Историческо: Аталанта изпепели Ливърпул на "Анфийлд"! (ВИДЕО)

4019 0

Аталанта разби Ливърпул като гост с 3:0, а Джанлука Скамака стана първият италианец, който вкарва два гола на "Анфийлд" в мач от евротурнирите. "Мърсисайдци" се представиха много слабо и можеха да инкасират и още голове във вратата си.

Загубата бе първа за Ливърпул като домакин от почти 14 месеца. За последно "червените" паднаха у дома с 2:5 от Реал Мадрид за Шампионска лига на 21.02.2023 г.

Юрген Клоп бе дал почивка на някои от звездите си след тежкия мач с Ман Юнайтед през уикенда - на пейката стартираха Салах, Собослай, Луис Диас и Анди Робъртсън. Ливърпул страдаше от самото начало и можеше да изостава след няма и три минути игра, но Марко Пашалич пропусна чисто положение.

Старши треньорът на Аталанта, Джанпиеро Гасперини, пък бе заложил на различна схема от любимата си 3-5-2. Бергамаските излязоха с нещо като 4-3-1-2, в която Коопмайнерс бе офанзивен халф зад гърба на остриетата Шарл де Кетеларе и Джанлука Скамака. Освен с двете си попадения, последният бе с основен принос и за третия гол на италианците, след като подаде ключово към Едерсон.

Проследете какво се случи минута по минута ПО-ДОЛУ!

Още: Безмилостно в Лига Европа: "Чукове" в опит да строшат железния "аспирин" - Богиня се моли срещу Клоп

Ливърпул - Аталанта по ТВ: Къде да гледаме 1/4-финала от Лига Европа?

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Ливърпул (4-3-3): Келъхър - Цимикас, Ван Дайк, Конате, Гомез - МакАлистър, Ендо, Джоунс - Гакпо, Нунес, Елиът

Аталанта (4-3-1-2): Мусо - Едерсон, Хиен, Джимсити, Запакоста - Пашалич, Де Роон, Руджери - Коопмайнерс - Де Кетеларе, Скамака

Още: Неймар посочи топ 5 най-техничните футболисти извън него

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ:

3' - Марко Пашалич нацели Келъхър в главата от няколко метра - огромен пропуск за Аталанта!

4' - Удар на Дарвин Нунес от малък ъгъл, но Мусо се намеси добре.

13' - Ливърпул започна тежко двубоя. Аталанта атакува опасно.

Още: Рубен Аморим е "сигурен" за наследник на Юрген Клоп - вече е подготвил 3 трансфера в Ливърпул

15' - Къртис Джоунс изведе отлично Нунес, но ударът на уругваеца бе нескопосан и излезе в аут.

26' - Страхотен шут на Харви Елиът, след което топката се отби първо в напречната, а после и в страничната греда, след което бе изчистена от защитник на Аталанта!

38' - Гол за Аталанта! Запакоста центрира ниско към Скамака, който успя да прокара топката под плонжа на Келъхър! 0:1!

45' - Нов голям пропуск за гостите! Теун Коопмайнерс бе изведен сам срещу вратаря, но ирландският страж на Ливърпул успя да излезе навреме и да избие удара му.

ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ:

53' - Лек натиск за Ливърпул в началото на втората част. Мохамед Салах вече е на терена.

55' - Зверски удар на Салах бе избит в корнер от Мусо. При последвалото центриране Ван Дайк отправи удар с глава, но не успя да осъществи добър контакт и Мусо отново спаси.

56' - Нунес не уцели вратата от добра позиция.

60' - Втори гол за Аталанта! Де Кетеларе центрира отдясно и Скамака се разписа за втори път! Става страшно на "Анфийлд"!

65' - Коопмайнерс пропусна страхотна възможност, след като бе изведен вляво от вратата на Келъхър.

73' - Ливърпул се опитва да атакува, но си личи, че отборът е доста разклатен. Страхотен мач за Аталанта.

79' - Мохамед Салах вкара след центриране отляво, но бе с няколко сантиметра в засада - голът е отменен!

81' - Олеле! Коопмайнерс центрира от пряк свободен удар, Джимсити върна топката с глава пред вратата и от няколко метра Скамака, пак с глава, я прати над напречната греда! Пореден пропуск за "богинята".

84' - 0:3!!! Паметна вечер на "Анфийлд"! Скамака изведе Едерсон, ударът му бе спасен от вратаря, но при добавката Пашалич нямаше как да сгреши.

89' - Салах стреля с глава над гредата от добра позиция.

90+1' - Собослай стреля, но Мусо спаси без проблем. Малко след това Диого Жота нанесе трагичен удар с глава от чиста позиция.

КРАЙ НА МАЧА!

Скамака вкара срещу Ливърпул

Преди Ливърпул срещу Аталанта

Ливърпул е спечелил 12 от последните си 16 европейски мача у дома (2 равенства и 2 загуби), като поредицата започна именно след успех с 2:0 над Аталанта, когато двата тима се срещнаха в групите на Шампионска лига през сезон 2020/21.

Аталанта обаче е загубил само три от последните си 28 мача в Лига Европа (16 победи и 9 равенства), като "богинята" има и само две поражения при последните си 17 гостувания в мачове от европейските клубни турнири (8 победи и 7 равенства).

Ако съдим по статистиката, изглежда малко вероятно в този случай да видим реми, тъй като само един от последните цели 17 сблъсъка на Ливърпул у дома срещу италиански съперник е завършвал при равенство (10 победи и 6 загуби).