Зимни олимпийски игри в Пекин - ДА, имаше и такова събитие през 2022 година!

1740 0

2022 година мина неусетно, но, подобно на 2021-а, бе наситена с изключително много спортни събития. Едно от тях, Зимната олимпиада в Пекин, се проведе в периода 4 - 20 февруари!

В този материал ще си припомним какво се случи в столицата на Китай...

Любопитни факти:

*общо 91 държави взеха участие в Зимните игри;

*общо 2871 спортисти се впуснаха в състезанията;

*проведоха се 109 старта в 15 спорта - Биатлон, Бобслей, Бързо пързаляне с кънки, Кърлинг, Северна комбинация, Скелетон, Ски алпийски дисциплини, Ски бягане, Ски свободен стил, Ски Скокове, Сноуборд, Спортни шейни, Фигурно пързаляне, Хокей на лед и Шорттрек;

*12 спортни обекта на 3 локации (Пекин, Янцин, Джандзякоу) бяха домакини на състезанията;

*10 държави обявиха бойкот и не пожелаха да изпратят официални лица - САЩ, Великобритания, Япония, Австралия, Канада, Литва, Косово, Белгия, Естония и Дания;

*Норвегия спечели крайното класиране по медали - 16 златни, 8 сребърни и 13 бронзови. На второ място остана Германия - 12, 10, 5, а третото бе за домакините от Китай - 9, 4, 2. Американците завоюваха значително повече медали от тях, като обща бройка, но завършиха под №4, тъй като имаха един златен по-малко - 8, 10, 7!

Българите в Пекин:

16 спортисти в 7 спорта отидоха да представляват България в Китай (10 мъже и 6 жени), но за съжаление нито един от тях не успя да се качи на почетната стълбичка. Знаменосци на откриването бяха Мария Здравкова и Радослав Янков. Най-доброто класиране бе записано от Алберт Попов, който завърши на 9-то място в слалома!

1. Димитър Герджиков (Биатлон): 63-то място на спринт и 41-во на индивидуално;

2. Владимир Илиев (Биатлон): 31-во място на спринт, 25-то на преследване и 61-во на индивидуално;

3. Антон Синапов (Биатлон): 56-то място на спринт, 55-то на преследване и 85-то на индивидуално;

4. Благой Тодев (Биатлон): 52-ро място на спринт и 53-то на преследване;

*Мъжка щафета (Биатлон): 18-то място (Герджиков, Илиев, Синапов, Тодев).

5. Лора Христова (Биатлон): 89-то място на спринт;

6. Даниела Кадева (Биатлон): 84-то място на спринт и 86-то на индивидуално;

7. Милена Тодорова (Биатлон): 17-то място на спринт, 31-во на преследване и 52-ро на индивидуално;

8. Мария Здравкова (Биатлон): 78-мо място на спринт и 50-то на индивидуално;

*Женска щафета (Биатлон): 18-то място (Христова, Кадева, Тодорова, Здравкова).

***Смесена щафета (Биатлон): 19-то място (Тодорова, Здравкова, Илиев, Герджиков).

9. Радослав Янков (Сноуборд): 15-то място в квалификациите за гигантския слалом, отпада от Бенямин Карл (+0.36 секунди) на 1/8-финал;

10. Алберт Попов (Ски алпийски дисциплини): 9-то място на слалом и 17-то на гигантски слалом;

11. Камен Златков (Ски алпийски дисциплини): 20-то място след първи манш в слалома - не завършва втория;

12. Ева Вукадинова (Ски алпийски дисциплини): 49-то място след първи манш в слалома - не завършва втория и 36-то на гигантски слалом;

13. Симеон Деянов (Ски бягане): Дава положителен тест за Ковид-19 и пропуска всички състезания в дисциплината;

14. Владимир Зографски (Ски скокове): 22-ро място на нормална шанца 38-мо след първия кръг на голяма шанца - не влиза във финала;

15. Павел Ангелов (Спортни шейни): 28-мо място на индивидуално (след общо 4 спускания, не участва в четвъртото);

16. Александра Фейгин (Фигурно пързаляне): 24-то място!

*Можете да прочетете всички новини на SPORTLIVE, свързани с Игрите в Пекин, като последвате оранжевата връзка!