В контрола и пак чрез Десподов! България прекъсна серията от 11 срещи без победа след 492 дни (ВИДЕО)

Снимка: facebook.com/BulgarianNationalTeam

4805 0

Българският национален отбор стартира 2024 г. с победа при дебютното си участие на FIFA Series! “Лъвовете” наказаха Танзания с 1:0 в първата среща между селекциите в историята, а единственото попадение бе дело на Кирил Десподов след ювелирно изпълнение в 52-ата минута.

От статистическа гледна точка - Илиан Илиев постига успех като селекционер от третия опит след ремита срещу Унгария и Сърбия (2:2), а България не бе побеждавала във всички турнири от 16.11.2022 г. насам.

Цели 492 дни изминаха от победата над Кипър в контрола с 2:0 в Ларнака. Тогава головете бяха дело на Десподов и Делев. Сега вторият не попадна сред селектираните от Илиев, а капитанът ни бе сред малкото “светли лъчове”.

Трябва да се подчертае и представянето на Танзания, която пък не бе побеждавала в последните си шест срещи. Африканската страна отправи първия удар в срещата и чрез Денис нацели страничния стълб. Той създаде още едно опасно положение до почивката, а Чочев се размина да открие в добавеното време на първата част.

11 срещи не бяхме побеждавали

След гола на Десподов България погледна на моменти към удвояването на преднината си, но реалните опасности бяха сведени до минимум. В крайна сметка възпитаниците на Илиан Илиев до последно бранеха минималната си преднина.

Пред България предстои още една приятелска среща от FIFA Series - гостуване на домакина Азербайджан в понеделник от 18:00 часа местно време. Срещата ще може да проследите НА ЖИВО със SportLive.bg!

Първо полувреме

За първи път в 100-годишната история - България стартира със "златни" фланелки. В първите пет минути "лъвовете" бяха по-агресивни, а африканците контролираха топката в своята половина.

В 16-ата минута Кибо Денис отправи първия удар в срещата. Възпитаникът на "Симба" се освободи отдясно след грешка на Алекс Петков. Нападателят стреля, но кълбото срещна страничния стълб (ВИДЕО)

Десис още един път се откри на чиста позиция, но ударът му този път бе по-неточен. В 26-ата минута Русев отправи първата стрелба за "лъвовете", след като засече топката с глава след центриране на Десподов. Манула се намеси и хвана кълбото.

След половин час игра се наложи принудително влизане на Кауауа. Стражът замени Манула, който след 30 минути направи едно спасяване, а на два пъти се наложи играта да бъде прекъсвана заради медицинския проблем.

В 35-ата минута "лъвовете" имаха претенции за дузпа след игра с ръка на Многа. Полузащитникът опита да избие топката, но я прати в дясната си ръка. Местният съдия подмина ситуацията, а ВАР няма.

До края на редовното време "звездната трупа" създаде още едно опасно нападение отляво, но Виктор Попов изби последвалото ниско центриране. В противен случай съперников играч излизаше на стрелкова позиция.

Петминутното добавено време донесе сериозни проблеми за Кауауа. Резервният вратар спаси два опита на Чочев с глава, като първият бе подобен с този на Русев, но по-силен.

Второ полувреме

В 50-ата минута африканците извършиха нарушение току пред наказателното си поле.

ГОЛ! С изпълнението на статичното положение се нагърби Кирил Десподов, който не остави шансове на Кауауа с неспасяем удар в горния ляв ъгъл. 1:0!

Вижте страхотния гол на Десподов срещу Танзания!

След само пет минути игра Алекс Петков отправи много лошо подаване от няколко метра към Илия Груев. Звездата на Лийдс не достигна топката и тя се озова в Салум. Последният се отчете с кошмарен пропуск срещу Митов.

В 94-ата минута гостите отново се разминаха с попадението, след като нацелиха напречната греда.

Стартови състави

България: Димитър Митов, Йоан Стоянов, Алекс Петков, Валентин Антов, Виктор Попов, Илия Груев, Ивайло Чочев, Филип Кръстев, Кирил Десподов, Георги Русев, Мартин Минчев;

ТанзанияАйши Манула, Мохамед Хюсейн, Миано Данило ван ден Бос, Ибрахим Хамад, Бакари Муамнието, Химид Мао Мками, Хаджи Многа, Новатус Дисмас, Денис Кибу, Фейсал Салум, Тарин;

Преди мача

За мартенския лагер Илиев извика рекорден брой играчи от клубния му Черно море и логично ще има изненади в стартовия състав. Очакват се пет промени в сравнение със състава от последния двубой за 2023 г. (2:2 със Сърбия).

Йоан Стоянов ще замени контузения Иван Турицов, а Иван Дюлгеров ще започне като титуляр на вратата. Валентин Антов ще получи шанс заради силните си изяви, Ивайло Чочев се завръща в халфовата линия, а Георги Русев ще замести по десния фланг бившия възпитаник на Илиев - Мартин Минчев.

Следващото препятствие за "лъвовете" е Азербайджан в понеделник от 18:00 часа. Срещу домакините разполагаме с две победи и реми в общо три срещи. Двубоят с Танзания ще е първи в 100-годишната история на националния ни отбор.