Най-високият чек: Колко пари изкара Нургюл Салимова след приказното представяне на Световната купа?

Снимка: Българска федерация по шах

52590 0

Най-добрата българска шахматистка Нургюл Салимова изуми целия свят с представянето си на Световната купа по шах в Баку, Азербайджан. Тя отстрани много класи съперници по пътя към финала, който бе загубен драматично от гросмайстора Александра Горячкина.

След като в първите два дни от финала двете не успяха да се победят, изходът трябваше да дойде след тайбрек. В първата партия от него те отново завършиха при реми, като втората също вървеше в тази насока, но рускинята успя да извади силни ходове, на които българката не отговори по най-добрия възможен начин и в крайна сметка бе сломена.

Стана ясно и какви финансови средства ще отидат за родната представителка след феноменалното ѝ представяне. Общият награден фонд на Световната купа по шах в Баку, Азербайджан, е 1,834,000 долара. При мъжете участниците прибират доста по-сериозна сума, но и при дамите турнирът е нов - първото издание е през 2021 година.

Парите, които Нургюл Салимова си заслужи с финала на Световната купа по шах

Показателно е, че победителят при дамите прибира над 50% по-малко, отколкото загубилият финала при мъжете. За спечелено първо място при мъжете наградата е 110 000 щатски долара, а за загубилия финала - 80 000 щатски долара.

При дамите пък шампионката прибира 50 000 щатски долара, докато загубилата финала - 35 000 щатски долара. Иначе казано - с участието си на Световната купа по шах на FIDE Нургюл Салимова прибра общо 35 000 щатски долара.

Вижте повече за това как гросмайстор стори "невъзможното", за да бие Нургюл Салимова и как българката загуби финала на Световната купа по шах (ВИДЕО).