Григор Димитров газеше световния №10 на Уимбълдън, но дъжд отложи мача за утре

Снимка: Getty Images / колаж: SportLive

18757 0

Най-добрият български тенисист Григор Димитров мачкаше здраво световния №10 Франсис Тиафо в среща от третия кръг на „Уимбълдън“, но тогава се намеси природата и се наложи срещата да се доиграе утре.

Гришо вече предвкусваше класирането си за 1/8-финалите, ала изневиделица над Лондон започна отново да вали обилен дъжд. Към този момент Димитров водеше с 2:0 сета след 6:2, 6:3. Срещата бе прекратена при резултат 2:1 гейма за Тиафо и 30:0 за хасковлията в третата част. Григор видимо доминираше във всички компоненти на играта и не се забелязваха изгледи за възкръсването на десетия в световната ранглиста.

Вече е ясен и съперникът на победителя от мача между Димитров и американеца на 1/8-финалите на турнира. Това ще е Холгер Руне. Датчанинът надделя над Алехандро Давидович Фокина след петсетова драма – 6:3, 4:6, 3:6, 6:4, 7:6 (8).

ПЪРВИ СЕТ

1:0 – Димитров поведе с 30:15 след грешка от бекхенд на Тиафо. Първият сервис на българина вървеше добре и той поведе с 40:15, след което спечели и дебютния гейм в мача.

1:1 - При първото си сервиране Тиафо изстреля мощни удари и поведе с 40:0. След това затвори подаването си.

2:1 – Гришо поведе с 30:0, като втората точка дойде след продължително разиграване. След това българинът направи двойна грешка. Геймът продължи оспорвано и се стигна до дюс. С удар по диагонала Димитров стигна до успеха.

2:2 – Тиафо набързо поведе с 40:0. Гришо отговори с бекхенд уинър. Американецът обаче отново спечели сервирането си.

3:2 – Форхенд и техничен удар доведоха до 30:0 за Григор. Той взе гейма на 0 след ас за финалната точка.

4:2 – ПРОБИВ – Тиафо направи двойна грешка. След това Гришо се докопа до 15:40. Американецът обаче не се предаваше и стигна до дюс. След няколкократна размяна на водачеството Гришо спечели гейма при подаването на Франсис.

5:2 – Григор Димитров затвърди пробива. Гришо се опитваше да сменя темпото на игра. Той затвори гейма с петия си ас в мача.

6:2 – ПРОБИВ – Българинът направи втори пробив. Така той спечели първата част след 32 минути игра.

ВТОРИ СЕТ

1:0 – За няма и минута Гришо затвори гейма.

1:1 – Тиафо поведе с 40:0. Гришо направи добър бекхенд по правата за 40:30. В крайна сметка обаче Франсис взе подаването си.

2:1 – Сервисът на Григор продължи да бъде силното му оръжие. Той отново спечели гейм след ас.

2:2- Тиафо успя да спечели подаването си.

3:2 – Гришо продължи да играе мощно. Сервисът не му изневеряваше. Той направи 9-ти ас за 40:30, след което затвори гейма.

4:2 – ПРОБИВ – Тиафо направи непредизвикана грешка. Гришо натисна и спечели два брейкбола. Така се стигна до третия му пробив в срещата.

5:2 – Григор реализира десетия си ас от началото на мача. Той направи нов ас за 40:15. Така Димитров затвърди пробива си.

5:3 – Тиафо имаше късмет и се възползва от неточност на нашето момче. По този начин той не позволи на Димитров да затвори и втората част.

6:3 – Гришо стигна до два сетбола, след като играта му спореше в повечето компоненти. Той затвори сета след пореден ас след 63 минути игра.

ТРЕТИ СЕТ

0:1 – Тиафо спечели подаването си.

1:1  - Гришо отново се развихри и след излизане на мрежата и мощен прав удар поведе с 40:0. След това затвори гейма.

1:2 - Тиафо започна подаването си с ас. Гришо стигна до 30:30 след удар по диагонала. Американецът пласира уинър, а след това спечели сервирането си.

Димитров пласира 13-ия си ас от началото на срещата. Форхенд–уинър му донесе аванс от 30:0. Изведнъж обаче заваля обилен дъжд и се наложи срещата да бъде прекратена.

*1/16-финалът на Гришо е трети в програмата на Корт №2. Преди него трябва да завършат следните мачове:

Наталия Стеванович 3:6, 5:7 Петра Квитова - Този двубой приключи в 17:15 часа. Двубоят бе прекъснат заради дъжд във втория сет при резултат 5:4 в полза на Стефанович. Двете отново се върнаха на корта около 16:45 и довършиха мача си.

Във втория двубой на Корт №2 Стефанос Циципас надделя над Ласло Джере след 6:4, 7:6 (5), 6:4.

Григор Димитров - Франсис Тиафо по ТВ: Къде да гледаме мача?

ПРЕДИ 1/16-ФИНАЛА

Пътят на Григор:

5.07. - Григор Димитров 3:0 Шо Шимабукуро (6:1, 6:2, 6:1)

6.07. - Григор Димитров 3:0 Иля Ивашка (6:3, 6:4, 6:4)

Пътят на Франсис:

5.07. - Франсис Тиафо 3:0 Йибин Ву (7:6 (4), 6:3, 6:4)

6.07. - Франсис Тиафо 3:0 Доминик Страйкър (7:6 (11), 6:4, 6:2)

Един срещу друг:

9.08.2018 г. - Григор Димитров 2:1 Франсис Тиафо (7:6 (1), 3:6, 7:6 (4)) - Торонто, 1/8-финал

21.09.2018 г. - Григор Димитров 2:0 Франсис Тиафо (6:1, 6:4) - Лейвър Къп

20.01.2019 г. - Григор Димитров 1:3 Франсис Тиафо (5:7, 6:7 (6), 7:6 (1), 5:7) - Australian Open, 1/8-финал