Люксембург спря победната серия на България при Кръстаич в здрава корида

Снимка: Georgi Todorov / LAP.bg

9693 0

Националният отбор по футбол на България завърши 0:0 при визитата си на Люксембург в контролна среща. Така победната серия на трикольорите при новия селекционер Младен Кръстаич приключи. Преди това „лъвовете“ записаха три поредни победи под ръководството на сръбския специалист.

Двата отбора изиграха динамичен двубой, като си разделиха по едно полувреме, а домакините завършиха мача в намален състав след червен картон на Данел Синани малко преди края. Главният съдия Манфредас Лукянчукас от Литва оцвети срещата с картони. Реферът показа общо 12 жълти и 1 червен картон.

През първото полувреме „лъвовете“ изпуснаха съперника си, пропилявайки няколко отлични положения, като имаха осезаемо предимство в играта. С пропуски се отличиха Кирил Десподов, Спас Делев и Радослав Кирилов, а вратарят на домакините Ралф Шон пази като лъв и измъкна своите. Топката веднъж посети мрежата на Люксембург, но се оказа, че Делев е играл с ръка и попадението му в 21-ата минута бе отменено.

След почивката ролите се размениха и домакините изпуснаха куп положения пред вратата на Светослав Вуцов. Веднъж и гредата ни спаси в 60-ата минута.

В двубоя лъснаха доста пробойни в защитата ни. Трикольорите пък за първи път под ръководството на Младен Кръстаич не успяха да вкарат. Преди това „лъвовете“ победиха с 5:1 Гибралтар в Разград и Северна Македония с 1:0 в Скопие в Лигата на нациите, а преди 4 дни удариха с 2:0 и Кипър в контрола на Острова на Афродита. В трети пореден мач селекцията на Младен Кръстаич запази суха мрежата си.

Люксембург пък записа второ равенство срещу България в общо 15 мача. В останалите 13 нашите победиха тима от Херцогството.

Отборът на България влезе активно в мача. Още във 2-ата минута Кирил Десподов пробва мерника си фаул по диагонала. Вратарят на домакините Ралф Шон обаче успя да отбие в корнер.

Постепенно и съперникът ни се активизира. Така в 18-ата минута изкарахме голям късмет. Леандро Барейро центрира от корнер, а Енес Махмутович се извиси и стреля с глава. За щастие изстрелът на защитника на родния ЦСКА мина покрай левия страничен стълб на Светослав Вуцов.

В 21-ата минута Спас Делев прати топката в мрежата на Шон след пас на Десподов. Нисичкият щурмовак на „лъвовете“ излезе очи в очи със стража, но се оказа, че е играл с ръка преди на отбележи. Така реферът от Литва Манфредас Лукянчукас не призна гола.

120 секунди по-късно Валентин Антов с глава стреля на метър над вратата.

В 33-ата минута съдията даде картон на симулация на Алесио Курчи, който се строполи в пеналта след леко съприкосновение с Илия Груев.

Радослав Кирилов пропиля нова страхотна възможност за трикольорите. Той се озова сам срещу Шон в 36-ата минута, но би право в тялото на голкийпъра на домакините.

Малко преди почивката вратарят на Люксембург отново се превърна в герой. Спас Делев получи топката в пеналта, но стражът пак измъкна домакините.

Трябва да се отбележи, че реферът показа цели 8 жълти картона през първата част.

Домакините се активизираха се след почивката. Антон Недялков блокира удар на Леандро Барейро от пеналта в 50-ата минута.

Трикольорите изкараха голям късмет само 180 секунди по-късно. Флориан Бонев се озова сам срещу Светослав Вуцов. Вратарят ни увисна, но футболистът на домакините не уцели опразнената врата.

Нашите отговориха с удар на Десподов, но право в тялото на Шон.

Домакините изпуснаха още едно чисто положение след час игра. Евандро Борхес шутира от 13-14 метра, но топката срещна десния страничен стълб на вратата ни.

В следващите минути домакините продължиха да стоят по-добре на терена. В 77-ата минута след разбъркване, дошло след недобро отиграване на Вуцов се стигна до опасност, но Петко Христов успя да блокира футболист на Люксембург.

В 86-ата домакините останаха с човек по-малко, след като Данел Синани получи втори жълт картон за фаул срещу Илиан Илиев в средата на терена.

Стартови състави

Люксембург: 12. Ралф Шон – 18. Лоран Янс (К), 2. Максим Шано, 3. Енес Махмутович, 17. Мика Пинто – 8. Матиас Олсен, 16. Леандро Барейро, 4. Флориан Бонерт, 11. Винсент Тил, 9. Данел Синани, 5. Алесио Курчи

Старши треньор: Люк Холтц

България: 21. Светослав Вуцов – 14. Антон Недялков, 15. Петко Христов, 23. Валентин Антов – 19. Димитър Велковски, 4. Илия Груев, 20. Филип Кръстев, 10. Радослав Кирилов, 13. Йоан Стоянов – 7. Спас Делев, 11. Кирил Десподов (К)

Старши треньор: Младен Кръстаич

Преди мача

Двете селекции не са играли една срещу друга от 2017-а година, когато България не успява да се наложи като гост - 1:1, докато двубоят по-рано в София завършва при 4:3. Мачовете са част от квалификационната фаза на Световното първенство

Сега България е изцяло променена от въпросния период преди 5 години, а новият селекционер Младен Кръстаич работи сериозно по изграждането на нов национален отбор, който да включва много млади играчи.

Неговите възпитаниците вече спечелиха три поредни двубои под негово ръководство - домакинство и гостуване на Гибралтар и Северна Македония за Лигата на нациите и визита на Кипър в контролна среща преди броени дни.