Световната №1 Ига Швьонтек триумфира на Ролан Гарос след почти 3-часова битка

1896 0

Световната №1 в женския тенис - Ига Швьонтек, спечели турнира Ролан Гарос, надделявайки на финала срещу Каролина Мухова (№43) с 2:1 сета - в отделните части - 6:2, 5:7, 6:4!

Това бе четвърта титла от Големия шлем за 22-годишната полякиня - Ролан Гарос (2020, 2022, 2023) и US Open (2022).

Двубоят на централния корт "Филип Шатрие" в Париж продължи 2 часа и 49 минути и предложи на зрителите доста интересни и драматични разигравания.

Швьонтек проби подаването на съперничката още във втория гейм на първия сет, за да поведе след това с 3:0. Впоследствие спаси точка за пробив пред Мухова, за да дръпне с 4:1 и успя да затвори първата част при 6:2, записвайки още един брейк.

Вторият сет започна по огледален на първия начин - Ига осъществи ранен пробив и поведе с 3:0 на чехкинята, но след това на свой ред инкасира такъв и резултатът бе изравнен до 3:3. След 4:4 последваха три поредни гейма, в които двете тенисистки не успяваха да спечелят подаванията си и Мухова обърна до 6:5 в своя полза, преди да изравни сетовете при 7:5.

В последния трети сет световната №43 направи ранен пробив и го затвърди за аванс от 2:0. Ига отговори подобаващо - върна брейка и изравни до 2:2. В седмия и осмия гейм двете си размениха по още един пробив за 4:4. В оказалия се последен десети гейм, Швьонтек отново проби Мухова и затвори финала от първия открил се мачбол пред нея!