Левски с първи успех за годината след победа над Арда с 3:1

Снимка: Оф. сайт на Левски

8311 0

Левски най-сетне записа победа в официален двубой през 2020 година, след като надделя с 3:1 като гост на Арда в мач от Първа лига. По този начин се сложи край на "черната" серия на отбора и Георги Тодоров дебютира с победа.
Така "сините" се изравниха по точки с ЦСКА и Локомотив (Пловдив), които се изправят един срещу друг по-късно тази вечер. Арда, пък, рискува да се смъкне с една позиция надолу в класирането и да остане 9-и. Това бе последният кръг преди плейофната фаза, в която отборите се разделят на първа 6-ца и втора 8-ца.
Левски поведе в резултата чрез Паулиньо в 37-ата минута, но допусна изравняване само 4 минути по късно, когато Радослав Василев възстанови паритета. През втората част появилият се като резерва Стайн Спиерингс донесе победата за своя тим с гол в 65-ата минута. В края на двубоя Арда се хвърли да изравнява, което позволи на Левски да направи успеха си по-изразителен с гол на Мартин Петков.

СЪСТАВИ:

Арда: Николай Банков, Мартин Костадинов, Милен Стоев, Пламен Крумов, Матеус Леони, Емил Мартинов, Румен Руменов, Александър Георгиев, Светослав Ковачев, Спас Делев, Радослав Василев

Левски: Георги Георгиев, Ивайло Найденов, Янис Каргас, Холмар Ейолфсон, Костадин Илиев, Кали Тиам, Филипе Нашименто, Станислав Иванов, Паулиньо, Дени Алар, Станислав Костов

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ:

Още във 2-рата минута на срещата Левски получи правото да изпълни пряк свободен удар. Дени Алар центрира, като двама "сини" играчи се разминаха с топката непосредствено пред вратата на Банков. Останаха съмнения за засада, но такава не бе отсъдена. Все пак, не се стигна до нищо опасно.

Няколко минути по-късно Ковачев проби добре отдясно и подаде към непокрития Руменов, който се намираше около границата на наказателното поле. Той опита да стреля, но ударът му бе блокиран от защитник на гостите.

19' - Станислав Костов изпрати топката в мрежата на Арда, но попадението е отменено. Паулиньо подаде към нападателя, но при овладяването на топката той си помогна с ръка, след което изстреля мощен удар. Първоначално той избухна в радост, но след това съдията отмени правилно попадението. Резултатът се запазва 0:0.

Постепенно Левски наложи контрол върху двубоя, като домакините от Арда предимно се бранеха добре подредени в защита. Положенията обаче липсват и пред двете врати, като преобладават изпълненията на ъглови удари и за двата тима, но безуспешни до този момента.

В 34-ата минута най-сетне се стигна до първия точен удар към една от двете врати. Паулиньо получи отляво, финтира по прекрасен начин противниковия защитник и стреля в близкия ъгъл, но Николай Банков изби в пореден ъглов удар, който също не донесе никаква опасност.

37' - 0:1! Паулиньо открива резултата в полза на Левски след изстрел от далечна дистанция. Играчът размени двойно подаване със Станислав Костов и стреля красиво, като топката влетя в долния ляв ъгъл на вратата на Арда. Стражът нямаше шанс поради създалия се рикошет.

41' - 1:1! Само 4 минути след като се оказаха изоставащи в резултата, домакините възстановиха паритета. Румен Руменов центрира отляво, а "синята" отбрана проспа положението и остави Радослав Василев непокрит. За него не бе проблем да плонжира и да вкара на празна врата с глава.

ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ:

В първите минути на второто полувреме нещата на терена не се промениха изобщо. Левски се опитваше да владее топката повече, но преобладават неточните отигравания. Липсваше идеята, липсваше момент на блясък, с който да се създаде опасно положение. Домакините от Арда комфортно се браниха, като го правят на ниво и очакват своите шансове за контраатаки.

Именно такъв се появи в 59-ата минута, когато футболистите на Арда организираха бърза контраатака и накрая се стигна до остро подаване по земя отляво, което срещна играч на Левски. Късмет за Костадин Илиев, защото топката бе коварна и можеше да се стигне до автогол.

65' - 1:2! Появилият се като резерва Стайн Спиерингс отново извежда Левски напред в резултата, след като оползотвори подаване на Станислав Иванов и стреля от наказателното поле. Грешка от страна на Арда, която бе наказана.

До края на срещата темпото спадна. В края на двубоя Арда осъществи натиск, но така и не успя отново да изравни резултата, въпреки че имаше добро положение в 89-ата минута, когато от непосредствена дистанция играч на отбора не успя да оцели добре топката и я прати в ръцете на Георгиев.

В последните секунди Мартин Петков добута отразена от Банков топка, за да направи успеха още по-изразителен - 1:3!

ПРЕДИ ДВУБОЯ:

Левски излиза за първа победа през тази година в официален мач, след като се намира в кошмарна серия от 4 равенства и 3 поражения. Нещо повече, "сините" нямат гол вече над 7 часа и половина. Това им коства второто място, като в момента се намират на четвъртото - с 3 точки по-малко от ЦСКА и Локомотив (Пловдив). Победата днес е задължителна, именно за да се настигнат "червените" и "смърфовете", които се изправят в директен дуел.

В този двубой гостите за първи път от месеци насам няма да бъдат водени от Петър Хубчев, който със сигурност се разделя с клуба. Временен (засега) наставник на отбора ще бъде Георги Тодоров. Той загатна, че ще направи промени в състава, като предстои да видим дали ще бъдат успешни.

Арда, пък, изненадващо взе точка от хегемона в България Лудогорец в последния си мач, като двата тима завършиха при резултат 1:1. Тимът също няма победа през тази година в официален двубой, като е записал 3 равенства и 2 поражения. Последната победа за Арда е чак от 22 ноември 2019 година, когато отборът надделя над Витоша (Бистрица) с 2:0.