Мощен като баща си: Алекс Николов донесе първа победа на България в Лигата на нациите

Снимка: Emona Tsoncheva / LAP.bg

11472 0

Националният отбор по волейбол на България постигна първа победа в турнира Лига на нациите, след като победи Иран с 3:0 гейма (25:19, 25:23, 26:24) в зала "Арена Армеец" в София. След четири поредни загуби подмладеният състав на България най-после заслужи победа и зарадва българските фенове.

Със смела атака, силни сервиси и добра блокада България успя да пречупи Иран и доказа, че разполага с голям талант за бъдещето. Възпитаниците на Николай Желязков преминаха през трудни моменти, особено във втория и третия гейм, но се справиха с напрежението и постигнаха чиста победа.

Изключителен мач за България направи 18-годишният син на волейболната легенда Владо Николов - Алекс, който се справи отлично в офанзивен план. Мартин Атанасов също игра на много високо ниво, особено на начален сервис, където спечели много важни точки. "Лъвовете" ограничиха до минимум грешките си от предходните мачове и резултатът е налице.

За България предстоят мачове с Австралия (24 юни), САЩ (25 юни) и Бразилия (26 юни), като и трите срещи са от 20.00 часа в зала "Арена Армеец" в София.

СТРАХОТНИЯТ ТРИУМФ НА ВОЛЕЙБОЛИСТИТЕ НА БЪЛГАРИЯ В СНИМКИ (ГАЛЕРИЯ)

ПЪРВИ ГЕЙМ

Първата част вървеше точка за точка до 3:3, след което България успя да се откъсне с три поредни точки и да поведе с 6:3. Разликата от три точки се запази до средата на гейма, когато Иран успя да се доближи на само една точка при 12:11. "Лъвовете" обаче запазиха хладнокръвие и бързо-бързо си осигуриха нов аванс от три-четири точки, които задържа до края на гейма. Геймът завърши с шест точки разлика - 25:19.

ВТОРИ ГЕЙМ

Във втория гейм Иран излезе със съвсем друга нагласа и значително подобри играта си. Азиатските волейболисти подобриха играта си на сервис и доведоха до минимум грешките си. При 7:7 Иран направи две поредни точки и си осигури скромен аванс за 7:9. Иран атакуваше основно през центъра, където тимът на България бе уязвим. Постепенно "лъвовете" се коригираха и стопиха изоставането си за 13:13. Иран успя да си отвори преднина от две точки в края на гейма, като поведе с 20:23, но България успя да стигне до обрат с много силен финал за 25:23.

ТРЕТИ ГЕЙМ

И третата част стартира много равностойно, като двата тима вървяха точка за точка до 8:8. След това България взе минимален аванс, за да поведе с 10:8 и успя да поддържа тази разлика до 14:12. Иран съумя да изравни с мощен сервис за 14:14, но веднага след това "лъвовете" отново се откъснаха на две точки за 16:14. При 17:16 Александър Николов се отчете с две брилянтни атаки, а след това "лъвовете" взеха още една точка за 20:16. Трикольорите обаче пропиляха целия си аванс и се стигна до равенство 20:20.

"Лъвовете" на Николай Желязков не започнаха добре участието си в надпреварата и записаха четири загуби в първите си четири срещи:

7 юни: България 1:3 Сърбия (25:19, 19:25, 22:25, 20:25)

10 юни: България 2:3 Германия (20:25, 25:22, 16:25, 25:20, 10:15)

11 юни: България 0:3 Полша (19:25, 19:25, 23:25)

13 юни: България 2:3 Канада (18:25, 18:25, 26:24, 25:21, 11:15)

*България е на 14-о място във временното класиране с актив от 2 точки (заради двата тайбрека), а зад нас са само Австралия и Канада. Лидер е САЩ (11 точки), следван от Япония (10). Франция, Полша, Италия и Нидерландия са между 3-о и 6-о място с по 9 пункта.