България излъга Нидерландия и си гарантира оставане в Лигата на нациите

Снимка: Emona Tsoncheva / LAP.bg

1854 0

България завоюва втора победа в Лигата на нациите и си гарантира оставането в надпреварата и през следващия сезон. "Лъвовете" победиха Нидерландия с 3:1 (22:25, 25:16, 25:21, 25:21) в 11-ия си мач от тазгодишното издание на турнира.

Възпитаниците на Николай Желязков загубиха първия гейм с разлика от три точки, но през останалите части се представиха на ниво и сломиха съперника си, който се бори за влизане в първата осмица.

Българите бяха равностойни на своя противник в началните разигравания на срещата, които доведоха до 9:9 и 18:18. "Лалетата" демонстрираха по-силна игра в отбрана, а атака в аут на Радослав Парапунов доведе до крайното 22:25.

През втората част "трикольорите" успяха да създадат комфортна преднина от 14:8, а липсата на излишни грешки им гарантира успех с 25:16, който ги върна в срещата.

Третата част се оказа решителна за крайния изход на срещата, провела  се в полския град Гданск. Българите бяха отлични в атака и отбрана, което отведе отново до комфортна разлика на моменти. Тя се получи още при 10:5, бе намалена частично при 22:19, а частта в крайна сметка завърши при 25:21.

В четвъртия гейм първите разигравания наподобяваха тези от миналата част и възпитаниците на Желязков поведоха с 10:5. Противника обаче не се бе предал и стигна до равенство 20:20, но в следващите пет от шест разигравания завършиха с успех за българите, което им гарантира крайния успех. (25:21)

БЪЛГАРИЯ - НИДЕРЛАНДИЯ 3:1 (22:25, 25:16, 25:21, 25:21)

Най-резултатен за българския тим бе Мартин Атанасов с 20 точки, докато Александър Николов добави 14 точки. Нимир Абдел-Азиз от Нидерландия пък се отличи с 25 точки.

"Лъвовете" имат актив от 9 точки след 2 победи и 9 поражения, което ги праща на 13-о място във временното класиране. "Оранжевите" заемат седмата позиция. В събота България ще се изправи срещу селекцията на Китай.

БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Радослав Парапунов, Мартин Атанасов, Александър Николов, Николай Колев, Светослав Гоцев - Владислав Иванов-либеро

Селекционер Николай Желязков

НИДЕРЛАНДИЯ: Весел Камник, Нимир АбделАзиз, Гийс Йорна, Маартен Ван Гардерен, Тван Вилтенбург, Фабиан Плак - Роберт Андринга-либеро