Швейцария излъга Камерун, Ян Зомер с ключова роля за 3-те точки (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

10060 0

Швейцария срази Камерун с минималното 1:0 в първия мач от ден №5 на Световното първенство по футбол!

В първите десетина минути "кръстоносците" бяха господари на терена, но след това "лъвовете" се успокоиха и погледнаха по-смело към вратата на Ян Зомер. До края на полувреме 33-годишният вратар имаше доста работа и се отчете с три ключови спасявания, които запазиха нулевото равенство.

Втората част започна ударно за състава на Мурат Якин, който вкара гол с първия си точен удар. Той беше дело на Бриел Емболо, а асистенцията бе на Джердан Шакири (ВИДЕО). До края на срещата Зомер се отличи с още едно спасяване, а Рубер Варгас и Харис Сеферович пропуснаха да направят победата на своя тим по-изразителна.

*Във втория кръг Швейцария играе срещу Бразилия (28 ноември, 18:00 ч.), а Камерун се изправя срещу Сърбия (28 ноември, 12:00 ч.). Мачът Бразилия - Сърбия днес е от 21:00 часа!

Ето как се разви двубоят Швейцария - Камерун:

ГАЛЕРИЯ - СНИМКИ от Швейцария - Камерун!

Швейцария стигна до ъглов удар още в 50-ата секунда, след който се получи кратко разбъркване в наказателното поле, но в крайна сметка топката бе изчистена. Съставът на Мурат Якин продължи да бъде по-активен в първите минути, а всичко най-интересно се случваше през лявото крило, на което играеше Джердан Шакири.

Първата реална опасност обаче бе пред вратата на Зомер - в 9-ата минута стражът отрази удар от малък ъгъл, а при добавката Екамби стреля над горната греда от 7-8 метра разстояние. В 14-ата Чупо-Мотинг открадна една топка от Аканджи в центъра на терена и се устреми към вратата на "кръстоносците", но не успя да нанесе най-добрия завършващ удар и Ян Зомер се отчете с второ спасяване.

В 30-ата минута Зомер трябваше да се намесва за трети път, след като постепенна атака на Камерун бе завършена с диагонален шут от Мартин Хонгла. Като цяло швейцарците владееха повече топката - 57:43, но повечето голови положения бяха за "лъвовете" - 4:1. 600 секунди преди края на първата част Фай пусна прострелен пас в наказателното поле, но Силван Видмер блесна с решителен шпагат и не позволи на Екамби да нанесе удар.

Малко по-късно Колинс Фай получи и първия жълт картон заради избутване на съперник в гръб. В 40-ата минута Емболо нахлу отляво с топка в краката и точно преди да шутира Жан-Шарл Кастелето притича и успя да изчисти в ъглов удар, от който не последва опасност за Онана. В първата от добавените две минути продължение Мануел Аканджи се размина на сантиметри с топката при нов корнер, който бе проспан от цялата защита на Камерун.

ГОЛ - В 48-ата минута Швейцария откри резултата след образцова атака, в края на която Джердан Шакири пусна успореден на голлинията пас от дясното крило и Бриел Емболо прати топката във вратата на Камерун - 1:0! (ВИДЕО) Ето и защо Емболо не се зарадва при попадението си!

В 57-ата Ерик Максим Чупо-Мотинг финтира двама защитници до аутлинията, а след това прояви егоизъм и вместо да подаде на съотборник опита да шутира от почти нулев ъгъл - Зомер отрази без проблем. В 64-ата Нико Елведи получи жълт картон, след като задържа Чупо-Мотинг за фланелката.

В 65-ата минута Швейцария бе напът да вкара огледален на първия втори гол, но този път Андре Онана спаси удара на Варгас, който можеше да бъде и по-добре насочен. От последвалия корнер топката бе изчистена пред погледа на Емболо - "лъвовете" оцеляха на два пъти в рамките на минута!

В 83-ата минута Мануел Аканджи получи третия жълт картон в мача, след като фаулира съперник, за да спре евентуална контраатака. 120 секунди преди края на редовното време Гранит Джака стреля от 20 метра по земя, но Онана внимаваше и улови топката с плонж. В заключителните секунди Сеферович бе близо до това да направи 2:0, но някак си нацели тялото на Кастелето от много изгодна позиция.

Стартови състави:

Швейцария (4-2-3-1): Ян Зомер - Силван Видмер, Мануел Аканджи, Нико Елведи, Рикардо Родригес (90' Ерай Джьомерт) - Ремо Фройлер, Гранит Джака - Джердан Шакири (72' Ноа Окафор), Джибрил Соу (71' Фабиан Фрай), Рубен Варгас (80' Фабиан Рийдер) - Бриел Емболо (72' Харис Сеферович)

Камерун (4-1-2-3): Андре Онана - Колинс Фай, Жан-Шарл Кастелето, Николас Н'кулу, Ную Толо - Самуел Гоуе - Андре Замбо Ангиса, Мартин Хонгла (68' Гаел Ондуа) - Брайън Мбемо (81' Муми Нгамалеу), Ерик Максим Чупо-Мотинг (74' Венсан Абубакар), Карл Токо Екамби (74' Жорж-Кевин Н'куду)

Швейцария - Камерун по ТВ: Къде да гледаме срещата от Световното?

На Мондиал 2018 Швейцария излезе от груповата фаза след 1:1 с Бразилия, 2:1 срещу Сърбия и 2:2 с Коста Рика. Впоследствие 1/8-финалът срещу Швеция бе загубен с 0:1. Камерун не успя да се класира за форума в Русия, но има 7 участия на световни първенства, включително един 1/4-финал през 1990 година.

*Сега двата тима са част от Група "G" в Катар, в която са още Бразилия и Сърбия. Сблъсъкът между "селесао" и "орлите" започва в 21:00 часа!

Отборът на Мурат Якин проведе само една контрола в навечерието на Мондиал 2022 - на 17 ноември "кръстоносците" загубиха с 0:2 от Гана.

Този на Ригоберт Сонг пък изигра 2 приятелски мача, в които записа 2 равенства - 1:1 с Ямайка (9 ноември) и 1:1 с Панама (18 ноември).

Потенциални стартови състави:

Швейцария: Ян Зомер, Силван Видмер, Мануел Аканджи, Нико Елведи, Рикардо Родригес, Ремо Фройлер, Гранит Джака, Джердан Шакири, Джибрил Соу, Рубен Варгас, Бреел Емболо

Камерун: Андре Онана, Ную Толо, Никола Н'Кулу, Жан-Шарл Кастелето, Колинс Фай, Оливие Нтчам, Франк Ангиса, Мартин Хонгла, Карл Токо Екамби, Винсент Абубакар, Ерик Максим Чупо-Мотинг