Левски прегази Академия Пандев и триумфира с трофея „Георги Соколов“, но даде и жертва

Снимка: Ivan S. Ivanov / LAP.bg

6005 0

Левски удари с 3:1 северномакедонския Академия Пандев на стадион "Георги Аспарухов" и триумфира с купа "Георги Соколов". Мачът за трофея бе посветен на 80-годишнината от рождението на една от емблемите на „синия“ клуб - Георги Соколов.

Хората на Станимир Стоилов доминираха през целия мач и вдигнаха първата си купа през лятото. Попаденията за „сините“ забиха превърналите се в топреализатори в контролите Роналдо и Билал Бари, който вкара два пъти.

Двамата вече имат по 3 гола в предсезонните проверки. Новото бразилско попълнение откри резултата още в 6-ата минута, а мароканецът доведе нещата до 3:0, реализирайки в 34-ата и 70-ата минута.

Почетното попадение на северномакедонския вицешампион заби Сашко Пандев. Той е брат на Горан Пандев. Сашко фиксира крайното 3:1 в 82-ата минута.

Спечелването на първия трофей през това лято обаче бе белязан и от неприятен момент. Още в 9-ата минута Ивелин Попов получи контузия и напусна терена.

Двубоят започна с териториален превес на Левски. Първият шанс дойде още във 2-ата минута, когато Илиян Стефанов би в аут дъгата на пеналта.

120 секунди по-късно се стигна до първия корнер за домакините. След неговото изпълнение Роналдо с глава прати топката в ръцете на Йовановски.

В 6-ата минута се стигна до откриването на резултата. Уелтън проби отляво и центрира перфектно към пеналта, където Роналдо засече във вратата – 1:0. Това е третият гол на новото бразилско попълнение в контролите.

В 9-ата минута се стигна до неприятен момент. Ивелин Попов получи контузия и се наложи да бъде сменен принудително. На неговото място се появи Билал Бари.

Гостите създадоха първото си по-чисто голово положение в 17-ата минута. Тогава Шарковски остана непокрит, но ударът му от воле излезе в аут.

В 21-ата минута Ноа Сонко Сундберг също получи контузия след сблъсък със съперников играч. Той все пак се върна обратно в игра и продължи мача.

Уелтън пропусна златен шанс да удвои резултата в 25-ата минута. Стефанов проби отдясно, след което намери бразилеца, но той нацели напречната греда. След това Уелтън направи добавка с глава, но стреля право в ръцете на Йовановски.

В 28-ата минута Бари получи далечен пас в пеналта, нахлу вътре, но се засуети и бе блокиран.

Логичното се случи в 34-ата минута. Тогава „сините“ закономерно удвоиха. Новото попълнение Анте Блажевич центрира отдясно, а Билал Бари с глава матира Йовановски – 2:0.

Малко преди паузата Уелтън би отдалеч, но право в ръцете на стража на северномакедонците.

На почивката Станимир Стоилов извърши 6 промени. На терена се появиха други  5 полеви играчи, а на вратата застана Пламен Андреев.

В 49-ата минута Георгиевски с глава имаше шанс да намали резултата. За късмет той не уцели вратата

Левски едва не стигна до трети гол в 53-ата минута, когато Коста Манев за малко не си вкара автогол.

Само 60 секунди по-късно Уелтън се откъсна по-фланга, но изстрелът му не порази целта. При следващата атака на „сините“ отново той би на метър над гредата.

В 61-ата минута Стоилов направи поредна смяна. Той замени Илиян Стефанов с Преслав Бачев.

В 64-ата минута Марин Петков стреля от дъгата на пеналта, но резервният страж Купанов улови.

Хората на Станимир Стоилов продължиха да стоят по-добре на терена. Мъри смени схемата на игра, като отборът заигра с трима защитници и двама нападатели.

Така Левски стигна до трети гол в 70-ата минута. След изпълнение на корнер топката стигна до Билал Бари, който отблизо вкара втория си гол в мача за 3:0.

В 82-ата минута гостите върнаха един гол. Разписа се братът на Горан Пандев – Сашко, който реализира отблизо за крайното 3:1.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ЛЕВСКИ: 13. Николай Михайлов - 21. Анте Блажевич, 23. Сонко Сундберг, 33. Хосе Кордоба, 6. Цунами, 7. Георги Миланов, 30. Филип Кръстев, 14. Илиян Стефанов, 17. Уелтон, 18. Роналдо, 10. Ивелин Попов

АКАДЕМИЯ ПАНДЕВ: 12. Марио Йовановски - 15. Душан Йокович, 4. Диме Димов, 3. Коста Манев, 30. Никола Шарковски, 28. Мартин Гьоргиевски, 11. Оусман Маронг, 23. Боян Димовски, 21. Димитър Митровски, 10. Кристиян Велиновски, 9. Марко Гьоргиевски

На 18 юни футболистите на Станимир Стоилов изиграха първата си контрола и тогава завършиха 1:1 със Септември София на "Герена". Четири дена по-късно, на стадиона в Самоков, "сините" победиха Пирин Благоевград с 2:1, а новото попълнение Роналдо вкара и двете попадения още в началните минути на срещата.

Академия Пандев също е с два приятелски мача в актива си - на 17 юни тимът загуби тежко от ФК Балкани с 1:6, а на 21 юни победи българския Черно море с 2:1!

*Днес за първи път ще бъде връчен трофей на името на легендарния Георги Соколов, който ще бъде с височина от 53 сантиметра. От клуба вече заявиха намерение този символичен мач за купа да се превърне в ежегоден!