Вратар и пропуски измъчиха Левски на "Герена" срещу Етър Велико Търново, "синият" герой се казва Асен Митков (ВИДЕО)

Снимка: Levski.bg

7357 0

Левски постигна много трудна победа с 1:0 като домакин на Етър Велико Търново в мач от 10-ия кръг на Първа лига.

Футболистите на Николай Костов имаха пълно превъзходство на стадион "Георги Аспарухов" и създадоха над 30 голови положения, но пропуските се редяха един след друг, а вратарят на "болярите" - Мартин Величков, се отчете с дузина спасявания.

Все пак, в 82-рата минута Асен Митков, който тъкмо се бе появил на терена от резервната скамейка, се разписа с глава след подаване на Уелтън и така донесе ценни три точки на "сините".

По този начин Левски измести ЦСКА от третото място в Първа лига и вече има актив от 19 точки, изоставайки на девет от лидера Локомотив Пловдив (но и с един изигран мач по-малко от "смърфовете"). Етър пък остана на последната 16-а позиция със само 4 пункта, колкото имат и Славия, и Пирин Благоевград.

*В следващия кръг Левски гостува на Славия (27.09., 18:00 часа), докато Етър приема във Велико Търново Пирин (28.09., 15:30 часа).

Мачът на "Герена" започна пред около 5 000 зрители. Още в началните секунди Уелтън комбинира с Ел Джемили, а той опита шут от малък ъгъл, който обаче мина далеч от целта.

*Междувременно стана ясно, че Жереми Петрис е получил контузия и това е причината да отсъства дори от резервната скамейка на "сините" (макар че бе в групата за двубоя).

В 7-ата минута Уелтън стреля силно по земя от дистанция, а Мартин Величков не се намеси по най-добрия начин, но за негов късмет топката излезе в ъглов удар. След изпълнението му и Роналдо пробва да открие резултата, но стражът на гостите се справи.

В 19-ата Уелтън се опита да си изпроси дузпа, но главният съдия Иво Андреев не се впечатли и му показа жълт картон за симулация. Малко след това бомбен изстрел на Краев от голямо разстояние премина на около един метър над напречната греда.

В първия половин час от мача играчите на Николай Костов бяха създали точно 10 голови положения, но така и не успяваха да матират Етър Велико Търново.

Пет минути преди края на първото полувреме пред Асими Фадига се откри най-добрата възможност за 1:0, но от десет метра французинът стреля право в обсега на Мартин Величков.

Левски започна и втората част на високи обороти, а в 49-ата минута Ел Джемили шутира неточно от изгодна позиция. В 55-ата отново той изпълни много добре пряк свободен удар, насочвайки топката към левия ъгъл, а Мартин Величков се отчете с осмото си спасяване от началото на мача.

*Последва 5-минутно спиране на мача, тъй като фенове в Сектор "Б" запалиха димки и видимостта за ВАР беше затруднена.

В 72-рата минута Николай Костов извърши първи смени - Асен Чандъров и Марин Петков се появиха на местата на Роналдо и Рикардиньо. Малко след това Андриан Краев получи жълт картон за ненужно нарушение в центъра на терена.

В 77-ата Уелтън тръгна на индивидуален пробив, който завърши със силен удар по диагонал, а топката премина на сантиметри встрани от лявата греда. Десет минути преди края на редовното време Асен Митков замени Асими Фадига.

ГОЛ - Току що влезлият на смяна Митков най-накрая разпечата вратата на гостите, вкарвайки с глава след центриране на Уелтън - 1:0 за Левски!

Добавеното време на мача бе 10 минути! В третата от тях Уелтън шутира от границата на наказателното поле, но над вратата. В шестата Асен Митков можеше да покачи на 2:0, след като бе оставен непокрит в наказателното поле, но не уцели вратата от десетина метра.

Стартови състави:

Левски: 1. Пламен Андреев, 6. Цунами, 33. Хосе Кордоба, 50. Кристиан Димитров, 22. Патрик-Габриел Галчев, 8. Андриан Краев (к), 97. Асими Фадига, 11. Джавад Ел Джемили, 7. Роналдо, 17. Уелтън, 9. Рикардиньо

Етър Велико Търново: 22. Мартин Величков, 2. Валери Христов, 4. Георги Александров, 15. Георги Ангелов, 6. Пламен Димов, 25. Крум Стоянов (к), 8. Мартин Моран, 29. Янко Ангелов, 7. Кольо Станев, 70. Димо Бакалов, 14. Ивайло Димитров

Столичани са на четвърто място във временното класиране с актив от 16 точки след 8 изиграни двубоя. "Болярите" са на последната 16-а позиция с едва 4 точки, колкото имат и Славия и Пирин Благоевград, които са 14-и и 15-и, съответно.

За последно Левски се издъни при визитата си на Крумовград, която завърши 2:2 на 18-и септември. Етър пък загуби от лидера в таблицата - Локомотив Пловдив, с минималното 0:1 (17-и септември).

Последните официални сблъсъци между тези два тима се състояха през сезон 2020/21 - 2:1 в София и 0:0 във Велико Търново. На 30-и юни тази година Левски пък победи Етър с 2:1 в контролна среща.