Яков Фак взе втора победа в Нове Место, Шемп изпревари Фуркад на финала

1862 0

Точно както повелява традицията, мъжкият биатлон зарадва големите си фенове с поредно феноменално състезание. В преследването в Нове Место се стигна до финален спринт между трима биатлонисти – страхотно представилият се в чешкия курорт Яков Фак, лидерът за Световната купа Мартен Фуркад и основният му преследвач Симон Шемп.  В крайна сметка Фак взе победата и в преследването, след вчерашния си успех в спринта, а Шемп се добра до толкова важното второ място, скъсявайки още разликата с Фуркад в генералното класиране, който остана трети.

Българите Красимир Анев и Владимир Илиев също се представиха силно, предвид лошото им представяне в спринта. От 48-мо място Анев навакса цели 26 места и завърши 22-ри, а Владимир Илиев остана 24-ти, след като тръгна 36-ти.

Така в генералното класиране Фуркад е с 663 точки, а Шемп е с 657 пункта. Трети е Антон Шипулин с 600 точки. Краси Анев е 23-ти с 269 точки, докато Владимир Анев е 25-ти с 245 точки.

Състезанието

Колоната поведе победителя в спринта Яков Фак, следван от Мартен Фуркад и Симон Шемп. Тримата бяха безупречни при първата стрелба, като Фак запази разликата от 15-тина секунди пред двамата си най-близки преследвачи. Владимир Илиев и Красимир Анев също направиха стрелби без грешка при първото си влизане в рубежа, като излязоха на 27-мо и 38-мо място съответно, след като тръгнаха 36-ти и 48-ми – местата им в спринта.

При втората стрелба Мартен Фуркад успя да навакса половината от изоставането си, след като стреля безупречно и много бързо. Фак също свали всички мишени, но го стори далеч по-бавно и водачът за Световната купа го доближи на 7,7 секунди. Симон Шемп пък допусна грешка и остана трети на 30,3 секунди. Владимир Илиев отново се справи отлично и също излезе с нула, както и Краси Анев, който стреля по-бавничко, но все пак важното беше, че не направи пропуск. Така Илиев зае 19-та позиция, а Анев – 30-та.

На трета стрелба Фак и Фуркад продължиха рамо до рамо, с нови отлични стрелби – пет от пет и за двамата, в почти едно и също темпо. Словенецът излезе със само шест секунди аванс пред французина. Отлична стрелба направи и Симон Шемп, заедно с Ерик Лесер, Сергей Семьонов, Нейтън Смит, Евгени Гарайничев, Михал Шлезингер. Всички тези биатлонисти се бореха за третото място в днешното състезание. За съжаление Владимир Илиев направи две грешки, но Краси Анев продължи с отличната си серия и записа нула. Така Анев излезе 24-ти, а Илиев излезе 26-ти. Интересен факт беше, че Емил Хегле Свендсен беше точно между двамата българи.

Решителна стрелба – и Фак направи грешка, което означаваше, че безгрешните Фуркад и Шемп бяха на 0,5 и 1,4 секунди съответно зад невероятно бързия като бягане словенец. Красимир Анев направи същата стрелба като Фак – с грешка в последния изстрел, Владко Илиев също направи една грешка. За Краси това означаваше 22-ро място, а за Илиев – 25-то.

Така, както вече доста пъти този сезон, състезание при мъжете се реши след финален спринт. Шемп успя да изпревари Фуркад точно преди втората контрола и на практика го отряза от възможността да влезе в битка на самия финал. Точно това сбутване между германеца и французина даде шанс на Фак да дръпне с пет-шест метра и това реши състезанието – Фак първи, Шемп втори и Фуркад – трети.