До какво доведе липсата на ВАР във Висшата лига - три груби грешки в един мач?

Шампионът на Англия Манчестър Сити постигна категорична победа с 5:0 в деветия кръг на Висшата лига. Домакините от "Етихад" спечелиха категорично срещу Бърнли и се възползваха от равенството между Челси и Манчестър Юнайтед, за да поведат класирането в шампионата.

Три съдийски решения обаче останаха отворена тема и след края на мача. Редица анализатори посочиха, че "гражданите" са били сериозно "подпряни" от главния арбитър Джонатан Мос, който отсъди три спорни решения.

Как технологиите решават футболни мачове?

Само преди 2 дни стартира така очакваният Мондиал 2018. Преминаха 5 мача от груповата фаза, а зрелищна игра не липсваше. Първенството започна с ...

Две от дискутираните отсъждания на Мос са свързани с това, че  двама играчи на "гражданите" не бяха изгонени с директен червен картон заради нарушения - това са капитанът Венсан Компани и Лирой Сане.

Още в откриващата минута на мача опитният бранител на "небесно-сините" направи нескопосано влизане в тялото на противников играч - в случая Арън Ленън. Компани вдигна високо крака си и насочи бутоните на десния си крак под кръста на играча.

Официално: ВАР влиза в Шампионска лига

Най-големият европейски клубен турнир Шампионска лига въвежда официално системата за видеоповторения (ВАР) от следващия сезон. Това стана, след к...

Джонатан Мос може би повлиян и от това, че мачът започна буквално преди секунди, предпочете да отсъди само жълт картон за влизането на Компани. Ако подобна игра бе в по-късен етап от двубоя, без съмнение редица съдии биха показали червения цвят на играча.

Второто спорно решение с показването на директен червен картон е свързано с нападателя на "гражданите" Лирой Сане. Девет минути преди изтичането на редовното време немският национал направи грубо нарушение отзад срещу Мат Лоутън - още една ситуация, при която редица сметнаха, че тимът на Бърнли е ощетен.

Третото спорно решение бе свързано с едно от попаденията на Сити, което може да се каже, че бе и решаващо за мача. Става въпрос за гола на Бернардо Силва в 54' след асистенция на Давид Силва. Именно играта на испанеца бе поставена под съмнение, след като на видео повторенията ясно се вижда, че топката е напуснала футболните очертания.

Критиците, които подкрепят системата за видеонаблюдение ВАР, веднага използваха момента да припомнят, че липсата на ВАР във Висшата лига вреди на отборите и често ги ощетява. Дали съдийските решения в мача между Манчестър Сити и Бърнли обърнаха развоя на двубоя, само можем да гадаем. Но едно е сигурно - с 10 човека на терена, още от първата минута на двубоя, винаги се играе трудно.