Лудогорец оскуба „соколите“ и напомпа самочувствието си преди сблъсъка с Динамо Загреб

Снимка: Ivan Ivanov / LAP.bg

6256 0

Лудогорец се върна на победния път, разгромявайки с 5:0 Спартак Варна в среща от 4-ия кръг на Първа лига. Хората на Анте Шимунджа доминираха тотално на своя стадион „Хювефарма Арена“ и предрешиха рано-рано крайния изход, след като още до 12-ата минута вече водеха с 3:0.

Така разградчани си напомпаха самочувствието преди сблъсъка с Динамо Загреб от третия предварителен кръг на Шампионската лига. С този успех родният хегемон се утвърди и на лидерската позиция в първенството с актив от 10 точки.

Първият двубой между разградските „орли“ и варненските „соколи“ на ниво Първа лига се превърна в истински кошмар за новаците в елита. Играч на мача стана Игор Тиаго, който заши две от попаденията и асистира за други две.

Иначе кошницата на вратаря Иван Дичевски напълниха Бернард Текпетей, вкарал още в 39-ата секунда, Рик Джонатан (5), Игор Тиаго (12),  Сисиньо (76) и отново Игор Тиаго (81). Хората на Анте Шимунджа пратиха топката в мрежата на Дичевски още два пъти, но ВАР отмени головете заради засади.

Официален дебют за Лудогорец записа и Якуб Пьотровски. Полякът бе представен като играч на родния хегемон само няколко часа по-рано.

Шимунджа успя да съхрани и силите на част от звездите си, които не се появиха в игра изобщо, или останаха на резервната скамейка.

Спартак Варна запази засега предпоследното място в класирането с актив от 1 точка. Тревожен факт за „соколите“ е, че вече са допуснали 12 гола в първите 4 мача от шампионата, като са вкарали само 1 попадение.

ГОЛ! Домакините започнаха шеметно двубоя. Още в 39-ата секунда Лудогорец откри резултата. Попадението реализира Бернард Текпетей. Доминик Янков изведе в пеналта Игор Тиаго. Последният намери Текпетей на празна врата и той прати топката в мрежата – 1:0.

ГОЛ! Още преди да са изтекли и пет минути от началото на срещата разградчани удвоиха преднината си. Рик Джонатан напредна отляво и от малък ъгъл матира Дичевски – 2:0.

ГОЛ! В 12-ата минута нещата станаха катастрофални за гостите. Игор Тиаго направи преднината на своите класическа. Той получи топката от Джонатан отляво и без проблеми вкара за 3:0.

Гостите изкараха голям късмет в 24-ата минута, след като не останаха с намален състав. Вратарят Иван Дичевски излезе извън пеналта да пресреща откъсващия се Игор Тиаго. При намесата на стража останаха много сериозни съмнения за извършено нарушение от него, както и за игра с ръка. Съдията Георги Давидов лично изгледа ситуацията след намесата на ВАР, но в крайна сметка пощади голкийпъра на „соколите“.

Хората на Анте Шимунджа постепенно понамалиха темпото. В 45-ата минута Игор Тиаго шутира от дъгата на пеналта, но защитник успя да блокира удара му.

В добавеното време гостите пропиляха добра възможност за отбелязване на гол. Бабалиев намери Мартин Тошев на първа греда, но той не уцели целта.

Последното ново попълнение на Лудогорец Якуб Пьотровски направи своя официален дебют само часове след представянето си. Той се появи на терена на почивката, заменяйки Мануел Шоу.

В 48-ата минута Руслан Черненко стреля директно от пряк свободен удар от сериозна дистанция, но много неточно над вратата на Падт. В тези минути гостите тръгнаха малко по-смело напред.

В 62-ата минута  Рик Джонатан бе изведен зад защитата. Той прехвърли вратаря Дичевски, а топката влетя в мрежата на вратата му. Попадението обаче бе отменено заради засада. Само минута по-късно Дичевски спаси мощен шут отблизо на Бернард Текпетей.

ГОЛ! Сисиньо направи резултата 4:0 в 76-ата минута. Той бе изведен с пета от Игор Тиаго и матира Дичевски.

ГОЛ! Само 5 минути по-късно Игор Тиаго вкара втория си гол в мача за 5:0. Той направи добавка след спасен удар на Пьотровски.

Резервата Матиас Тисера нацели лявата странична греда 60 секунди по-късно.

Втори гол за Лудогорец бе отменен в добавеното време на мача заради засада.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Лудогорец: 1. Падт, 4. Сисиньо, 5. Терзиев, 24. Вердон, 14. Групер, 23. Шоу, 64. Янков, 82. Йорданов, 37. Текпетей, 73. Рик, 9. Тиаго

Спартак Варна: 21. Дичевски, 12. Луго, 19. Борисов, 3. Ибрям, 23. Менди, 13. Черненко, 10. Андреев, 30. Васев, 11. Митев, 90. Тошев, 7. Бабалиев

Лудогорец е в серия от два поредни мача без победа. Хората на Анте Шимунджа загубиха от Шамрок Роувърс с 1:2 реванша от втория предварителен кръг на Шампионската лига, а преди това извъртяха 2:2 при визитата си на ЦСКА 1948 в родния шампионат.

Разградчани обаче заемат първото място в Първа лига с актив от 7 точки и тази вечер ще имат възможност да дръпнат с 3 точки на върха при успех в наглед протоколния мач срещу Спартак Варна. Следващата седмица Лудогорец ще приеме хърватския гранд Динамо Загреб в първа среща от третия предварителен кръг в Шампионската лига.

Варненските „соколи“ са предпоследни във временното класиране. Те са с актив от само 1 точка, спечелена при домакинството на Пирин Бл в последния кръг.