Експресно! Григор Димитров е на финал в София след само 63 минути игра

Снимка: БГНЕС

3620 0

Григор Димитров спечели срещу Николоз Басилашвили в полуфиналите на турнира Garanti Koza Sofia Open в препълнената зала "Арена Армеец". Българинът беше изключително бърз и след 6:1, 6:3 се класира за финала, където ще срещне Давид Гофен в неделя вечер.

Димитров стартира повече от впечатляващо срещата и след два бързи пробива и тотална доминация спечели първия сет с 6-1 след само 21 минути игра.

Втората част започна далеч по-равностойно като двамата печелиха своите подавания. В петия гейм, продължил близо 9 минути, българинът достигна до няколко възможности за пробив, но 87-ят в света грузинец с мъка удържа подаването си. Григор обаче запази концентрацията си докарай и успя да затвори сета с 6:3.

ВТОРИ СЕТ

6:3 - При 30:30 при мрежата Димитров прати дълбок бекхенд слайс, който затрудни Басилашливи - мач-пойнт за българина, но отличен сервис лиши Гришо и феновете от заслужена радост точно в този момент. Въпреки това при втори мачбол грузинецът прати топката в аут - победа за Григор Димитров.

5:3 - Грузинецът имаше шанс веднага да върне пробива, но при 30:40 Григор прати страхотен сервис по правата и изравни. След това записа нови две точки и затвърди пробива си.

4:3 - Басилашвили вървеше към лесен гейм в своя полза, но Димитров се добра от 40:15 до 40:40. Равенството се запази още няколко пъти, а при едно такова Басилашвили допусна двойна грешка. Грузинецът повтори упражнението и пробив за Гришо.

3:3 - Въпреки че допусна двойна грешка, родният тенисист лесно взе подаването си.

2:3 - на два пъти Григор поведе и Басилашливи успяваше да изравни, но все пак Димитров получи шанс за пробив след бекхенд слайс в мрежата на Басилашвили. С добър сервис той се защити за 40:40, а след това и българинът сбърка, пращайки бекхенд в мрежата. Въпреки това с плосък бехенд по правата и атака при мрежата Димитров получи нов шанс за пробив. Грузинецът записа невероятен форхенд уинър и после на свой ред имаше шанс да затвори гейма, но допусна две поредни двойни грешки - трети брейк пойнт за Григор, но и при него Димитров сбърка. Басиашвили не позволи повече шансове на Димитров и взе подаването си.

2:2 - Нов гейм в сметката на Григор, без особени проблеми за родния представител.

1:2 - Димитров имаше своите шансове в подаването на стабилизиралия изявите си съперник. При 40:40 обаче той сбърка ретур, а след то Басилашвили реализира чудесен форхенд уинър и отново поведе.

1:1 - Басилашвили показа страхотна игра при мрежата за 15:15, но след две поредни точки от сервис и аут от форхенд на съперника Гришо успя да изравни.

0:1 - Грузинецът заигра по-добре и спечели за втори път свое подаване, но този път категорично на 0.

ПЪРВИ СЕТ

6:1 - В последния гейм имаше лек проблем за Димитров, който направи нетипични грешки и изостана с 15:40. Той обаче изгради няколко хубави атаки, взе следващите 4 точки и затвори сета.

5:1 - Басилашвили се разписа в мача след гейм на 15, благодарение на 3 непредизвикани грешки от ракетата на българина.

5:0 - Гейм на 15 и хасковлията поведе с 5:0.

4:0 - Втори пореден лесен пробив на Григор, който продължи добрите си атаки, докато Басилашливи така и не влизаше добре в мача, отново записвайки само точка в гейма.

3:0 - Грузинецът записа първата си точка в мача, но нищо повече - безупречен сервис-гейм за Димитров и затвърждаване на пробива.

2:0 - Басилашвили започна много колебливо - с двойна грешка, последвана от нови нередизвикани грешки. Григор поведе с 0:40 и лесно реализира още първата си точка за пробив.

1:0 - И в третия си двубой Григор Димитров стартира на сервис - 4 поредни точки от начален удар (3 аса) и гейм на 0 след 69 секунди.

На 1/4-финала Гришо победи категорично сърбина Виктор Троицки с 6-3, 6-3 за малко повече от час игра. Първата ни ракета се бори за втори трофей през 2017 г., след като стартира сезона с триумф в Бризбън.

Грузинският тенисист, който е под номер 87-и в света, пък елиминира поставения под №8 Мартин Клижан в три сета 0-6, 6-3, 6-3. Двамата нямат изигран мач помежду си до този момент

Преди турнира в София 24-годишният Басилашвили в цялата си кариера имаше само една победа срещу тенисист от Топ 10, а у нас за седмица записа две, след като на осминафинала сензационно отстрани поставения под №1 Доминик Тийм.