България все още първа на Световното по художествена гимнастика, Калейн взе квота за Париж 2024

Снимка: Българска федерация художествена гимнастика - Официална страница

1672 0

Боряна Калейн спечели олимпийска квота за Париж 2024 на Световното първенство по художествена гимнастика! По този начин България ще бъде представяне от две индивидуалистки и ансамбъл - пълен комплект квоти. Припомняме, че България вече имаше завоювани две квоти от Стилияна Николова и ансамбъл-жени от Световното първенство миналата година в София.

В същото време България продължава да бъде лидер в отборната надпревара - три от четири възможни финала за страната ни. Стилияна Николова спечели квалификацията за многобоя на 40-ото издание на Световното, а Калейн завърши четвърта.

Вторият състезателен ден на 40-тото Световно първенство по художествена гимнастика, което се провежда във Валенсия, продължи със съчетанията с бухалки и лента.

Стилияна Николова спечели квалификацията за индивидуалния многобой, който ще се проведе в събота с актив от 104.300 (34.700 на обръч, 35.150 на топка и 34.450 на бухалки). Припомняме, че се сумират трите най-високи резултата от квалификацията за крайното класиране.

Боряна Калейн натрупа актив от 101.450 (33.900 на обръч, 34.100 на топка, 33.450 на бухалки и 32.050 на лента) и зае четвърта позиция в класирането за многобоя.

Втора в квалификацията завърши Даря Варфоломеев от Германия с резултат от 102.600. На трета позиция София Рафаели от Италия с 101.800.

Добър дебют за Ева Брезалиева на Световно първенство. За съжаление тя допусна грешки в съчетанието си с лента и остана извън топ 8.

Общо три от четири възможни финала за България в днешния ден. Малко по-късно днес ще видим Стилияна Николова във финала на бухалки, която намери място сред най-добрите осем с първа по сила оценка от 34.450 (D. 17.500; A. 8.500; E. 8.450). С втори и трети резултат Боряна Калейн успя да се класира за финалите на бухалки и лента съответно с 33.450 (D. 16.400; A. 8.650; E. 8.400) на бухалки и 32.050 (D. 15.400; A.8.450; E. 8.200) на лента.

България продължава да води и в отборната надпревара с актив от 267.450. Втори е отборът на Германия с 261.950. На трета позиция е Италия с 255.700.