САЩ триумфира на Световното първенство по баскетбол за жени за 4-и пореден път

1346 0

САЩ спечели четвърта поредна световна титла по баскетбол при жените, побеждавайки Китай с 83:61 (18:13, 25:20, 25:14, 15:14) във финала в Сидни.

Ейджа Уилсън реализира 19 точки и 5 борби, а Келси Плъм добави 17 точки и 3 асистенции за успеха на американките.

Победата над Китай е най-голямата във финал, подобрявайки предишните победи на САЩ с по 20 точки. Освен това успехът бе 30-и пореден за САЩ на световни първенства. Американките нямат поражение от загубения полуфинал през 2006-а от Русия. Рекордът за най-много поредни победи се държи от СССР – 56 (в периода 1959-1986 г.).

Американките завършиха Мондиала с 8 поредни успеха, записвайки средно 98,8 точки и победи със средно 40,8 точки разлика. Финалът срещу Китай се игра пред 16 хиляди души в Сидни.

Най-възрастната състезателка в настоящия отбор на САЩ е едва 30-годишната Алиша Томас.

Китайските баскетболистки се доближиха до 28:33 към края на втората четвърт, но на почивката вече изоставаха с 33:43. След още по-силна трета част тимът на САЩ поведе с 68:47 преди заключителния период. За отбора на Китай това бе първи медал от 1994 година насам.

Домакините от Австралия спечелиха бронзовите медали след успех над Канада с 95:65 (27:21, 24:22, 20:11, 24:11) в срещата за третата позиция. Легендата на австралийския тим Лорън Джаксън реализира 30 точки и овладя 7 борби за победата, завършвайки впечатляващата си международна кариера с изравнен рекорд за най-много изиграни мачове на световни първенства. Толкова срещи има и бразилката Жанет Аркайн.