Григор Димитров напомни за най-добрите си години и помете световния №8 във Виена

6659 0

Григор Димитров победи категорично Андрей Рубльов на 1/8-финалите на турнира от сериите ATP 500 във Виена с 2:0 сета - 6:3, 6:4 за 1 час и 12 минути!

Хасковлията бе значително по-добрият тенисист от двамата и напомни за най-силните си години в спорта, след като играта му бе много солидна от основната линия, както и разнообразна, а движението му по корта - перфектно.

Гришо (№32) записа цели 25 уинъра, докато тези за световния №8 бяха само 10. Първият сервис на Димитров не бе особено успешен - 55%, но пък той спечели 93% от разиграванията на него. Асовете също бяха в негова полза - 8:5, както и пробивите - 3:1.

*На 1/4-финал във Виена Григор ще се изправи срещу американеца Маркос Гирон (№58), който победи с 6:3, 6:4 Камерън Нори (№13). По-късно ще бъдат обявени точните дата и час!

Ето как се разви мачът Димитров - Рубльов:

ПЪРВИ СЕТ

1:0 - Григор сервираше първи. В първото разиграване изпрати топката в аут, но след това записа Ас за 15 равни. Последва уинър от форхенд, а Рубльов сгреши ретур за 40:15. С втория си Ас българинът затвори гейма.

2:0 - Пред Гришо се откриха 3 шанса за пробив, след като успя да изненада руснака с ретурите си в три поредни разигравания. Първата възможност бе неутрализирана с Ас, но след това световният №8 прати топката в мрежата и брейкът бе факт.

2:1 - В третия гейм се стигна до по-дълги размени, а Рубльов дръпна с 30:15. Грешка от форхенд на Григор даде две точки за връщане на пробива на съперника и той се възползва още от първата. В тази част първият сервис на Гришо определено не бе на висота.

3:1 - Българинът получи точка за пробив при 40:30, но сервисът на руснака му помогна да я спаси. В следващото разиграване Григор хвана в крачка Рубльов и си осигури нов шанс за брейк, но отново началният удар се притече на помощ на съперника. При третата открила се възможност обаче, Андрей бе сериозно надигран от основната линия и Димитров отново поведе с един пробив.

4:1 - 25-годишният Рубльов видимо започна да се изнервя, а този път Гришо затвърди пробива си без особени колебания на 15.

4:2 - В шестия гейм руснакът стабилизира първия си сервис и взе подаването си на 15, печелейки две малко по-дълги и атрактивни разигравания.

5:2 - Този път и Гришо поправи сервиса си и записа първия гейм на 0 в мача.

5:3 - Българинът хвана линията с уинър за 15:0, но след това ретурът му не намери очертанията на корта. С два хубави сервиса Рубльов стигна бързо до 40:15, но Григор се отчете с още един уинър. Топка в мрежата от нашия тенисист все пак сложи край на осмия гейм.

6:3 - Гришо сервираше за сета и успя да пречупи руснака в маратонско първо разиграване. При 30:15 хасковлията натисна с начален удар и с две директни точки спечели първата част за 31 минути! Страхотен тенис от световния №32 в първия сет!

ВТОРИ СЕТ

0:1 - Рубльов спечели подаването си на 0, а Григор изпрати три топки в аут.

1:1 - При аванс от 30:15 Гришо вкара вълшебен форхенд по диагонал, който бе напът да разчекне руснака, а след това изравни резултата в геймовете с Ас.

1:2 - Първата двойна грешка в мача бе на сметката на третия в света и доведе ситуацията до 15 равни, но след това сервисът му се коригира и с три поредни точки спечели третия гейм.

2:2 - Гришо отговори по възможно най-добрия начин и за минута и половина възстанови равенството, давайки само точка на съперника и регистрирайки шестия и седмия си Ас от началото на сблъсъка.

3:2 - Българинът стигна до две точки за пробив, напомняйки за най-добрите си години с много солидна и разнообразна игра, на която Рубльов просто нямаше отговор. Брейкът бе осъществен по категоричен начин - с директна точка от ретур!

4:2 - Мачът продължаваше да върви като по вода за Гришо и почти нямаше удар, който да не му се получава - гейм на 0 и затвърден пробив!

4:3 - Световният №8 дръпна с 30:0, но след това пресили два от ударите си, а впоследствие се стигна и до 40 равни. Все пак, хубав сервис и бекхенд на Григор в мрежата затвориха седмия гейм в полза на руснака.

5:3 - Димитров записа първата си двойна грешка, но бързо я поправи за 15:15. При третото разиграване излезе на мрежата и го завърши от воле, а след това със силен сервис по диагонал дръпна с 40:15. После ретурът на Рубльов отиде в мрежата и така му се наложи да сервира за оставане в мача.

5:4 - Руснакът се справи с трудната задача, печелейки подаването си на 30.

6:4 - Григор сервираше за място на 1/4-финалите и успя да разходи съперника по корта за 15:0. В следващото разиграване руснакът му "върна услугата" за 15 равни. 8-ият Ас на Димитров дойде в подходящия момент за 30:15, а пореден блестящ уинър по диагонал му предостави два мачбола. Гришо се възползва от втория за крайното 6:3, 6:4 срещу световния №8!

Григор Димитров - Андрей Рубльов по ТВ: Къде да гледаме мача?

ПРЕДИ 1/8-финала

В австрийската столица първата ни ракета започна с чиста победа над квалификанта от Бразилия Тиаго Монтейро, докато руският тенисист нямаше проблеми срещу аржентинеца Диего Шварцман, давайки му само пет гейма - 6:4, 6:1.

Димитров (№32) и Рубльов (№8) имат 5 мача помежду си до момента:

31 август 2017 г. - победа за Рубльов със 7:5, 7:6 (3), 6:3 (US Open, 1/32-финал)

19 януари 2018 г. - победа за Димитров с 6:3, 4:6, 6:4, 6:4 (Australian Open, 1/16-финал)

16 февуари 2018 г. - победа за Димитров с 6:3, 6:4 (Ротердам, 1/4-финал)

30 септември 2019 г. - победа за Рубльов с 6:2, 7:5 (Пекин, 1/16-финал)

18 март 2022 г. - победа за Рубльов със 7:5, 6:2 (Индиън Уелс, 1/4-финал)

*Победителят от днешния сблъсък ще се изправи на 1/4-финал срещу победителя от двойката Маркос Гирон (№58) - Камерън Нори (№13).