Агресивен Левски влезе в Топ 6 след хубава победа над Ботев Пловдив в последния мач на "Герена" (СНИМКИ)

Снимка: Yulian Todorov / LAP.bg

6438 0

Левски влетя в Топ 6 на Първа лига след много важна победа с 2:0 срещу Ботев Пловдив у дома си. Това бе последният мач за 2021 година на стадион "Георги Аспарухов", а със спечелените три точки "сините" прескочиха две места в класирането и поне временно се изкачиха до шестото място, събирайки актив от 25. Това бе пети пореден двубой, в който домакините не допуснаха гол във вратата си!

Футболистите на Станимир Стоилов изиграха, може би, най-добрите си 45 минути от доста дълго време насам и с много преса по целия терен напълно обезличиха играчите на "канарчетата". Голът падна още в 6-ата минута, а до полувремето Левски можеше да вкара още поне две попадения след добри комбинации, но неумението и несигурността пред гола им попречиха да го сторят.

През втората част възпитаниците на Азрудин Валентич поизравниха играта и пред тях се откриха някои шансове да изравнят резултата, но Николай Михайлов се отчете с две добри спасявания, а Па Конате направи непростим пропуск. Десет минути преди края на срещата Борислав Цонев нанесе много плътен удар, с който увеличи аванса на Левски!

В следващия кръг "сините" гостуват на Берое (12.12.), а "жълто-черните" са домакини на Царско село (11.12.)! Ето как се разви днешният мач:

ГАЛЕРИЯ: НАЙ-ИНТЕРЕСНОТО ОТ НЕГО В СНИМКИ!

Още в първата минута Борислав Цонев получи жълт картон, след като при борба за една висока топка вдигна крака си опасно и Виктор Генев пострада. Това автоматично означаваше, че №10 ще бъде наказан за последния мач на Левски за 2021 г. срещу Берое. Малко след това именно защитникът на пловдивчани фаулира Марин Петков на десния фланг. Последва центриране на Радослав Цонев в наказателното поле, където Гьоко Зайков засече много добре топката с глава на втора греда и я прати в далечния ъгъл на Аргилашки - 1:0 за Левски (6')!

В 14-ата минута Иван Горанов бе изведен по лявото крило и пусна хубав пас към Борислав Цонев навътре, но топката му дойде леко назад и той не успя да нанесе хубав удар. 60 секунди по-късно пред Марин Петков се откри чудесна възможност да увеличи аванса на "сините", но ударът му с левия крак от 4-5 метра бе блокиран в последния момент.

В първите 25 минути Левски почти изцяло владееше инициативата и не допусна нито едно голово положение пред Николай Михайлов. Притежанието на топката категорично бе в тяхна полза - 65:35. След около половин час игра Тодор Неделев стреля силно в долния ляв ъгъл от около 26-7 метра разстояние, но вратарят на домакините плонжира и успя да опази вратата си.

В 44-ата минута футболистите на Левски комбинираха много добре по дясното крило и топката бързо стигна до Билал Бари, който обаче се засуети и в крайна сметка нанесе много неточен удар. През тази първа част голямо впечатление правеше агресивната преса, с която "сините" спечелиха почти дузина единоборства в центъра на терена. Във фаза атака обаче, играчите на Станимир Стоилов отново демонстрираха неувереност, която им попречи да водят с поне с 2:0!

В 50-ата минута Па Конате бе изведен сам срещу Николай Михайлов, но някак си не успя да уцели очертанията на вратата - какъв пропуск за Ботев! Малко след това Минков фаулира много грубо Марин Петков, за което получи заслужен жълт картон. В 52-ата минута Борислав Цонев стреля директно от пряк свободен удар, но шутът му мина на около метър над горната греда.

Последваха два удара към "синята" врата, като при първия Николай Михайлов отново трябваше да показва рефлекс - "канарчетата" определено започнаха да намират ритъма си след слабата игра през първата част на "Герена". В 60-ата минута Здравко Димитров си изкара ненужен жълт картон за симулация. В 65-ата минута Кевин Янсон също получи официално предупреждение, след като избута Борислав Цонев в центъра на терена.

79' - 2:0! За кой ли път играчите на Левски отнеха една топка в средата на терена, а Здравко Димитров спечели много терен и пусна извеждащ пас към Борислав Цонев, който стреля веднага по диагонал в далечния ъгъл - прекрасна контраатака!

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Левски: Михайлов, Горанов, Кордоба, Зайков, Михайлович, Краев, Р. Цонев, Б. Цонев, Димитров, Петков, Бари

Ботев Пловдив: Аргилашки, Янсон, Супрайен, Конате, Генев, Минков, Рабей, Мертенс, Неделев, Току, Маркиньос

ПРЕДИ СРЕЩАТА

За последен път двата отбора се изправиха един срещу друг на 20 август в сблъсък от 5-ия кръг на Първа лига. "Канарчетата" победиха с 3:1 тогава, а головете бяха дело на Тодор Неделев и Антоан Бароан. Симеон Славчев си отбеляза автогол, а Патрик Галчев бе изгонен в края на първото полувреме при резултат 0:0.

В момента Левски е 8-и в класирането с актив от 22 точки. Ботев пък е на четвърта позиция с 29 пункта и при победа днес може временно да измести ЦСКА от второто място.

В последния кръг на първенството "сините" взеха ценни три точки при гостуването си на Царско село (1:0), а "жълто-черните" надделяха трудно над Ботев Враца с 2:1 у дома си!