Хърватия с нова издънка, не успя да победи Чехия и се доближи до изхода на Европейското първенство

5999 0

Хърватия се постави в изключително тежка позиция на Европейското първенство по футбол. Финалистът от Мондиал 2018 не успя да победи и във втората си среща от групата и завърши наравно 1:1 срещу Чехия. Така след загубата от Англия "шахматистите" имат едва 1 точка и са пред угрозата да отпаднат още в тази фаза от турнира. Чехия пък събра 4 пункта и поне временно оглави подреждането.
В днешната среща завърналият се в титулярния състав Деян Ловрен бе големият грешник за своя тим, след като направи глупаво нарушение в наказателното си поле в 36-та минута и така подари дузпа на Чехия. Тя бе реализирана от Патрик Шик, който събра 3 гола и към момента е голмайсторът на турнира.
След инкасирания гол "шахматистите" подобриха представянето си и още в самото начало на второто полувреме Иван Перишич изравни след страхотна солова акция. Силите на Хърватия обаче не стигнаха за повече и отборът ще излезе за задължителна победа срещу Шотландия след няколко дни, когато Чехия ще се бори за първото място с Англия (на 22 юни).

СЪСТАВИ

Хърватия: Ливакович, Вършалко, Ловрен, Вида, Гвардиол, Брекало, Ковачич, Модрич, Крамарич, Перишич, Ребич

Чехия: Вацлик, Челюстка, Коуфал, Калас, Дарида, Холеш, Масопуст, Сучек, Янкто, Борил, Шик

47' - 1:1! Само две минути след началото на втората част "шахматистите" изравниха. Бързо изпълнение на пряк свободен удар и подаване към Иван Перишич по крилото. Той влезе навътре и стреля в далечния ъгъл, като остави безпомощен Вацлик.

В следващите минути интензитетът на двубоя очаквано и значително се покачи, като атаките валяха една след друга и към двете врати. А подобрението в играта на Хърватия в нападение бе голяма.

В 72-ата минути Хърватия бе много близо до това да обърне резултата. Влашич получи топката в наказателното поле след подаване с гърди на Петкович и опита изстрел, но ударът му мина с малко над напречната греда.

Още в първите минути на срещата, изненадващо или не, но символичният гост Чехия наложи натиск на своя опонент и създаде голямо напрежение около наказателното му поле, като дори се стигна и до опасен изстрел, който обаче се отклони и не стигна целта си. Секунди след това Сучек засече с глава центриране от ъглов удар, но топката мина над напречната греда.

Постепенно играта се изравни и Хърватия започна да защитава позицията си на фаворит, но можеше бързо-бързо да се опари, след 15-ина минути след началото на срещата чехите организираха скоростна атака и отново можеха да накажат опонента си, но завършващото подаване не се получаваше. Те обаче атакуваха далеч по-опасно от "шахматистите" до този момент.

В 21-ата минута се стигна до изключително любопитна ситуация. Топката бе върната много спорно към Вацлик и Анте Ребич тръгна да я преследва на скорост. Стражът стигна пръв до топката и я изчисти, но право в тялото на Ребич, като тя се върна обратно към вратата му и можеше да се стигне до куриозен гол, но в крайна сметка падна много, много далеч от голлинията.

Малко след 30-ата минута Деян Ловрен използва лакътя си некоректно при статично положение и разби носа на Патрик Шик. Ситуацията бе преразгледана от ВАР и в крайна сметка главният съдия отсъди дузпа. Самият Шик се зае с нея и не сбърка, след като изпрати вратаря в грешния ъгъл. 36' - 0:1!

ПЪЛНО ПРЕВЮ НА СРЕЩАТА!

Хърватия допусна минимална загуба с 0:1 от Англия на старта на Евро 2020 и сега "шахматистите" ще се нуждаят от задължителна победа, ако искат да запазят шансовете си за класиране напред към 1/8-финалите.

Чехия стартира своя път на първенството на Стария континент с победа с 2:0 над Шотландия, която направи отбора лидер във временното класиране в Група "D" на Европейското първенство по футбол!

Двата отбора са се срещали само два пъти в последните 10 години! Пред 2011 година победата е за Хърватия (4:2) в приятелска среща, а 5 години по-късно - през 2016 година, двата тима завършват 2:2 в мач от груповата фаза на ЕВРО 2016!