Евро 2020 в цифри: Колко жалка беше Турция срещу Италия?

Снимка: Guliver/GettyImages

1580 0

Откриващите мачове на големи шампионати обикновено са съпътствани от равностойни двубои, независимо от това дали класата на единия отбор е по-голяма от тази на другия. Например: Сенгал удари Франция на Мондиал 2002, докато на предишното Европейско първенство по футбол Румъния затрудни максимално "петлите", които все пак спечелиха с прекрасен гол на Дмитри Пайе в края на срещата.

Нищо подобно обаче не се случи на срещата Турция - Италия, която даде старт на Евро 2020. "Адзурите" пребиха съперника си с 3:0, като чисто статистически възпитаниците на Роберто Манчини можеха да вкарат поне още толкова във вратата на клетия Угорчан Чакър.

Най-страшната статистика обаче, която изуми всички фенове на футбола, е следната: играчите на Турция отправиха повече точни удари към собствената си врата (един), отколкото към тази, пазена от Джанлуиуджи Донарума (0). Разбира се, именно точният удар на Демирал към собствената му врата направи така, че за пръв път в историята първият гол на Европейско първенство да е автогол

"Полумесеците" играха глуха защита през цялото първо полувреме, в което не отправииха нито един удар, докато Италия имаше цели 14 само за 45 минути (около един удар на всеки 3 минути). Чакър трябваше да се намесва на няколко пъти, а Италия имаше основателни претенции за дузпа в края на първите 45 минути. През втората част закономерно "скуадрата" вкара 3 безответни гола и така Италия записа най-убедителната победа в историята си на Европейско първенство.

За статистиката остава фактът, че представителите на Апенините отправиха 8 пъти повече удари (24:3), имаха 8 точни удара срещу 0 на опонента, 555 точни подавания срещу 305, 61% владение на топката срещу 39%. Единствените показатели, по които Турция доминираше, бяха негативни - извършени нарушения (12:10) и жълти картони (2:0). И то при условие, че главният рефер Макелие не изглеждаше в настроение да "бърка в джобчето" в този двубой и подмина няколко ситуации, които изискваха официално предупреждение.

Като стана дума за реферите пък още в първия двубой зрителите станаха свидетели на чудовищна съдийска грешка, показвайки че изобщо не познават правилника (ситуацията вижте, като последвате линка).

Можете да се запознаете с програмата на Евро 2020 днес (12.06), отново като последвате линка.