Как Левски се превърна в кошмар за легендарен германски тим в Европа (ВИДЕО)

4279 0

Левски ще се изправи срещу германски отбор за 15-и път в своята история. "Сините" срещат Айнтрахт Франкфурт в плейофен сблъсък за попадане в груповата фаза на Лига Европа. Първият мач е на Националния стадион "Васил Левски" в четвъртък (24-ти август), а реваншът - седмица по-късно в Германия.

Левски срещу германски отбори в Европа: Наказва Щутгарт

Родният представител има 3 победи, 5 равенства и 6 загуби при голова разлика 15:23 в сблъсъците си срещу германци до момента. Левски обаче вече е успявал да отстрани легендарен отбор от Германия в европейските клубни турнири. И то два пъти.

Левски - Щутгарт: Сезон 1983/84

През сезон 1983/84 жребият определя дуел между Левски и Щутгарт на 1/32-финалите от Купата на УЕФА. Първата среща се състои на стадион "Некарщадион". Попадения няма четвърт час преди края, но тогава Валтер Келш открива за домакините (76'). Само две минути по-късно обаче Михаил Вълчев изравнява, за да оформи крайния резултат 1:1.

Така българският отбор се насочва към реванша на Националния стадион "Васил Левски" с добър резултат от първата среща. Във втория мач отново няма голове дълго време, като една минута преди края на редовното време Михаил Вълчев отново се разписва, а попадението остава без отговор - за радост на над 60 хиляди по трибуните. Левски продължава напред с общ резултат 2:1.

Левски - Щутгарт: Сезон 1984/85

По ирония на съдбата още през следващата кампания двата отбора отново се срещат - този път на 1/16-финалната фаза от Купата на европейските шампиони. Тогава първата среща е в София. След час игра резултатът е 0:0, но в 62-рата минута Петер Райхерт открива за гостите. Идентично на дуелите отпреди година - Левски изравнява само две минути след това - този път чрез Петър Курдов. Така завършва и първия двубой.

Реваншът в Германия предлага много драма. Домакините повеждат на два пъти в резултата чрез Карл Алгьовер (14' и 38'), но и в двата случая "сините" изравняват. Първо чрез Николай Илиев (29'), а след това и чрез Пламен Цветков (60'). Така мачът приключва при 2:2, а след повече голове на чужд терен българският отбор отново продължава напред.

По този начин в рамките на една година софиянци отстраняват на два пъти легендарния германски тим и се превръщат в негов кошмар. Успехът над Щутгарт пък попада и сред най-великите победи на Левски в историята (вижте ВИДЕО от всички - Барселона, Аякс, Атлетико и ОЩЕ).