Как се справиха при защитата на титлата си световните шампиони до днес?

787 0

Изданието nbcsports.com представи съдбата на всичките 21 световни шампиони до днес на световните първенства, в които те е трябвало да защитят титлата си. Само две страни са успели да защитят трофея си - Бразилия и Италия.

Победителят от Мондиал 1930 - Уругвай, бойкотира Световното през 1934 г., което се състоя в Италия. Официалната версия е, че са оскърбени от отказа на много европейски отбори да участват на домакинстваното от тях предишно световно.

Победителят от 1934 г. Италия защитава победата си на Мондиал 1938, след като побеждава Унгария с 4:2 на финала.

Втората световна война става причина да не се състоят мондиалите през 1942 и 1946 г. През 1950 г. последният шампион - Италия, не успява дори да излезе от групата си.

Световното през 1950 г. е спечелено от Уругвай. През 1954 г. обаче "урусите" завършват на четвърто място, след загуба с 2:4 от Унгария на полуфиналите и с 1:3 от Австрия в мача за третото място.

Мондиал 1954 е спечелен от Западна Германия, но през 1958 г. тимът финишира четвърти след загуба с 1:3 от Швеция на полуфиналите и с 3:6 от Франция в мача за третото място. Шампион става Бразилия.

През 1962 г. "Селесао" защитава титлата си след победа над Чехословакия с 3:1. Южноамериканският тим обаче не успява за трети пореден път да стане световен шампион, като през 1966 г. завършва трети в групата си след Португалия и Унгария.

Мондиал 1966 е спечелен от Англия, но през 1970 г. шампионът губи от Западна Германия в четвъртфиналите с 2:3. Победител на шампионата в Мексико става Бразилия.

На Световното през 1974 г. "Селесао" губи от Полша с 0:1 мача за третото място. Шампион става Западна Германия, който 4 години по-късно завършва трети в своята група след Холандия и Италия. Шампион през 1978 г. става Аржентина.

През 1982 г. "гаучосите" завършват трети във Втори финален кръг, а шампион става Италия. На Мондиал 1986 "адзурите" губят с 0:2 от Франция на осминафиналите, а шампион става Аржентина. През 1990 г. тимът беше близо до това да защити титлата си, но губи във финала от Западна Германия с 0:1.

На Мондиал 1994 Западна Германия вече не съществува - сляла се е с Източна Германия в Германия. Обединеният тим загуби с 1:2 от България в четвъртфиналите. Шампион на планетата отново стана Бразилия.

На следващия мондиал - през 1998 г., южноамериканците са близо до защита на титлата, но губят с 0:3 от Франция на финала. Новият световен шампион обаче не се представя на ниво на Мондиал 2002 и завършва последен в своята група след Дания, Сенегал и Уругвай.

Турнирът през 2002 г. е спечелен от Бразилия за пети път, но на шампионата през 2006-а те губят с 0:1 от Франция в 1/4-финалите. Шампион на планетата стана Италия, която на Световното през 2010 г. завърши последна в групата си след Парагвай, Словакия и Нова Зеландия.

Мондиал 2010 беше спечелен от Испания - нейна първа и последна засега титла. През 2014-а г. в Бразилия "Ла Фурия" стана трета в групата си след Холандия и Чили. Първенството бе спечелено от Германия, която през 2018-а в Русия завърши последна в групата си след Швеция, Мексико и Южна Корея.

Последният до вчера мондиал беше спечелен от Франция, а как ще се представят "петлите" в Катар предстои да видим. Ето програмата за шампионата, който вече тече.