Гордост! Сребро и страхотно представяне от България на Европейското по ускорен шахмат

Снимка: Официална фейсбук страница на Георги Градев

843 0

Българската гросмайсторка - Антоанета Стефанова, се окичи със сребърния медал в дисциплината ускорен шах за жени на Европейското първенство, което се проведе в Монте Карло.

Достойно представяне!

Родната състезателка записа впечатляващи резултати в 11-кръговия турнир, печелейки общо 8,5 точки при регистрирани шест победи и пет ремита, без нито една загуба.

Още: "Очакванията тежат": Петър Арнаудов и Виктория Радева обещаха още успехи за българския шах

Тя остана само на половин пункт зад представителката на Швейцария Александра Костенюк, която заслужено грабна златото. Бившата световна шампионка успя да спечели два пъти в рамките на два дни, като преди това беше триумфирала и в блиц шахмата.

Ключов момент в надпреварата беше партията между Стефанова и Костенюк. Тя завърши наравно, въпреки видимото преимущество на българката, която играеше с черните фигури. Ремито в деветия кръг до голяма степен предопредели победителя в турнира.

Зад българката, на третата позиция, се нареди Елизабет Петц от Германия, която също натрупа 8,5 точки. В последния кръг Стефанова направи реми с Петц, докато Костенюк се наложи над украинката Анна Ушенина, с което си осигури и приза.

Още: Заслужено! Александър Везенков грабна наградата "Спортист на годината на България"!

Как се справиха останалите ни сънароднички?

Другите представителки на България в турнира също се представиха на много високо ниво. Нургюл Салимова завърши на седмо място с общо 8 точки, докато Белослава Кръстева се нареди на 21-вата позиция със 7 пункта. Виктория Радева се позиционира 57-а със събрани 5,5 точки.

Общо 116 шахматистки от различни страни взеха участие в престижния европейски шампионат, провел се в Монте Карло. Едни от най-ярко "блестящите" сред тях бяха именно родните представителки.

Отново прослави България: Нургюл Салимова получи покана за елитен турнир по шах

С впечатляващи резултати: Антоанета Стефанова завърши на 10-о място на Световното първенство по блиц

Браво, Нургюл! Салимова сломи световната шампионка и гледа стремглаво към титлата по блиц