Безупречен Наполи писа отличен 6 на Аякс насред Амстердам

3270 0

Наполи победи безапелационно като гост Аякс с 5:1 в мач от 3-ия кръг от груповата фаза на Шампионска лига. Възпитаниците на Лучано Спалети изнесоха истинска футболна лекция на домакините, заставайки начело в Група "А".

Резултата откри Мохамед Кудус (8'). Равенството за гостите възстанови Джакомо Распадори (18'), а пълния обрат осъществи Джовани ди Лоренцо. Останалите попадения бяха дело на Пьотр Желински (45'), Джакомо Распадори (47'), Хвича Кварацхелия (63') и Джовани Симеоне (81').

Още в 8-ата минута Аякс излезе напред в резултата след прекрасно проведена атака. След дълго разиграване, последвано от скоростна размяна на двойни подавания, на стрелкова позиция в наказателното поле се озова Стивън Бергвайн. Шутът му срещна крака на Мохамед Кудус, който макар и неволно, откри резултата.

В 16-ата минута огромна колективна грешка между Ремко Пасвер и Юриен Тимбер можеше да спомогне на гостите да възстановят равенството. Последва изстрел към опразнената врата на Аякс, който облиза гредата от външна страна.

Още в ответната атака, Наполи се реваншира за пропуска. Скоростна контраатака и последвало прострелно центриране отляво постави на удобна позиция Джакомо Распадори, който със страхотен плонж остави безпомощен Пасвер. (18')

В 33-ата минута "небесносините" осъществиха пълен обрат. При центриране, този път отдясно, високо над всички се извиси Джовани ди Лоренцо. Десният бек имаше достатъчно време да насочи топката по най-добрия начин, давайки преднина на своя тим.

Малко по-късно (38') Наполи можеше да отбележи и 3-о попадение. Пьотър Желински от близко разстояние стреля посока вратата на нидерландския отбор, но 38-годишният Пасвер отрази по добър начин.

Полякът се реваншира за пропуска си едва няколко минути по-късно (45'). Аякс беше изненадан, оставайки с 2-а защитници срещу 4-а нападатели на Наполи. Желински напредна самостоятелно и така и завърши атаката. Без особени затруднения, полузащитникът удвои преднината на отбора си.

Второто полувреме започна, както свърши първото - с гол за гостите. Ремко Пасвер направи поредната си грешка, подарявайки коженото кълбо на противников футболист в непосредствена близост до пеналтерията. Распадори получи пас, с който остана сам пред опразнената врата, правейки резултата 1:4. (47')

Разгромът стана факт след нова чудесна и многоходова атака на гостите. С двойно подаване Распадори и Хвича Кварацхелия неутрализираха 4-а състезатели на Аякс. Грузинецът нахлу в пеналтерията самостоятелно и завърши нападението по най-добрия начин - 1:5. (63')

Още по-впечатляващо представянето на Наполи прави фактът, че един от водещите футболисти и голмайстор на тима Виктор Осимхен отсъстваше, поради контузия.

За да бъде пълен кошмарът за Аякс, отборът остана без своя капитан Душан Тадич. Той получи втори жълт картон за задържане, поради което напусна терена преждевременно.

Наполи продължи да се забавлява, правейки резултата 1:6. Влезлият като резерва Джовани Симеоне се възползва от заспалата защита на домакините, надбяга я и вкара поредния гол за "небесносините". (81')

Срещата завърши със солидна доза положения пред вратата на Аякс, които можеха да направят успеха на италианския тим още по-изразителен. "Червено-белите" се "отърваха" със само 6 попадения във вратата си.

Победата постави Наполи на първо място в Група "А" с актив от 9 точки. Втори е Ливърпул с 6, трети Аякс с 3 и последен Рейнджърс с нито една.