на турнира. Дотогава на практика всеки финал има ясен победител за 90 минути. А тези, които нямат, биват решени в продълженията. Никой финал не е бил толкова близък като този между Байерн Мюнхен и Атлетико Мадрид. Без голове след съдийския сигнал мачът стигна до продължения, когато настъпи истинската драма.

Луис Арагонес изстреля испанския отбор напред от пряк свободен удар в последната минута на първото продължение, но мечтите на Атлети за вдигане на трофея са разбити по най-жестокия начин, когато Каче Шварценбек стреля отдалеч, за да изравни с последния удар в мача.

Тогава не е имало установен протокол за решаване на финал след 120 минути, а и двата отбора са били изключително уморени. Така за първи и единствен път повторение на финала е било насрочено два дни по-късно. Тогава мадридчани са пометени от Байерн, губейки преиграването с 4:0.

Проблемът с преиграването е, че те пречат на календара и не винаги е лесно да се намери подходяща дата на неутрално място. И какво се случва с феновете? ФИФА въвежда изпълнението на дузпи като начин за решаване на мачове, които имат равен резултат дори и след продължения през 1970 г., но само за квалификационни равенства. Първият финал, решен от място, е Европейското първенство през 1976 г., като Чехословакия излиза начело в дузпите срещу Западна Германия (5:3).

Първата дузпа на "Олимпико".

Първият финал за Европейската купа/Шампионска лига, решен от дузпи, е сблъсъкът от 1983/84 между Рома и Ливърпул. Десният защитник Фил Нийл откри в първия мач в 13-та минута, но отборът на домакините се върна в двубоя точно преди полувремето чрез Пруцо.

Финалите на Европейската купа/Шампионска лига се решават с изпълнение на дузпи

1984/84 Ливърпул 1-1 Рома (4-2)

1985/86 Стяуа Букурещ 0-0 Барселона (2-0)

1987/88 ПСВ Айндховен 0-0 Бенфика (6-5)

1990/91 Цървена звезда Белград 0-0 Олимпик Марсилия (5-3)

1995/96 Ювентус 1-1 Аякс (4-2)

2000/01 Байерн Мюнхен 1-1 Валенсия (5-4)

2002/03 Милан 0-0 Ювентус (3-2)

2004/05 Ливърпул 3-3 Милан (3-2)

2007/08 Манчестър Юнайтед 1-1 Челси (6-5)

2011/12 Челси 1-1 Байерн Мюнхен (4-3)

2015/16 Реал Мадрид 1-1 Атлетико (5-3).

Любопитен детайл пък се наблюдава в последните три финала в Шампионска лига, който е далеч от продължения и дузпи.