Кой има повече победи във финал за Купата "в последните секунди" - Левски или ЦСКА?

Снимка: Официален сайт на ЦСКА

2933 0

Какво ще стане, ако във финала за Купата на България победителят не се реши до 80-ата минута? Защото такъв сценарий е напълно възможен, тъй като и двата отбора са твърде надъхани. Левски и ЦСКА не са се срещали отдавна в спор за Купата, и двата тима имат твърде малко трофеи в последното десетилетие и присъствието на пълни трибуни на мача ще ги задължи да бъдат още по-концентрирани и внимателни пред своята врата.

Дори и най-добрият футболен анализатор не би се наел да предвиди какво ще последва, ако до 80-ата минута "сини" и "червени" не успеят да си отбележат или си отбележат равен брой попадения. Затова можем да зададем този въпрос само на статистиката. Тя ще ни "каже" какво се е случвало, когато във финал в турнира, в който е участвал Левски, ЦСКА или и двата тима, 10 или по-малко минути преди края на редовното време на таблото са се мъдрели две еднакви цифри.

Във времето, когато турнирът се е наричал Купата на Съветската армия, победа в последните минути или в продълженията по-често е грабвал ЦСКА. Точно 5 пъти - през 1951 г. те побеждават Академик София с гол в 104'; през 1955-а се развихрят в продълженията и вкарват в тях 3 гола, за да победят с 5:2; 10 г. по-късно гол от дузпа в 85' връчва трофея на "червените" срещу Левски; през 1969 г. ЦСКА побеждава Левски с гол в 86' на Паро Никодимов, а през 1974 г. Божил Колев бележи победния гол във вечното дерби в 101'.

ВАЖНО: Следете всички новини и финала ЦСКА - Левски НА ЖИВО в Sportlive.bg.

От 1990 г. насам, когато надпреварата вече е Купа на България, инфарктни победи по-често е постигал Левски - 3 пъти. През 1994 г. "сините" бият Пирин с гол на Илиан Илиев в 87'; през 2000 г. Левски вкарва и двата гола за победата с 2:0 над Нефтохимик малко преди последния съдийски сигнал - 87' и 90+2', а през 2007-ма победният гол, дело на Седрик Бардон, във финала срещу Литекс е отбелязан в 111'.

По отношение на статистиката ЦСКА има леко предимство по този показател - финален гол във финала за Купата те са вкарвали общо 7 пъти, а Левски - с един път по-малко. Загубите на "червените" след такъв късен гол са 3, а тези на Левски - 4. Общо мач с участието на един от настоящите двама финалисти се е решавал така 14 пъти. Ето всички случаи, когато носителят на трофея, един измежду двата столични гранда, се е определял с попадения след 80-ата минута:

1949 г. Левски - ЦСКА 2:1 (победен гол на Арсен Димитров в 113')

1950 г. ЦСКА - Левски 0:1 (автогол на Геренски в 97')

1951 г. ЦДНА - Академик София 1:0 (поб. гол на Димитър Миланов в 104')

1955 г. ЦДНА - Спартак (Пд) 5:2 (поб. голове в 97', 108' и 113')

1965 г. ЦСКА - Левски 3:2 (поб. гол на Янко Кирилов от дузпа в 85')

1969 г. ЦСКА - Левски 2:1 (поб. гол на Паро Никодимов в 86')

1974 г. ЦСКА - Левски 2:1 (поб. гол на Божил Колев в 101')

1976 г. Левски-Спартак - ЦСКА Септемврийско знаме 4:3 (поб. гол на Георги Цветков в 100')

1994 г. Пирин - Левски 0:1 (поб. гол вкарва Илиан Илиев в 87')

1999 г. Литекс - ЦСКА 0:1 (поб. гол бележи Валентин Станчев в 82')

2000 г. Нефтохимик - Левски 0:2 (победни голове на Георги Иванов в 87' и на Бисер Иванов в 90+2')

2007 г. Левски - Литекс 1:0 (поб. гол на Седрик Бардон в 111')

2015 г. Черно море - Левски 2:1 (голове на Бакари в 90+2' и на Курьор в 119' носят победата на "моряците")

2018 г. Арда - ЦСКА 0:1 (поб. гол на Бисмарк Чарлс в 85').