6 гола, вечна класа и сълзи: "Мачът на надеждата" свърши, но посланието отекна

Снимка: Ivan S. Ivanov / LAP.bg

14559 0

"Мача на надеждата" предложи много емоции не само на зрителите, но и на участниците в него. В крайна сметка България и Отборът на звездите завършиха при зрелищно равенство 3:3! Големият фактор за това събитие - Стилиян Петров, изигра по едно полувреме и за двата състава.

Резултатът бе открит след само пет минути игра, когато Димитър Бербатов се възползва от асистенция на Мартин Петров. Робер Пирес изравни с красиво изпълнение в 19-ата минута, а десетина след това се стигна до пълен обрат след гол на Ларсон.

В 32-рата минута Мартин Петров даде втора асистенция, след като центрира в наказателното поле, където Георги Пеев стреля атрактивно и изравни. През втората част паднаха още две попадения - първо на Марто Петров (51'), който добави и гол към асистенциите, а след това и на Джо Коул (74'), който показа впечатляваща техника в наказателното поле и се справи с няколко играчи на България.

Стенли приключи участието си в 83-тата минута, като веднага след това се стигна до музикално изпълнение. По време на него всички играчи на терена се събраха около него, за да го поздравят. Впоследствие и от трибуните скандираха името му и го аплодираха с бурни овации. Покрай всички тези събития Стилиян не сдържа своите сълзи.

СЪСТАВИ

България: Здравко Здравков, Милен Петков, Александър Тунчев, Илиян Стоянов, Ивайло Петков, Георги Пеев, Даниел Боримиров, Красимир Балъков, Мартин Петров, Димитър Бербатов, Христо Стоичков

Резерви: Димитър Иванков, Росен Кирилов, Владимир Манчев, Илиан Илиев, Илия Груев, Валери Божинов, Велизар Димитров, Христо Йовов, Радостин Кишишев, Наско Сираков, Мариян Христов, Христо Янев

Отбор на звездите: Шей Гивън, Алън Хътън, Гари Кейхил, Джеймс Колинс, Джереми Линч, Стилиян Петров, Гарет Бари, Ашли Йънг, Робер Пирес, Хенрик Ларсон, Луис Гарсия

Резерви: Патрик Бергер, Неманя Видич, Рой Кийн, Коло Туре, Юри Джоркаеф, Джо Коул, Ричард Дън, Флоран Малуда, Били Уингроув

*Началото на мача се забави, тъй като всеки от футболистите бе приветстван от публиката един по един, викани от диктора на стадиона. Последва изпълнение на химна, а след това и жребий от съдията. В него участие взеха капитаните Стоичков и Стилиян Петров, който през първото полувреме е в Отбора на звездите. Срещата започна в 17:17 часа!

Още във 2-рата минута българите стигнаха до добър шанс за гол. Мартин Петров получи отдясно и от границата на наказателното поле опита техничен изстрел в далечния ъгъл, но той мина с малко над напречната греда. Гостите отговориха с комбинация в наказателното поле, но Здравков излезе добре и взе топката току пред Хенрик Ларсон.

5' - 1:0! Резултатът бе открит! Бербатов изведе по крилото Мартин Петров, който центрира от аутлинията. Топката стигна до Митко, който я насочи с глава, а след рикошет в крака на противников бранител, тя влезе в мрежата.

Веднага след това и играта бе спряна, за да може всички футболисти и присъстващи на стадиона да аплодират Петър Хубчев (точно в 5-ата минута).

В 9-ата минута Ашли Йънг центрира отляво и намери Ларсон на добра позиция. Ударът му с глава обаче мина с малко покрай страничния стълб.

Пет минути след това Ашли Йънг бе намерен в наказателното поле и отправи удар отблизо, но Здравков се намеси и улови топката. Секунди след това Здравков отново излезе предвидливо и прекъсна извеждащо подаване в наказателното поле.

В 17-ата минута Ларсон бе изведен вляво по нападението, пусна успоредна на голлинията топка и негов съотборник засече в празната врата. Голът обаче не бе зачетен, тъй като бе отсъдена засада.

19' - 1:1! След рикошет топката стигна до Робер Пирес около границата на наказателното поле, а той стреля веднага без подготовка, реализирайки красив гол.

Веднага след това се стигна до пауза, в която Любо Киров, Орлин Павлов и Влади Ампов (Графа) излязоха на терена за изпълнение. Докато пееха, те размениха и няколко подавания в центъра на терена.

В 27-ата минута Луис Гарсия получи отляво в наказателното поле и опита да стреля от движение, но Тунчев блокира. След последвалия ъглов удар пък се стигна и до удар с глава, но Здравков улови без проблеми.

В 29-ата минута се стигна до първата смяна. Ивайло Петков напусна, за да бъде заменен от Христо Янев.

30' - 1:2! След добра комбинация в наказателното поле Ларсон се разписа на опразнената врата. Веднага след гола Стилиян Петров бе заменен от Флориан Малуда.

32' - 2:2! Прекрасно подаване от Петров в наказателното поле намери Георги Пеев. Той стреля атрактивно и въпреки намесата на вратаря се разписа.

В 36-ата минута Малуда стреля отдалеч и отправи много хубав удар, но Здравков спаси с плонж. Българите отговориха с бърза атака след отлични действия на Балъков. Атаката завърши с техничен изстрел от Христо Янев, който излезе в ъглов удар след рикошет. След корнера не се стигна до опасност.

Пет минути след това Христо Янев стреля силно в близкия ъгъл от границата на наказателното поле. Шей Гивън обаче се хвърли атлетично и изби в ъглов удар. Той бе изпълнен от Стоичков, който потърси Бербатов извън наказателното поле, но пасът бе пресечен. Последва бърза контраатака, при която гостите бяха с числено преимущество трима срещу двама. Току преди да се стигне до завършващ удар се стигна до нарушение в атака.

В първата минута от продължението натискът на гостите даде резултат. Ашли Йънг бе намерен на далечната греда със страхотно подаване, при което Здравков увисна. Йънг обаче пропусна на празна врата и прати топката в гредата.

За втората част бяха направени смени в двата отбора. Най-ключовата бе появата на Стенли с екипа на България.

Гостите започнаха по-активно второто полувреме и Коул опита изстрел от наказателното поле, но вратарят ни се намеси.

51' - 3:2! Балъков се отличи с впечатляващо извеждащо подаване към Мартин Петров. Той остана сам, напредна спокойно и преодоля противниковия страж с чудесно пусната топка покрай него.

В 54-тата минута и Христо Стоичков напусна терена, заменен от Валери Божинов. Димитър Бербатов също бе заменен - от Велизар Димитров. Красимир Балъков бе заменен от Мариан Христов.

В следващите минути гостите създадоха повече атаки и търсеха гола. Отбраната на България обаче се намесваше добре в ключови ситуации, а Димитър Иванков също показа класа на няколко пъти.

В 66-ата минута Иванков излезе да пресече подаване и бе ударен от Гарет Бари, след което остана да лежи. Впоследствие топката бе вкарана на празна врата, на прозвуча съдийски сигнал. Впоследствие и Иванков се изправи.

Няколко минути след това Иванков отново се намеси и спаси срещу играч, излязъл очи в очи с него.

74' - 3:3! Джо Коул се развихри в наказателното поле и преодоля трима българи, за да пусне топката по земя покрай Иванков за много красив гол.

В 78-ата минута България получи пряк свободен удар на около 30 метра от вратата. Стилиян Петров и Христо Янев бяха зад топката, като вторият стреля, но вратарят улови.

В 83-тата минута Стенли опита изстрел отдалеч. Имаше много сила в удара, но той мина далеч от вратата. Веднага след това бе заменен от Илиан Илиев. Около това играта бе спряна за музикално изпълнение. В същото време всички футболисти и на двата отбора се събраха около ридаещия Стенли, за да го поздравят. Впоследствие и целият стадион скандираше името му и го аплодираше.

В 89-ата минута Манчев се понесе на скорост в нападение. Подаде вдясно по фланга към Илия Груев, който центрира и намери Манчев на отлична позиция в наказателното поле. Последва удар с глава, който попадна право в ръцете на стража.

В 90-ата минута Велизар Димитров си спечели нарушение на границата на наказателното поле след намеса на Рой Кийн. Позицията бе много удобна, а отново Янев се нае с изпълнението, но прати топката в ръцете на вратаря.

Двата отбора са разделени на световни звезди срещу звезди на България. Наставник на отбора на нашите сънародници ще бъде Димитър Димитров - Херо. Легендарният Мартин О'Нийл пък ще води тима на световните звезди.

Избраниците за България: Христо Стоичков, Наско Сираков, Димитър Бербатов, Мартин Петров, Мариян Христов, Георги Пеев, Милен Петков, Христо Йовов, Валери Божинов, Илия Груев, Радостин Кишишев, Красимир Балъков, Илиан Илиев, Здравко Здравков, Илиян Стоянов, Даниел Боримиров, Владимир Манчев, Михаил Александров, Ивайло Петков, Димитър Иванков, Росен Кирилов, Александър Тунчев, Христо Янев и Велизар Димитров.

Избраниците за отбора на световните звезди: Гари Кейхил, Максуел, Юри Джоркаеф, Гарет Бари, Рой Кийн, Хенрик Ларсон, Робер Пирес, Луис Гарсия, Неманя Видич, Джо Коул, Шей Гивън, Ашли Йънг, Алан Хътън, Карл Икеме, Коло Туре, Ричард Дън, Джеймс Колинс и Патрик Бергер.