Снимка: Getty images/Gulliver

2261 0

10 години по-късно стадион „Кемал Ататюрк” в Истанбул се превърна в гроб за Ливърпул. През 2005 г. „мърсисайдци” вдигнаха купата на Шампионската лига, след като падайки на полувремето с 0:3 от Милан, успяха да изравнят и да излъжат италианците с дузпи.

Този път, на същата тази врата, след изпълнението на наказателните удари ликува тимът на Бешикташ, който ги отстрани с 5:4 при дузпите на фаза шестнайсетинафинал в Лига Европа и продължи кошмара за английските тимове в Евротурнирите.

Мачът в редовното време завърши 1:0.

Арслан върна турците в интригата, след като в 72-ата минута отбеляза гол, който изравни попаденията от двата двубоя.

При дузпите домакините спечелиха с 5:4, след като единствено Ловрев от гостите пропусна последния удар.

Двата отбора започнаха предпазливо двубоя, като разучаваха поведението си.

Единственото по-интересно положение бе корнер за домакините в 18-ата минута, който обаче не доведе до нищо.

Гостите отговориха с многоходова комбинация и удар на Стърлинг извън наказателното поле, който Гьонен трудно изби.

Постепенно Ливърпул започна да диктува играта и дойдоха минутите за доминация на „червените”.

4 минути по-късно отново Стърлинг получи добър пас от Балотели. Той нахлу в наказателното поле, но се забави с изстрела и пробва неуспешен пас.

Даниел Стъридж не успя да преодолее вратаря след диагонален изстрел в 33-ата минута.

Шахан в 41-ата минута отправи опасен диагонален удар от границата на наказателното поле, но Миньоле успя да отбие. В последвалата контраатака Балотели изнерви Брендън Роджърс, след несериозен завършващ удар, който отправи по посока на вратата.

Домакините започнаха надъхано второто полувреме и опитваха да заличат гола пасив от първата среща. Устремът им трая кратко, тъй като Ливърпул бързо си върнаха средата на терена.

Бешикташ отново започна да търси вратата на гостите след 60-ата минута.

Гьохан Торе в 63-ата минута навърза няколко защитника на гостите, но вместо да продължи топката опита удар, който мина над вратата.

Далечен удар на Арслан в 70-тата минута мина на сантиметри от вратата на недобре подготвения Миньоле .

Резервата на Бешикташ вдигна публиката на „Кемал Ататюрк” във въздуха и изравни баланса от двата двубоя след удар от дъгата на наказателното поле в 72-ата минута. След пас от Ба, той отправи страхотен фалцов изстрел в лявата сглобка зад Миньоле и откри резултата – 1:0.

Бешикташ продължи да натиска гостите, търсейки победата.

В продължението на втората част след корнер Демба Ба нацели горната греда след страховит шут, но късметът спаси гостите от инфарктно отпадане.

Така двата отбора запазиха драмата пълна и се наложи да определят крайния победител след продължения. Там обаче двата тима играха предпазливо, а изходът на мача стана още по-инфарктен, тъй като се стигна до изпълнение на дузпи.

Жребият определи те да се изпълняват на вратата, на която Ливърпул триумфира във финала на Шампионската лига през 2005 г.

Демба Ба бе безкомпромисен при първия наказателен удар – 1:0.

Рики Ламбърт с безпощаден удар изравни при дузпите – 1:1.

Тьоре съще не сбърка, стреляйки в ляво – 2:1.

Лалана излъга вратаря на гостите и стреля в левия му ъгъл – 2:2.

Кавлак стреля високо в средата и отново даде преднина на Бешикташ – 3:2

Емре Джан би под плонжа на вратаря и вкара за 3:3 в десния му ъгъл.

Хътчинсън бе безкомпромисен и би към лявата сглобка – 4:3.

Джо Алън излъга вратаря и би в противоположния му десен ъгъл – 4:4.

Голмайсторът Арслан вкара и дузпата си – 5:4.

Ловрен обаче не оцели вратата и Бешикташ продължи напред в Лига Европа.

Съставите на двата отбора:

Бешикташ: 1.Сиенк Гьонен, 2.Сердар Куртулус, 19.Франко, 44.Опаре, 5.Соуса (Арслан 61`), 7.Гьокхан Тьоре, 8.Вели Кавлак, 13.Хътчинсън, 20.Несип Юзал, 9.Демба Ба, 10.Олкай Шахан (Хоюнлу 106`).

Ливърпул: 22.Симон Миноле, 4.Туре, 6.Ловрен, 18.Морено, 37.Шкъртел, 23.Джан, 24.Алън, 31.Стърлинг, 33.Айб (Манкило 76`), 15.Стъридж (Ламбърт 106`), 45.Балотели (Лалана 82`).