3663 0

Стопроцентова ефективност донесе победата на Аталанта над Ювентус в 14-ия кръг на Серия А и пренаписа историята на съперничеството между тези два тима. "Бергамаските" надвиха своя най-труден съперник в исторически план с 1:0, след като Дуван Сапата оползотвори с красив гол единствения точен изстрел на своя тим в цялата среща.

Статистиката сочи, че Ювентус е отборът, нанесъл най-много загуби на тима от Бергамо - 65 в 118 мача до днес, както и че от 32 години Аталанта не е печелил на "Алианц Стейдиъм. Никога в историята си тимът, воден от Джампиеро Гасперини, не беше постигал две поредни победи срещу "бианконерите", а сега го направи, пренаписвайки историята си в няколко аспекта.

Любопитна част от статистиката днес е, че това е едва четвъртата суха мрежа за "бергамаските" през сезона във всички турнири. Освен това Аталанта прекъсна серия от 24 домакински мача на италианския гранд, в които ги побеждава у дома в среща от първенството.
Резултатът не коренспондира съвсем с показаното на терена тази вечер. Ювентус игра добре в не малка част и от двете полувремена, създаваше положения, но не успя да реализира нито едно. Аталанта пък блесна с по-добър синхрон и с индивидуалната класа на Сапата в 28'. Двубоят бе доста интензивен от първата до последната минута.
Сега на "Старата госпожа" ѝ предстои гостуване на Салернитана на 30 ноември, докато тимът от Бергамо посреща Венеция. Победата на Аталанта в Торино не промени класирането на двата тима в Серия А, но приближи днешните гости до топ 3. Те вече имат равен брой точки с третия Интер.

Коефициенти за сблъсъка Ювентус - Аталанта:

След само четири минути игра Аталанта претендираше за дузпа, но съдията не уважи исканията им. Гостите се надяваха, че ще бъде отсъден 11-метров наказателен удар за игра с ръка на Леонардо Бонучи в пеналтерията на Юве. Главният арбитър на срещата обаче не видя нищо нередно и остави играта да продължи. В 17' Дибала стреля технично след хубав пробив, но не успя да затрудни Мусо.

Три минути по-късно Киеза се измъкна зад защитата и напредна опасно, но в последния момент капитанът на Аталанта успя да го спре с прекрасна намеса. След ответна атака Матайс Де Лихт изпробва нервите на Шчесни, след като осъществи доста рисковано връщане към него и стражът едвам измъкна топката от крака на головия хищник Сапата. В 28' обаче нямаше кой да спре колумбиеца, когато след грешка на домакините Джимшити му прати хубаво подаване и той стреля неспасяемо към вратата на "бианконерите" - 0:1.

Нито една последвала атака на Ювентус не успя да застраши вратата на "бергамаските". В 34' домакините създадоха хубава такава, но завършващият удар на Дибала беше разочароващ. В същото време Ювентус демонстрира разконцентрираност в отбрана, което може да им коства скъпо. До почивката Сапата още няколко пъти създаде притеснения на отбраната в бяло и черно, но този път нападателят не успя да ги надхитри.

При излизането на двата тима на терена стана ясно, че Федерико Киеза, който беше сред най-дейните футболисти на Ювентус през първата част, не може да продължи участието си в мача. На негово място в игра влезе Федерико Бернардески.

В 53' Де Лихт показа, че продължава да е разконцентриран и това е заплаха за вратата на "Старата госпожа". Негово разсеяно отиграване едва не позволи на Песина да обстреля вратата на Шчесни от близка дистанция. В 60-ата минута МакКени беше изведен чудесно от Бонучи, но отбраната в червено успя да го неутрализира. Все пак тази атака, която бе може би най-добре построената от Ювентус след почивката дотук, беше завършена от Дибала, който обаче стреля над рамката.

В ситуацията МакКени е получил травма и това наложи смяна за "бианконерите" - мястото му на терена бе заето от Мойзе Кийн. Ювентус продължи своя натиск и в 65' удар на Рабио мина близо до дясната греда на Мусо. От известно време Аталанта е отдал инициативата на съперника и не показва свежестта и синхронната игра от преди почивката.

В 74' след скоростна атака на "бергамаските" Пашалич падна в наказателното поле след съприкосновение с Куадрадо. Гостите поискаха дузпа, но след преглед на ситуацията реферът отсъди корнер за тях. След тази ситуация "бианконерите" подновиха своя натиск над съперника и в 81' шут на Де Лихт излезе в корнер. Комична ситуация спечели време на Аталанта след изтичането на редовното време - Дуван Сапата разбра, че трябва да напусне терена, но когато стигна до страничната линия, помощник-съдията смени номера на таблото и стана ясно, че смяната е за Малиновски.

В края интензитетът на мача се вдигна още повече и в добавените минути домакините се видяха ощетени, след като реферът не зачете игра с ръка на Меле. В 90+5' Дибала имаше възможността да спечели поне точка за своя тим, но след удара му топката кацна на напречната греда.

Стартовите състави на двата тима:

Ювентус: Шчесни, Де Лихт, Куадрадо, Сандро, Бонучи, МакКени, Киеза, Рабио, Локатели, Мората, Дибала

Аталанта: Мусо, Толой, Демирал, Джимшити, Дзапакоста, Де Роон, Фрьойлер, Меле, Песина, Малиновски, Сапата

ПРЕДИ МАЧА:

През изтичащата седмица и двата отбора играха в Шампионска лига, като днешните домакини изядоха пердах от Челси (4:0), а гостите направиха 3:3 срещу Йънг Бойс. Затова "Старата госпожа" ще е по-мотивираният за победа тим, но вероятно и по-разсеян.

Интересно е да се отбележи, че "бергамаските" нямат загуба в Серия А в 6 поредни срещи, а Ювентус победи за последно този съперник през далечната 2019 година. През същата година обаче тимът, воден от Джанпиеро Гасперини, записа и най-голямата си победа над "бианконерите" - 3:0.