Глупост на Вердон обрече Лудогорец на мъки: "Орлите" победени от опашкаря в Първа лига ЦСКА 1948

Снимка: Emona Tsoncheva / LAP.bg

7875 0

Българският шампион Лудогорец записа втората си загуба през сезон в родната Първа лига, след като допусна поражение с 0:2 от ЦСКА 1948. С огромна роля за разочароващото представяне на "орлите" бе червеният картон на Оливие Вердон, който бе показан още в първите секунди (ВИЖТЕ ВИДЕО).

Бранителят пресече дълго подаване към противников офанзивен футболист по изключително непремерен и необмислен начин - вдигна високо ръката си, а бе последен в защитата. Първоначално главният съдия Георги Димитров му показа жълт картон, но след като получи сигнал от ВАР да преразгледа ситуацията, извади директен червен и го изгони.

Това бе второ поражение за "орлите" през сезона в Първа лига, след като предишното отново бе в столицата - от Славия. Техният аванс пред ЦСКА остава 4 точки (33 срещу 29), като "армейците" са и с двубой по-малко. ЦСКА 1948 пък грабна безценни 3 пункта, с които събра общо 14 точки и се изкачи до 10-ото място, след като преди срещата заемаше предпоследната позиция в класирането.

Успехът за софиянци бе напълно заслужен. Те доминираха през почти целия мач и се възползваха напълно от ранния подарък, който получиха. Столичани можеха да стигнат дори и до по-убедителен успех, но в крайна сметка головете на Ивайло Чочев (48') и Георги Русев (81') се оказаха достатъчни.

Любопитен факт е, че разградчани допуснаха 2-ро поражение за последните 3 мача срещу ЦСКА 1948, след като през миналата кампания на 26 май загубиха с 1:3. Двата тима са се срещали общо 5 пъти и никога не са завършвали наравно - 3 победи за Лудогорец и 2 за ЦСКА 1948.

За родния шампион това бе началото на една изключително сгъстена серия от двубой. Предстоящите два такива са особено тежки, тъй като "орлите" първо гостуват на Цървена звезда в петия кръг от групите на Лига Европа (четвъртък - 25.11), а няколко дни след това приемат у дома ЦСКА в дербито от Първа лига (понеделник - 29.11).

ЦСКА 1948 пък играе отново след седмица в шампионата срещу Локомотив София (неделя - 28.11), а след това има междинен кръг от Първа лига и посреща у дома Пирин Благоевград (четвъртък - 02.12).

СЪСТАВИ

ЦСКА 1948: 29 Даниел Наумов , 24 Лазар Марин , 3 Димитър Пиргов , 87 Симеон Петров , 77 Крум Стоянов , 7 Марио Топузов , 18 Ивайло Чочев , 37 Емил Мартинов , 20 Ангел Бастунов , 33 Галин Иванов , 10 Георги Русев

Лудогорец: 71 Кристиан Кахлина , 4 Неусиано Гусмао , 6 Шакил Пинас , 8 Жоаким Араужо , 9 Хигиньо Ескави , 13 Мавис Чибота , 23 Мануел Кафумана , 24 Оливие Вердон , 30 Игор Пластун , 37 Бернард Текпетей , 64 Доминик Янков

В 5-ата минута се стигна до много любопитна ситуация. Георги Русев получи дълго подаване, а срещу него бе само Оливие Вердон. Бранителят на "орлите" вдигна високо ръката си и спря топката пред погледа на атакуващия играч на столичани. Те имаха претенции, че това е директен червен картон, тъй като бе последен в отбраната и това се случи малко пред границата на наказателното поле.

Главният рефер Георги Димитров първоначално показа само жълт картон. След това обаче ВАР му сигнализира да преразгледа ситуацията и Димитров извади директен червен картон на Вердон. Впоследствие Ивайло Чочев стреля директно от свободния удар, но топката мина с малко над напречната греда на Кристиан Кахлина.

Численото превъзходство за домакините се усети и българският шампион бе доста неактивен в атака в следващите минути на фона на стандартите, които е задал. Дори обратното, столичният отбор владееше повече топката и създаваше повече атаки, но без такива, които да доведат до чисти голово положения.

Малко след преполовяването на частта се стигна до куриозен момент в срещата, след като главният съдия Георги Димитров остана с разкървавен нос, когато играч на Лудогорец изчисти топката право в неговото лице.

В 42-рата минута се стигна до най-чистото положение за гол в срещата. Ивайло Чочев бе оставен абсолютно непокрит в наказателното поле на отлична позиция и получи прецизно центриране. Той стреля с глава, но не успя да уцели вратата от непосредствена дистанция.

48' - 1:0! Домакините излязоха напред в резултата малко след началото на втората част. След разбъркване при изпълнение на ъглов удар топката бе гърдирана от Ивайло Чочев. Той стреля отблизо и силно, а след рикошет в бранител топката все пак се озова в мрежата на Кахлина.

В следващите минути разградчани се активизираха, но последвалият отличен шанс за гол отново бе на сметката на ЦСКА 1948. Той отново дойде след центриране, а там този път стражът на Лудогорец Кристиан Кахлина излезе много неразчетено и увисна, като имаше късмет, че играчът в червено пред него не успя да засече топката в опразнената врата.

ЦСКА 1948 продължи да се възползва от ранното си числено предимство, което бе получил, като атаките на софиянци следваха почти една след друга. Играта на Лудогорец пък оставаше все така неподредена и хаотична и четвърт час преди двубоя.

81' - 2:0! Домакините удвоиха своя аванс в двубоя. Чочев стреля добре в далечния ъгъл, но Кахлина изби встрани. Все пак топката се озова в Крум Стоянов, който я върна към голлинията, където Кахлина отново я докосна, но все пак тя стигна до непокрития Георги Русев, който на празна врата я довкара.

В състава на Лудогорец вероятно ще има ротация, за да може титулярите да бъдат запазени за двубоя срещу Цървена звезда в Лига Европа в четвъртък. Така най-вероятно на вратата ще застане Серджио Падт, а Ихинио Марин ще води атаката.

"Червените" имат само 11 точки в актива си и ще се борят за оцеляване през този сезон. Очаква се те да заложат на един чист нападател в лицето на Денислав Ангелов, който да бъде подпомаган от Галин Иванов и Ангел Бастунов.

Двата отбора са изиграли 4 официални мача помежду си, като балансът е три победи за Лудогорец и една за ЦСКА 1948. В началото на настоящия сезон разградчани бяха безпощадни у дома - 3:0.