Португалия се разправи с Чехия за 5 минути и продължава да "лети" в Лигата на нациите

4792 0

Португалия победи като домакин Чехия в 3-ия кръг от Лигата на нациите. "Мореплавателите" постигнаха успех с 2:0, запазвайки си първата позиция във временното класиране.

Резултата с мощен удар откри Жоао Кансело в 33-ата минута, а преднината на "мореплавателите" удвои Гонсало Гедеш (38').

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ:

Първите 15 минути двата отбора започнаха предпазливо, проучвайки противника. Португалия имаше двойно по-голямо притежание на топката, а Кристиано Роналдо отправи първия точен удар в мача. Нищо сериозно обаче като положения пред двете врати.

Кристиано продължи с добрите си изяви. В 24-ата минута капитанът самостоятелно подхвана контраатака и въпреки че се озова в ситуация 1 на 5, съумя да отправи удар посока вратата на съперника. Той обаче профуча над вратата.

Въпреки сериозната доминация на домакините най-чистото положение за първите 30 минути дойде именно пред тяхната врата. Ян Куща бе изведен прекрасно отляво в наказателното поле. Той стреля изключително силно и точно и само добрата намеса на Коща предотврати попадение.

1:0 Ситуацията сякаш събуди португалците, които реагираха мигновено. Жоао Кансело напредна в пеналтерията на чехите и с кинжален удар остави безпомощен вратаря Станиек (33').

2:0 За едва 5 минути домакините дадоха сериозна заявка, че ще спечелят двубоя. На ръба на засадата Гонсало Гедеш изчака извеждащ пас, който го остави очи в очи със стража на Чехия. Нападателят на Валенсия бе безкомпромисен и удвои преднината на отбора си (38').

ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ:

Второто полувреме "мореплавателите" започнаха колебливо. В 60-ата минута след скоростна контраатака гостите се озоваха в ситуация 3 на 2. Последната дума имаше влезлият като резерва на полувремето Вацлав Юречка, който обаче стреля встрани от вратата.

В ответната атака пък футболистът на Ливърпул Диого Жота дриблира покрай няколко противникови футболисти. От границата на наказателното поле той шутира мощно, но в обсега на Станиек, който изби в ъглов удар.

До края на срещата и двата тима опитаха да създадат ситуации, но без особен успех.  Чехите завършиха двубоя с едва 1 удар в очертанията на вратата.

С победата си Португалия запази своето първо място във временното класиране в Група 2 на Лига "А". С 2 победи и 1 равенство "мореплавателите" събраха общо 7 точки, оставяйки на 2 зад себе си втория Испания. Чехия от своя страна остава на 3-ото място с 4 пункта в актива си до момента.

Португалия: Диого Коща, Жоао Кансело, Пепе, Данило Перейра, Рафаел Герейро, Гонсало Гедеш, Уилиам Карвальо, Рубен Невес, Кристиано Роналдо (к), Диого Жота, Бернардо Силва

Чехия: Индрих Станиек, Алеш Матею, Якуб Брабец, Давид Зима, Милан Хавел, Михал Садилек, Томас Сойчек (к), Владимир Коуфал, Адам Хложек, Ян Куща, Ондрей Лингър

Португалия - Чехия по ТВ: Къде да гледаме мача от Лигата на нациите?

ТОП КОЕФИЦИЕНТИ за Португалия - Чехия

Португалия е временен лидер в класирането с актив от четири точки, колкото има и Чехия, но с малко по-лоша голова разлика от "мореплавателите". Испания е на трета позиция с 2 пункта, а Швейцария все още няма актив, тъй като записа две поредни загуби.

Днешните домакини стартираха Лигата на нациите с равенство при визитата си на "Ла Фурия роха" (1:1), но след това разгромиха "кръстоносците" с 4:0 у дома си. Чехите пък стартираха с трудно 2:1 срещу Швейцария в Прага, след което направиха 2:2 с Испания (отново на свой терен).

Три са случаите до момента, в които тези два национални отбора са се изправяли един срещу друг и забележете - всеки път е било на Европейско първенство:

- през 1996 г. Чехия побеждава с 1:0 на 1/4-финал на ЕВРО 1996 (след това губи на финала от Германия).

- през 2008 г. Португалия побеждава с 3:1 в груповата фаза на ЕВРО 2008

- през 2012 г. Португалия побеждава с 1:0 на 1/4-финал на ЕВРО 2012 (след това губи полуфинала от Испания).