Драма в „Арена Армеец“! България се срина срещу Австралия за пета загуба в Лигата на нациите

Снимка: Emona Tsoncheva / LAP.bg

9222 0

Българският национален отбор по волейбол загуби от Австралия след истинска драма в своя мач №6 от турнира Лига на нациите и не успя да запише втори пореден успех в зала „Арена Армеец“. Момчетата на Николай Желязков отстъпиха пред „кенгурата“ 2:3 (25:21, 13:25, 22:25, 25:20, 15:17).

Така „лъвовете“ са само с една победа и 5 поражения. Успехът е първи за Австралия. Към момента нашият подмладен отбор остава пред „кенгурата“ в класирането.

Селекцията на треньора Николай Желязков влезе по-добре в мача и спечели първия гейм. След това обаче нашите състезатели направиха изключително много грешки в следващите части – над 30. Особено в първите три гейма не спореше и изпълнението на сервис.

Това доведе до обрат в полза на съперника. „Лъвовете изравниха“ и доведоха нещата до решителен тайбрек. В него нашите момчета изпуснаха два мачбола и регистрираха ново поражение в турнира.

Утре България ще играе срещу САЩ.

ПЪРВИ ГЕЙМ:

Нашите момчета поведоха с 3:1 в началото на мача. След блокади на Колев и Алекс Николов преднината ни стана 7:3. След нова блокада и 8:3 за България треньорът на гостите Дейвид Престън взе прекъсване. След това нашите поведоха 13:7.

Резултатът стана 15:8 след ас на Мартин Атанасов. След 17:13 за България последва срив и серия от грешки, което позволи на Австралия дори да поведе с 18:17. След 20:20 нашите се разиграха отново и в крайна сметка затвориха част с 25:21.

ВТОРИ ГЕЙМ

Втората част започна с ас на Алекс Николов. Австралийците обаче обърнаха нещата до 5:2 в тяхна полза. Николай Желязков взе прекъсване при резултат 9:3 за съперника. Австралийците поведоха с 10 точки 16:6. Сервисът на българите продължи да не спори. В крайна сметка гостите затвориха частта с 25:13, като последната точка дойде след сервис в аут на Добромир Димитров.

ТРЕТИ ГЕЙМ

Третият гейм се движеше сравнително по-равностойно поне като точково изражение. България поведе с 9:7, а техническото прекъсване дойде при 12:11 в наша полза. Алекс Николов атакува по блокадата за 14:14. В крайна сметка „кенгурата“ обърнаха резултата, взимайки тази част с 25:22, възползвайки се от неспиращите грешки на нашите волейболисти.

България - Австралия 1:2 (25:21, 13:25, 22:25, 25:20)

ЧЕТВЪРТИ ГЕЙМ

„Кенгурата“ поведоха с 5:3. След блокада на Гоцев България изравни за 10:10. Австралийците продължиха да водят и нашите стигнаха до 15:16. Българите очевидно играеха по-сковано, докато австралийците го правеха доста по-освободено.

Александър Николов направи впечатляващ ас за 19:19. Желязков направи силен ход с пускането в игра на Добромир Димитров, който изпълни добри сервиси. Така нашите стигнаха до 24:20. Светослав Гоцев реализирира за 25:20 и нашите изравниха.

ПЕТИ ГЕЙМ

България поведе с 5:3 в тайбрека. Стигна се до равенство 7:7. Австралийците реализираха брейкточка за 8:7. Алекс Николов изравни от зона 4. След това отново той направи 9:8 в наша полза. Българите поведоха с 12:11. Драмата нямаше край, след като австралийците стигнаха до 13:13. След това не успяхме да се възползваме от мачбол – 14:14. Стигна се до втори мачбол за „лъвовете“.  „Кенгурата“ обаче отново се спасиха 15:15. Последва ас за Австралия. След това Алекс Николов удари антената и съперникът ни спечели с 15:17.

СЪСТАВИ:

България: Георги Сеганов, Радослав Парапунов, Александър Николов, Мартин Атанасов, Николай Колев, Светослав Гоцев - Владислав Иванов-либеро

Австралия: Аршдийп Досанж, Томас Хептинстал, Лоренцо Поуп, Макс Стейпълс, Бо Греъм, Джеймс Уиър - Люк Пери-либеро

"Лъвовете" на Николай Желязков имат 4 загуби и 1 победа до момента, събирайки актив от 5 точки във временното класиране:

7 юни: България 1:3 Сърбия

10 юни: България 2:3 Германия

11 юни: България 0:3 Полша

13 юни: България 2:3 Канада

21 юни: България 3:0 Иран

*При победа днес, нашият отбор може да се изкачи до десетото място, на което в момента е Германия!

Австралия е с 5 загуби от 5 мача - 0:3 от Бразилия, 0:3 от Словения, 1:3 от Иран, 0:3 от Нидерландия и 1:3 от Канада.