35 години от двата гола на Стоичков срещу Барселона, с които накара Кройф да го поиска в състава си (ВИДЕО)

Снимка: Lap.bg

3319 0

На 4 април 1989 година ЦСКА, тогава под името ЦФКА Средец, гостува на каталунския гранд Барселона в първи полуфинален сблъсък от КНК.

Тогава именитият съперник, воден на треньорската скамейка от великия Йохан Кройф, очаквано е сочен за фаворит.

В българския състав пък личат имената на Христо Стоичков, Трифон Иванов, Емил Костадинов, Лъчезар Танев и други.

Какво се случва в мача?

Въпреки това, срещата започва равностойно, а в 24-тата минута дори българският отбор повежда. И то как и чрез познат голмайстор.

В този момент Христо Стоичков владее топката малко след центъра, нахлува по-напред и когато вижда, че противниковият вратар не е на мястото си, решава да го прехвърли елегантно и отбелязва за 1:0.

До края на първото полувреме обаче футболистите на Барса в рамките на 120 секунди стигат до обрат с попадения на Линкер и Амор, а четири минути след началото на втората част Бакеро вкарва трети гол в българската врата.

В 66-ата минута "червените" получават право на дузпа, а зад топката застава Стоичков, който не греши, намалявайки резултата. 5 минути по-късно обаче, Салинас вкарва четвърти гол за каталунците, оформяйки крайното 4:2.

Още: Твърдение: Ръководството на ЦСКА бави заплатите на футболистите и треньорския щаб?

Но не загубата на ЦСКА е от значение след този мач!

Тогава започват слухове, че нидерландската икона на футбола Кройф, след като вижда головете на Камата, е поискал славната осмица в своя състав.

Любопитното е, че единственият българин носител на "Златна топка" вкарва и на реванша в София.

След тези два двубоя историята е ясна - има преговори и не след дълго Христо Стоичков става играч на Барселона.

Още: Амос Юга срещу Левски: Колко точно ще липсва големият лидер на ЦСКА във Вечното дерби?

Още: Ясно и точно послание + предупреждение от "Offenders" към ЦСКА: Всичко или нищо, времето за оправдания приключи отдавна

Фракция на ЦСКА изригна и обиди сериозно Нестор Ел Маестро след загубата от Локо Пловдив

Позабравено име се завръща в групата на ЦСКА за сблъсъка с Левски?

Росен Петров - Животното с ироничен коментар за Левски - ЦСКА: В неделя умрели срещу мъртви

Бусато намекна: Иска да остане в ЦСКА, но може да се раздели с клуба