Лудогорец и Георги Дерменджиев отново на колене! Ботев Плодвив надви шампиона и вдигна Купата на България (ВИДЕО)

Снимка: Yulian Todorov / LAP.bg

7336 0

Ботев Пловдив спечели Купата на България за сезон 2023/24! "Канарчетата" надвиха с 3:2 Лудогорец насред Националния стадион "Васил Левски" и ликуват за четвърти път в своята история в родния вътрешен турнир. Двубоят в София бе изпълнен с много драма, голове и положения.

Това бе четвърти "жълто-черен триумф" за Купата на България. Наставникът на Ботев - Душан Керкез, пък е първият чуждестранен такъв, който извежда "канарите" до финал за турнира и съответно го печели.

Преди точно 7 години Ботев Пловдив отново успя да победи Лудогорец на финала за Купата, когато отново начело на "орлите" бе Георги Дерменджиев.

За победителите днес се разписаха Антоан Конте (4'), Мартин Секулич (45') и Уме Емануел (58'). За шампионите точни бяха Квадво Дуа (8') и Руан Секо (71'). Повратният момент обаче дойде в 100-ата минута. Конте извърши нарушение в наказателното си поле и бе отсъдена дузпа за Лудогорец. Руан Крус застана зад топката и пропусна, за да подпечата успеха на "жълто-черните".

Развой на финала за Купата на България

Финалът започна ударно за Ботев Пловдив. Още в четвъртата минута символичните гости получиха правото да изпълнят ъглов удар. Топката бе пратена в наказателното поле от Ивелин Попов, а там Антоан Конте я вкара с глава във вратата на Дамян Христов за 1:0.

Само 4 минути по-късно резултатът бе изравнен. Лудогорец изнесе топката много бързо в предни позиции и центрира в наказателното поле. Там Квадво Дуа нанесе много мощен диагонален удар и изравни резултата. Отне малко време голът да бъде потвърден от ВАР, но в крайна сметка, той стана факт.

Лудогорец вдигна оборотите след изравнителния гол. Възпитаниците на Георги Дерменджиев натиснаха сериозно и до 14-ата минута стигнаха до няколко положения след удари на Кайо Видал и Педро Нареси, чиито удари обаче не намериха целта. В 16' Квадво Дуа бе изведен от Диниш Алмейда, който се озова очи в очи с Ханкич, но Йонас Там успя да настигне нападателя на "орлите" и да блокира удара му в ключов момент. До 30-ата минута на терена не се промени нищо. Лудогорец натискаше здраво, а Ботев Пловдив нямаше отговор на бързите атаки по крилата на "орлите".

БРАТЯ ДОМУСЧИЕВИ И НИКОЛАЙ БАРЕКОВ ГЛЕДАТ ФИНАЛА НА ЖИВО (ВИДЕО)

В 31-вата минута Ханкич направи се отчете с решаващо спасяване. Ботев отново сбърка в собствената си половина. Педро Нареси проби и стреля в горния десен ъгъл на вратата, но Ханкич успя да спаси. При последвалия корнер Якуб Пьотровски стреля опасно с глава, но над напречната греда. Пет минути преди почивката пловдивчани оцеляха като по чудо. При центриране от статично положение Антон Недялков се завъртя и стреля ефектно от чиста позиция. Ханкич реагира блестящо, плонжира и спаси "канарчетата".

В последната минута на редовното време Ботев Пловдив отново ликуваше. Джеймс Ето'о успя да изведе Мартин Секулич, който преодоля Дамян Христов. Двамата обаче се сблъскаха сериозно и неприятно, а около 3-4 минути след това не се игра футбол, защото се оказваше медицинска помощ на младия страж. В крайна сметка, той остана на терена.

Втората част започна с принудителна смяна. Четвъртият страж на Лудогорец, 20-годишният Пламен Пепеляшев се появи в игра на мястото на контузения Дамян Христов. Той бе тестван след 30 секунди игра, когато Мартин Секулич стреля, но младокът отрази. В 51' пък Ивелин Попов получи топката на границата на наказателното поле. Капитанът на пловдивчани обаче не успя да намери целта и ударът му мина до гредата.

Ботев Пловдив удвои преднината си в 58'. Лудогорец сгреши при изнасянето на топката на халфовата линия и тя бе открадната от Мохамед Брахими. Той напредна и прати кълбото в наказателното поле, където Уме Емануел не остави шансове на Пепеляшев и вкара за 3:1.

Лудогорец отговори с положение в 68-ата минута. Квадво Дуа проби на фланга и намери Якуб Пьотровски на дъгата на наказателното поле. Полският национал стреля опясно по земя, но ударът му мина покрай страничния стълб. "Орлите" стигнаха до 2:3 в 71'. Антон Недялков подаде от фланга и намери в наказателното поле Руан Крус, който с прецизен удар и помощ от гредата вкара и намали изоставането на своите.

Шампионът на България отново натисна след отбелязания гол и разиграваше умело в противниковата половина, търсейки начин да се добере до Хидайет Ханкич. В 86' Ботев Пловдив се опита да хване противника на контраатака. Антоан Конте бе изведен сам срещу Пепеляшев, но сам затвори ъгъла си и не нанесе качествен шут.

В 100-ата минута драмата бе пълна. ВАР прецени, че Антоан Конте е извършил нарушение в наказателното поле и бе отсъдена дузпа за Лудогорец. Руан Крус застана зад топката, но я прати над напречната греда. Веднага след това главният арбитър свири край на финала.

СЪСТАВИ

Лудогорец: Дамян Христов, Антон Недялков, Диниш Алмейда, Якуб Пьотровски, Рик Джонатан, Клод Гонсалвеш, Квадво Дуа, Идалго Гомес, Сонко Сундберг, Педро Нареси, Кайо Видал

Ботев Пловдив: Хидайет Ханкич, Йонас Там, Мохамед Брахими, Мартин Секулич, Ивелин Попов, Джеймс Ето'о, Николай Минков, Антоан Конте, Антонио Калдерон, Уме Емануел, Константинос Балоянис

Съставът на Георги Дерменджиев стигна до последното "стъпало", отстранявайки последователно Балкан Ботевград (4:0), Локомотив Пловдив (4:0), ЦСКА 1948 (3:1) и Хебър Пазарджик (4:0 и 5:0).

Този на Душан Керкез пък се справи със Струмска слава (3:0), Етър Велико Търново (4:2), Спартак Варна (2:1) и ЦСКА (1:0 и 2:0).

ОЩЕ: Този път всички са за Лудогорец: А "орлите" посягат към нещо, което дори те не са правили

*И разградчани, и пловдивчани са печелили трофея по 3 пъти - "зелените" през сезони 2011/12, 2013/14 и 2022/23, докато "жълто-черните" - през 1961/62, 1980/81 и 2016/17.

Иначе, през настоящата кампания "орлите" веднъж завършиха 2:2 с "канарчетата" в Първа лига (кръг №9) и веднъж ги победиха с 2:0 (кръг №24).

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:

Ботев Пловдив е аутсайдер не само срещу Лудогорец, но и срещу историята в Купата на България!

Георги Дерменджиев се справя с важен проблем в Лудогорец, знае как да спечелят Купата

Умерен Душан Керкез преди финала за Купата: Нормално е да не сме фаворити!