Безапелационна България се разправи с Нидерландия и продължава да мечтае за Париж 2024

Снимка: Aleksandar Stoyanov / LAP.bg

9144 0

Българският национален отбор по волейбол успя да победи с 3:0 (25:23, 25:21, 30:28) гейма Нидерландия в мач от квалификациите за Олимпиадата в Париж 2024 в Сиан, Китай. Победата бе изключително важна, тъй като само и единствено успехи до края на цикъла ще пратят България във Франция догодина.

Развой на срещата

България поведе рано-рано с 3:0 в първия гейм, като след това се стигна до равенство 9:9, а огромна заслуга имаха Николай Колев и Мартин Атанасов. Стигна се до преднина от 15:13 за "лалетата" и след прекъсване на Пламен Константинов успяхме да изравним и да се доберем до 22:22. Оттам насетне "лъвовете" не сбъркаха и мощна атака на Соколов затвори гейма с 25:23.

Вторият гейм бе изключително равностоен. Нидерландния поведе с 3:4, а след това Алекс Николов се раздаде и отбеляза 3 поредни точки за 6:4. След това България не изпусна водачеството, като дори стигна до 20:14, но позволи на "лалетата" да се върнат. В крайна сметка, отново страхотно отиграване на Цецо Соколов донесе успеха на нашите с 25:21.

Равенството се запази до 7:7 в третата част, която със сигурност бе най-интересната от мача. Добри отигравания на Нидерландците им спечелиха преднина от 17:15, а при 18:20 Константинов бе принуден да поиска таймаут. "Лалетата" стигнаха до 24:22, но страхотни атаки на Мартин Атанасов и Цецо Соколов възстановиха равенството. България стигна до 29:28, а при грешна атака на нидерландците срещата бе спечелена в третия гейм с 30:28 и 3:0 гейма за "лъвовете".

Най-резултатен за родните национали бе Цветан Соколов с неговите 13 точки, а за противникът всичко на пода остави Абдел-Азиз Нимир с 16. Следващият мач на България е с Канада, който ще се проведе в ранните часове на петък (6 октомври).