Бездушна Барселона капитулира на "Местая"


Бездушна Барселона капитулира на "Местая"
Снимка: Guliver/GettyImages

10809 0

21-ият кръг в испанската Ла Лига стартира в петък с победата на Осасуна с 2:0 над Леванте, но голямата изненада дойде от "Местая", където Валенсия шокира лидера в класирането Барселона и стигна до категорична победа с 2:0 над шампиона на Испания.

Каталунците бяха тотално обезличени от добре подготвения си опонент, като единствен Марк-Андре Тер Щеген опази вратата на каталунците от далеч по-тежка загуба. Основна роля изигра той през първото полувреме, когато отрази цели 5 удара на домакина, включително и дузпа на Максимилиано Гомес. 

Дори германският вратар обаче нямаше какво да направи в 47', когато удар на крилото срещна тялото на Алба и влетя в мрежата - 1:0. В 77' отново Гомес бе точен, за да се реабилитира напълно за пропуска от бялата точка през първото полувреме. 

"Блауграна" не изглеждаше никак добре на "Местая", като за статистиката остават 10 удара, 3 от които точни, но в нито един момент Барселона не стигна до сериозен натиск или до 100%-ово положение. Нещо повече - това беше третият мач през сезона, в който тимът не може да отбележи дори гол в Ла Лига като гост. 

На коренно различен полюс е настроението в лагера на Валенсия . Отборът не беше печелил у дома срещу Барселона от 2007 година в Ла Лига, а последният успех изобщо на "Местая" бе дошъл през 2008 година за Купата на Краля - преди цели 12 години. Благодарение на 3-те точки, "прилепите" събраха 34 точки и отново са в борбата за място в топ 4. Те изостават само на 1 точка от Атлетико (Мадрид) и Севиля. 

Барселона може да сдаде първото място за сметка на Реал Мадрид. В момента двата тима имат по 43 точки, но "кралете" гостуват на Валядолид в неделя вечер. При равенство или победа, "кралете" ще изпреварят каталунците. 

Хареса ли ти статията? Ако отговорът е „да“ – последвай ни във Viber за още интересни и актуални новини от международния футболен свят!

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ

Очаквано Барселона бързо наложи контрол върху топката и висока преса, от която обаче не произлезе ранен гол, както гостите се надяваха. "Прилепите" бяха готови за това и рядко допускаха играта да е в близост до наказателното им поле в първите 10 минути. 

Точно в 10' дойде най-опасното положение за Валенсия. Пике бе напуснал позицията си и извърши нарушение между наказателното поле и централната линия, но съдията даде авантаж. Последва бърза акция и пас в наказателното поле, където Гомес се озова сам срещу вратаря, но беше спънат от Жерар Пике. Защитникът получи само жълт картон, а съдията отсъди дузпа. С отговорността се нагърби Гомес, но ударът му беше право в обсега и на височината на плонжа на Тер Стеген - фатален пропуск и припилян златен шанс за "прилепите". 

Сигналната лампа на Барселона обаче не бе задействана. Напротив - катлаунците нямаха особени идеи в атака, а една от малкото такива дойде в 22'. Тогава с пасове с едно докосване беше преодоляна халфовата линия на Валенсия, като Бускетс получи от Алба пред наказателното поле. Той обаче се засуети, вместо да изведе Меси или Гризман в пеналтерията, и върна топката назад. 

В 29' Валенсия отново получи страхотен шанс да поведе в резултата и отново Тер Стеген се оказа последна преграда. Гомес се опита да се реваншира за пропуска от дузпата, след като с индивидуален пробив нахлу в наказателното поле и стреля мощно в горния десен ъгъл. Германският страж едва отрази топката, която се удари в гредата и се озова на главата на Солер. Той отклони за Гамейро, който стреля от чиста позиция, но отново Тер Стеген отрази, избивайки в корнер. 

В 42' играчите на домакините побесняха, след като Умтити извърши грубо нарушение в средата на терена, съдията даде авантаж и по дясното крило абсолютно сам беше изведен Солер. Точно в този момент обаче реферът отмени авантажа и заслужи освиркванията на целия стадион. 

ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ

На старта на втората част Ансу Фати беше изведен отлично пред наказателното поле, но не успя да завърши точно. И в 48' това коства скъпо на каталунците. При акция на Гомес отдясно той центрира към наказателното поле, но не намери свой съотборник. Все пак Торес се добра до топката край аутлинията и центрира в малкия пеналт, където Пике се опита да изчисти, но прати топката право на крака на Гомес. Той стреля мощно диагонално от 10 метра, топката рикошира в тялото на Алба и се превърна в неспасяема за Тер Щеген - 1:0 за домакините. 

След попадението Барселона се опита да натисне повече, като имаше няколко опасни нахлувания в наказателното поле, но Гарай и Паулиста успяха да блокират подавания в близост до малкия пеналт. Бяха пробвани и няколко удара от дистанция, но се оказаха неточни. 

В 77' каталунците загубиха топката дълбоко в половината на Валенсия, като излезе в тъч. Докато играчите на Сетиен не гледаха, тъчът беше изпълнен бързо и насочен към Торес. Той от своя страна размина елегантно защитник на Барселона по дясното крило, нахлу към центъра и изведе Гомес сам срещу вратаря - диагонален удар в долния ляв ъгъл и 2:0 за "прилепите". 

СТАРТОВИ СЪСТАВИ

Валенсия: Доменек, Вас, Гарай, Паулиста, Гая, Кодогбия, Коклен, Торес, Солер, Гомес, Гамейро 

Барселона: Тер Стеген, Алба, Умтити, Пике, Роберто, Артур, Бускетс, Де Йонг, Фати, Меси, Гризман

ПРЕДИ ДВУБОЯ 

Двата отбора претърпяха крах в новосформирания турнир за Суперкупата на Испания. Носителят на Купата и шампионът на страната отпаднаха още на полуфиналите и така нито един от двата отбора не успя да вземе третия по сила турнир в страната, а и не успяха да се срещнат в директен сблъсък в спор за трофея. Сега обаче е време за мача им от испанското първенство, който е важен и за двата отбора. 

Валенсия се намира на 7-о място с актив от 31 точки и е точно под местата, даващи право на участие в Европа. Целта на "прилепите" е участие в Шампионска лига, като разликата в 3-ия и 4-ия в класирането (Атлетико и Севиля) е 4 точки. Барселона от своя страна е лидер в класирането с 43 точки заради по-добрата си голова разлика срещу Реал Мадрид (в директния сблъсък помежду им двата тима направиха 0:0).

В първия дуел между двата тима за сезона каталунците си изкараха яда за загубения финал за Купата на Краля и на "Камп Ноу" разбиха днешния си опонент с 5:2, като разликата можеше да е още по-сериозна. "Прилепите" обаче по традиция са неприятен за "блауграна" опонент, а мачовете помежду им винаги са интересни и динамични. Трябва обаче да се отбележи, че последната победа на Валенсия над Барселона у дома е от 2008 година в турнира за Купата на Краля (3:2), а за първенство - 2:1 през февруари 2007. 

Коя телевизия ще предава Валенсия - Барселона вижте тук! 

Етикети:
Sportlive.bg

ТОЧНО ПОПАДЕНИЕ


виж всички

Още по темата


Timeout


виж всички
Избрано от Кратки истории

Лудост на Мондиал 2026! Футболист стана милионер за секунди след исторически момент

Още след първите няколко срещи на Мондиал 2026 е много възможно да е паднал най-скъпият гол в историята на футбола....

Най-четени новини

виж всички