Дюкенс Назон блести за ЦСКА срещу Ботев Пловдив, "армейците" с 4 точки аванс на върха (СНИМКИ)

Снимка: Yulian Todorov / LAP.bg

4445 0

Без особени затруднения, ЦСКА победи Ботев Пловдив у дома си с 3:1 в мач от 20-ия кръг на Първа лига и така отвори 4 точки аванс на върха във временното класиране пред втория Лудогорец, макар че "орлите" са с мач по-малко (на 19 февруари са домакини на Славия).

В герой за "червените" днес се превърна Дюкенс Назон, който се разписа на два пъти във вратата на Хидайет Ханкич (10-та и 25-та минута), а веднъж и асистира на Маурисио Гарсес (47').

"Канарчетата" губеха с 0:2 в секундите преди края на първото полувреме, но точно тогава стигнаха до гол чрез Николай Минков. За тяхно съжаление, още в началото на втората част "армейците" отбелязаха третото попадение, което до голяма степен уби интригата в мача.

Днес на стадион "Българска армия" имаше много публика, а феновете видяха как любимият им тип записа нов успех в борбата за титлата и вече има точно 50 точки. "Жълто-черните" пък останаха десето място с 20 пункта.

*В следващия кръг ЦСКА гостува на Септември София (26 февруари), а Ботев Пловдив ще бъде домакин на Берое (26 февруари).

РАЗВОЙ НА ЦСКА 3:1 Ботев Пловдив

*Преди първия съдийски сигнал 22-мата на терена, треньорските щабове и хилядите на трибуните запазиха минута мълчание в памет на починалия днес легендарен нападател на "армейците" - Петър Жеков!

Още в първите секунди "червените" получиха възможност да изпълнят ъглов удар, но центрирането на Тобиас Хайнц бе изчистено с глава от футболист в жълто. В 4-ата минута Тодор Неделев прехвърли отбраната на ЦСКА с извеждащо подаване към Антоан Бароан. Густаво Бусато излезе, за да го пресрещне, а футболистът на Ботев отправи удар покрай него, но прекалено слаб и неточен.

ГОЛ - В 10-ата минута домакините излязоха напред в резултата! Тобиас Хайнц центрира от корнер на първа греда, Джонатан Линдсет отклони топката с глава, а там Дюкенс Назон, също с глава, я прати във вратата на Ботев - 1:0 за ЦСКА!

В 17-ата Антоан Бароан можеше да изравни, след като отново получи пас от Тодор Неделев, но и отново нанесе слаб шут, а и Бусато му бе скъсил ъгъла и успя да се справи с опасността. Малко след това Уме Емануел проби по лявото крило и навлезе в наказателното поле на "червените", но взе грешното решение при финалното подаване и атаката на Ботев бе опропастена.

ГОЛ - ЦСКА удвои аванса си в 25-ата минута. Брадли де Нойер нахлу по лявото крило, стигна почти до аутлинията, а след това върна топката към непокрития Дюкенс Назон, който шутира без забавяне, а кълбото, с помощта на горната греда, влетя във вратата на "жълто-черните" за втори път - 2:0!

В 35-ата минута Джеймс Ето'о изтича близо 60 метра с топка в крака, преодолявайки няколко футболисти в червено, но накрая, около точката на дузпата, кълбото му бе отнето. Три по-късно Брадли де Нойер отново бе изпуснат от защитниците на Ботев и комбинира с Тобиас Хайнц. Норвежецът стреля слабо, а Дюкенз Назон бе напът да си овладее топката и да оформи хеттрика си, но Виктор Генев се намеси решително, а след това дръпна конско на съотборниците си.

В 42-ата минута Антоан Бароан надигра отдясно Енес Махмутович и пусна пас към точката на дузпата, а Тодор Неделев стреля с първото си докосване, но високо над вратата - пореден пропилян шанс от "канарчетата".

ГОЛ - В заключителните секунди на първата част гостите намалиха изоставането си - Тодор Неделев центрира от лявото крило, а Енес Махмутович не се ориентира добре и не успя да изчисти топката, която се озова в краката на Николай Минков, който не сгреши отблизо - 2:1!

ГОЛ - Още на старта на втората част ЦСКА вкара трети гол. Дюкенс Назон този път в ролята на асистент, след като изведе Маурисио Гарсес сам срещу Ханкич. Гарсес финтира стража на Ботев и завърши на празна врата - 3:1!

*Малко след 50-ата минута в Сектор "Г" бяха запалени много факли и димки, заради които играта бе временно спряна.

В 62-ата минута Уме Емануел получи жълт картон за нарушение срещу Марселино Кареасо. Малко след това Бруно Балтазар извърши първа смяна - на мястото на Па Конате влезе Рой Херман. Саша Илич също погледна към резервите си и пусна Тибо Вион на мястото на Тобиас Хайнц.

Като цяло, второто полувреме се играеше на доста по-ниски обороти от първото. В 74-ата минута голмайсторът на Ботев Николай Минков бе заменен от Абдулай Траоре. Две по-късно диагонален шут на Дюкенс Назон не намери далечния ъгъл на вратата. След това Саша Илич извади Назон и Линдсет и пусна на терена Морено и Жеферсон.

В последните минути Кареасо и Гарсес отстъпиха местата си на Станислав Шопов и Лазар Туфегджич. Последният интересен момент в мача бе вторият жълт и съответно червен картон на Джеймс Ето'о, който настъпи болезнено Юрген Матей и напълно заслужено бе изгонен.

Стартови състави:

ЦСКА: 1. Густаво Бусато - 2. Юрген Матай (к), 21. Амос Юга, 22. Енес Махмутович - 19. Иван Турицов, 7. Джонатан Линдсет, 14. Тобиас Хайнц, 5. Брадли де Нойер - 26. Марселино Кареасо - 10. Маурисио Гарсес, 9. Дюкенс Назон

Ботев Пловдив: 13. Хидайет Ханкич - 44. Роберто Пунчец, 4. Виктор Генев, 24. Яспер Ван Хертъм - 17. Николай Минков, 21. Точукву Ннади, 15. Джеймс Ето'о, 3. Па Конате - 8. Тодор Неделев (к) - 11. Антоан Бароан, 31. Уме Емануел

ЦСКА - Ботев Пловдив по ТВ: Къде да гледаме двубоя?

Тимът на Саша Илич е лидер във временното класиране със сбор от 47 точки и голова разлика 38:10 - "червените" имат най-добрата защита в първенството през сезон 2022/23, а у дома си са допуснали само 3 попадения!

Отборът на Бруно Балтазар е десети в таблицата с актив от точно 20 пункта. "Жълто-черните" са вкарали само 1 гол повече, отколкото са инкасирали - 26:25.

ЦСКА стартира официалната 2023 година с обрат срещу Берое в Стара Загора от 0:1 до 4:1. Сблъсъкът се състоя на 12 февруари и бе част от 19-ия кръг. Два дена по-рано, на 10 февруари, Ботев Пловдив завърши 0:0 на свой терен срещу Локомотив София.

Първият мач между "армейците" и "канарчетата" през настоящата кампания се проведе на 19 октомври. Тогава ЦСКА си тръгна с трите точки от Коматево след минимален успех с 1:0. Автор на единствения гол бе Дюкенс Назон, който се разписа от дузпа в 72-ата минута.