13 не е фатална цифра за Джуд Белингам: Толкова са рекордите му в Шампионска лига до този момент

2291 0

След като напусна Борусия Дортмунд заради Реал Мадрид, Джуд Белингам празнува статуса си на един от най-горещите играчи в европейския футбол с гол при дебюта си в Шампионска лига за испанския отбор.

В турнира Белингам има 24 мача, като в тях е вкарал 7 гола и асистирал за 5. 20-годишният английски полузащитник пренаписва историята в надпреварата и вече има редица рекорди на името си. А от УЕФА обърнаха специално внимание на играча, като посочиха всички негови рекорди до този момент.

Ето и всички рекорди в Шампионска лига до този момент за Белингам:

Най-младият английски играч, отбелязал гол - 17 години и 289 дни - Дортмунд 1:2 Ман Сити, 14.04.2021

Първият гол на Белингам в Шампионска лига беше реванша от четвъртфиналите срещу "гражданите". Това го направи най-младият английски играч, отбелязвал гол в надпреварата, както и най-младият голмайстор на Дортмунд в надпреварата. Той заема девето място в списъка за всички времена.

Най-младият английски играч, стартирал мач от Шампионска лига - 17 години 113 дни - Лацио Дортмунд 3:1, 20.10.2020

Най-младият английски играч, стартирал мач от елиминациите  - 17 години 233 дни - Севиля - Дортмунд 2:3, 17.02.2021

Най-младият играч, стартирал в десет мача от Шампионска лига - 18 години 91 дни - Дортмунд - Спортинг 1:0, 28.09.2021

Най-младият английски играч, отбелязал гол в мач на Шампионска лига като гост - 18 години 78 дни - Бешикташ - Дортмунд 1:2, 15.09.2021

Най-младият играч, отбелязал гол в последователни мачове от Шампионската лига - 18 години 78 дни

Този рекорд обхваща два сезона, включвайки головете на Белингам срещу Ман Сити и Бешикташ.

Първият английски тийнейджър, отбелязал в три различни кампании в Шампионска лига

Белингам взе участие във всичките си четири кампании в Шампионска лига до момента, започвайки с това рекордно постижение срещу Сити в осминафиналите 2020/21. Той отбеляза само веднъж през 2021/22 – срещу Бешикташ в първия мач – и отново вкара в първата вечер на 2022/23. Той повтори това за Мадрид и тази година, но вече не е тийнейджър, след като навърши 20 през юни.

Най-много голове в Шампионска лига, отбелязани от английски тийнейджър

Белингам вече имаше шест гола в Шампионската лига до 20-ия си рожден ден.

Най-младият капитан, отбелязал гол  - 19 години 98 дни - Севиля - Дортмунд 1:4, 05.10.2022

Вторият най-млад играч, стартирал четвъртфинал  - 17 години 281 дни - Ман Сити - Дортмунд 2:1, 06.04.2021

Вторият най-млад голмайстор в мач от елиминациите на Шампионската лига - 17 години 289 дни - Дортмунд - Ман Сити 1:2, 14.04.2021

Третият най-млад капитан в историята на Шампионската лига - 19 години 98 дни - Севиля - Дортмунд 1:4, 05.10.2022

Opta Sports определя Белингам като третия най-млад капитан в историята на Шампионска лига, след Рубен Невес (Порто, 18 години 221 дни) и Матейс де Лигт (Аякс, 19 години 51 дни)

Най-младият играч, вкарал победен гол за Мадрид в историята на Шампионската лига - 20 години 83 дни - Реал Мадрид - Унион Берлин, 1:0, 20.09.2023

Освен това според Opta Белингам е най-младият играч, вкарал победен гол в 90-та минута за Реал Мадрид и най-младият англичанин, направил това в надпреварата, за която и да е страна.

Той е четвъртият играч, който отбелязва гол в дебюта си за клуба в Ла Лига и Шампионска лига през 21-ви век след Кристиано Роналдо (2009), Иско (2013) и Марко Асенсио (2016).