В мач за историята: Лудогорец загуби от БГ тим след 14 седмици като "непобедим" за тях (ВИДЕО)

Снимка: Ivan Ivanov / LAP.bg

6242 0

Славия записа първа победа срещу Лудогорец като гост на "Хювефарма Арена" в Първа лига. "Белите" надделяха със зрелищното 3:2 и затвърдиха отличната си форма под ръководството на Златомир Загорчич. Георги Дерменджиев и компания пък загубиха дни преди важния мач в Европа срещу Спартак Търнава.

До момента Славия имаше 14 мача в първенството в Разград срещу "орлите", в които допусна 11 загуби и записа 3 равенства при голова разлика 8:37. Освен това пък Лудогорец губи в шампионата за първи път от 20 август 2023 година, откогато изминаха около 14 седмици.

"Белите" поведоха след половин час игра след автогол на Франко Русо, но до края на полувремето изравниха след далечен изстрел на Рик Джонатан и неособено убедителна намеса от Светослав Вуцов.

В началото на второто полувреме пък 20-годишният Мартин Сураков и опитният Галин Иванов шокираха съперника до 54-тата минута. Кайо Видал намали пасива (67'), но въпреки натиска до края силите на домакините не стигнаха за повече.

Следващото изпитание пред Лудогорец е така важното гостуване на Спартак Търнава в Лигата на конференциите, където "орлите" търсят задължителна победа над аутсайдера (30.11). Следващият мач в Първа лига за тима пък е срещу Ботев Враца у дома (03.12).

За "белите" пък предстоят два нови много тежки сблъсъка - и двата срещу ЦСКА. След няколко дни в Първа лига (01.12), а след това и на осминафиналите за Купата на България (05.12). И в двете срещи Славия е домакин.

След 3 минути игра се наложи първа добра намеса на един от двамата вратари. Светослав Вуцов излезе предвидливо извън наказателното си поле и изчисти с крак току пред противников футболист.

До 20-ата минута чисти голови ситуации липсваха. Положенията пред двете врати почти напълно отсъстваха. Домакините очаквано играеха повече с топката, но Славия играеше компактно и от своя страна също задържаше топката максимално, когато имаше подобна възможност.

В средата на частта пък гостите обградиха за известно време съперника в наказателното му поле. В този период се стигна до няколко опасни центрирания в наказателното поле на Лудогорец, но отбраната се справи. Освен това бяха блокирани и опасни удари от непосредствена дистанция.

В същите тези моменти "белите" имаха претенции за дузпа. Те обаче не бяха уважени. Контакт с ръката на Франко Русо имаше, но въпреки че не бе в естествена позиция, все пак топката се отклони първо в тялото му и трудно би могъл да бъде отсъден 11-метров наказателен удар.

30' - 0:1! Натискът на столичани продължи. Отнета топка пред наказателното поле на Лудогорец. Извеждащо подаване от Галин Иванов, а от аутлинията Денислав Александров подаде остро, като Русо опита да изчисти, но прати топката в собствената си врата.

В 34-тата минута дойде и първият удар за "орлите" към вратата на Вуцов. Джонатан бе намерен в наказателното поле непокрит, но ударът му с крак от непосредствена дистанция излезе с много в аут.

42' - 1:1! Рик Джонатан стреля извън наказателното поле в близкия ъгъл. След рикошет в играч на Славия топката промени траекторията си и заблуди Вуцов, който все пак сякаш можеше да се намеси и по-добре.

47' - 1:2! Денислав Александров центрира перфектно отдясно и намери в наказателното поле Мартин Сораков. 20-годишният нападател бе оставен непокрит и между двама противникови защитници вкара с глава от непосредствена дистанция.

Квадво Дуа бе изведен сам срещу Вуцов малко след 50-ата минута. Нападателят обаче опита нескопосан прехвърлящ удар, който бе с лекота уловен от Вуцов.

54' - 1:3! Гостите от София дори увеличиха аванса си секунди след това. Подаване в наказателното поле на Лудогорец, където бранителите на "орлите" не реагираха добре. Топката бе приплъзната до краката на Галин Иванов, който имаше достатъчно време да се нагласи за удар и отблизо да прати топката в близкия ъгъл.

67' - 2:3! Кайо Видал бе намерен на далечната греда със страхотно центриране и от непосредствена дистанция нямаше как да сбърка и с глава прати топката в мрежата.

В следващите минути на терена се наблюдаваше едно и също. Славия се бранеше и използваше всеки момент, в който може да печели време - без значение дали чрез футболни прийоми, или чрез хитрини. Атаките на Лудогорец пък бяха една след друга, но гостите се справяха с опасните центрирания и пробиви.

В третата минута от добавеното време пък Светослав Вуцов блесна с намеса, след като играч на Лудогорец засече опасно центриране в наказателното поле от непосредствена дистанция!

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Лудогорец: 12. Симон Слуга – 16. Аслак Фон Витри, 22. Франко Русо, 26. Ноа Сонко Сундлерг, 17. Сон – 6. Якуб Пьотровски (К), 8. Клод Гонсалвеш – 7. Рик Джонатан, 88. Тодор Неделев, 37. Бърнард Текпетей – 9. Квадво Дуа

Славия: 21. Светослав Вуцов – 3. Ертан Томбак, 5, Велко Йеленкович, 4. Виктор Генев, 37. Венцислав Керчев – 27. Емил Мартинов, 17. Ерол Дост – 23. Денислав Александров, 33. Галин Иванов (К), 88. Тони Тасев – 9. Мартин Сор

Разградчани са в серия от пет поредни победи срещу този опонент. За последния Славия победи през септември 2021 година, когато надделя у дома с 1:0.

В Разград пък "белите" все още няма победа в първенството ни. Единственият им успех над Лудогорец като гост е при първия им мач, но идва за Купата на България - през 2010 година (20 ноември).

В подреждането Лудогорец е 3-ти с 36 точки - пет пасив от лидера ЦСКА, но и два мача по-малко. Славия пък сериозно се засили след завръщането на Златомир Загорчич. Тимът е в серия от две поредни победи и е 13-и със 17 пункта.