ЦСКА проспа 55 минути, но обърна Берое в Стара Загора и отново е на върха в Първа лига

Снимка: Ani Georgieva / LAP.bg

6519 0

ЦСКА постигна много важна победа в първия си официален мач за 2023 година срещу Берое в Стара Загора, осъществявайки обрат от 0:1 до 4:1 в мач от 19-ия кръг на Първа лига!

Играчите на Саша Илич проспаха първото полувреме и началото на второто, но след като получиха гол се събудиха, натиснаха съперника и напълно заслужено се поздравиха с крайния успех, отбелязвайки четири попадения между 71-ата и 92-ата минута.

След "сухо" първо полувреме, в което столичани не отправиха нито един точен удар и създадоха само едно голово положение, в 55-ата Симеон Мечев изненада Густаво Бусато с далечен шут, а стражът на "армейците" не се намеси добре и топката влетя във вратата му.

Това накара Саша Илич да направи три смени и да пусне в игра новото попълнение Тобиас Хайнц, Браян Морено и Марселино Кареасо. Норвежецът удари греда след рикошет секунди след появяването си, а в 71-ата минута Брадли де Нойер изравни резултата. Шест по-късно Браян Морено осъществи пълния обрат, а до края Дюкенс Назон и Иван Турицов (от дузпа) също записаха имената си сред голмайсторите.

По този начин "армейците" събраха актив от 47 точки и отново се настаниха на върха във временното класиране, изпреварвайки Лудогорец, който е на втора позиция с 46 пункта. В следващия кръг ЦСКА е домакин на Ботев Пловдив (18 февруари), а Берое гостува на Черно море (18 февруари).

Ето как се разви мачът Берое 1-4 ЦСКА:

В Стара Загора грееше слънце и двубоят започна на перфектен, на пръв поглед, терен. Хиляди "червени" фенове пък бяха изпълнили трибуните зад дясната врата. В първите минути играта се водеше предимно в центъра, а ЦСКА владееше по-често топката. В 5-ата Тибо Вион бе изведен по десния фланг и опита успоредно на голлинията подаване към Туфегджич, но защитник в "зелено" се хвърли на шпагат и предотврати опасността.

В 8-ата минута домакините отговориха с мощен удар на Вини Трибуле от дистанция, който бе насочен право в центъра на вратата и Густаво Бусато улови сигурно. Последва известно затишие без сериозни положения пред двете врати.

В 23-ата минута капитанът на "армейците" Юрген Матей получи жълт картон за спиране на обещаваща атака, а това го ядоса, защото смяташе, че малко преди това негов съотборник е бил фаулиран. В 24-ата Трибуле спечели една битка с Амос Юга на тъча, устреми се към наказателното поле с топка в крака и след това бе избутан леко, а играчите на Николай Киров поискаха дузпа. ВАР прегледа ситуацията и прецени, че няма нищо нередно.

В 33-ата минута много активният Вини Трибуле бе изведен зад отбраната на "червените" и впоследствие успя да вкара топката във вратата, но голът не бе признат заради засада. Пет преди края на полувремето Юрген Матей седна на тревата след единоборство и се хвана за левия прасец. В крайна сметка не се наложи намесата на лекарския екип на ЦСКА и играта продължи. Такава обаче бе необходима малко след това, когато Жеферсон изкълчи много лошо левия си глезен. Бразилецът успя да се изправи на крака и да напусне терена накуцвайки.

В 47-ата минута ЦСКА стигна до най-чистото си положение, след като Лазар Туфегджич засече с глава центриране от лявото крило, а Иван Караджов показа добър рефлекс и отрази удара му. В 50-ата Амос Юга получи жълт картон за спиране на контраатака.

ГОЛ - В 54-ата минута капитанът на домакините Симеон Мечев изненада Густаво Бусато със силен удар от дистанция - стражът на "червените" не успя да прецени добре летежа на топката и в крайна сметка тя се озова във вратата му - 1:0 за Берое!

В 57-ата "прехвърчаха искри" между играчите в наказателното поле на "зелените", след като Георги Давидов отсъди едно спорно нарушение. В крайна сметка Иван Караджов и Християн Петров получиха жълти картони от рефера като най-дейни в ситуацията.

В 63-ата минута току що влезлият на смяна Тобиас Хайнц шутира от около 21-2 метра, а след рикошет топката прехвърли Караджов и се отби от десния страничен стълб на Берое.

ГОЛ - В 71-ата минута ЦСКА се върна в мача - Дюкенс Назон изскочи от дълбочина зад защитата и пусна успоредно подаване в наказателното поле, което стигна до непокрития Брадли де Нойер, а той стреля по диагонал от 14-15 метра с левия крак и след лек рикошет топката влетя във вратата на Берое - 1:1!

ГОЛ - В 77-ата минута "армейците" стигнаха до пълен обрат! Прекрасна комбинация изведе Гарсес отдясно, а той върна топката към точката на дузпата и там Марселино Кареасо нанесе удар, който се отби от дясната греда и след това кълбото се озова на пътя на Браян Морено, който го вкара на празна врата - 2:1 за ЦСКА!

ГОЛ - В 85-ата минута Дюкенс Назон окончателно сложи точка на спора - Брадли де Нойер проби по лявото крило, центрира ниско по земя, а Назон опита шут с левия крак, който бе спасен от Иван Караджов, но при добавката му вратарят на Берое нямаше какво да направи - 3:1 за ЦСКА!

ГОЛ - В 91-ата минута ЦСКА получи дузпа, а зад топката застана Иван Турицов, който не сгреши и оформи крайно Берое 1:4 ЦСКА

В заключителните секунди на срещата Християн Петров извърши ненужно грубо нарушение, за което получи втори жълт и съответно червен картон!

Стартови състави:

Берое: 73. Иван Караджов, 3. Сана Гомеш, 6. Макс Челич, 8. Серкан Юсеин, 14. Педро Енрике, 15. Георги Динков, 16. Симеон Мечев, 17. Спас Георгиев, 21. Вини Трибуле, 77. Божидар Пенчев, 98. Тонислав Йорданов

Резерви: 23. Иван Гошев, 2. Густаво Каскардо, 7. Йоан Бауренски, 9. Калоян Кръстев, 11. Денислав Станчев, 18. Дамян Йорданов, 19. Васил Василев, 44. Атанас Йорданов

ЦСКА: 1. Густаво Бусато, 6. Християн Петров, 21. Амос Юга, 2. Юрген Матей, 10. Маурисио Гарсес, 5. Брадли де Нойер, 7. Джонатан Линдсет, 3. Жеферсон, 15. Тибо Вион, 11. Лазар Туфегджич, 9. Дюкенс Назон

Резерви: 25. Димитър Евтимов, 28. Браян Морено, 23. Жираир Шагоян, 19. Иван Турицов, 26. Марселино Кареасо, 8. Станислав Шопов, 4. Мено Кох, 22. Енес Махмутович, 14. Тобиас Хайнц

Берое - ЦСКА по ТВ: Къде да гледаме мача?

ЦСКА изпрати годината като лидер в класирането в Първа лига. За възпитаниците на Саша Илич обаче място за отпускане няма. Лудогорец вече спечели мача си със Спартак Варна, измествайки временно 31-кратния шампион от върха. "Армейците" записаха 14 победи, 2 равенства и 2 загуби от началото на сезона, отбелязвайки 34 попадения и допускайки 9.

Берое от своя страна опитва да излезе в дълбоката криза, която е затънал през новата кампания. Старозагорци осъществиха огромни кадрови промени с цел да спасят сезона си. "Зелените" се намират на 11-ото място в класирането с 5 победи, 4 равенства и 9 загуби до момента.

Последният мач между тези два тима завърши с разгромна победа за "армейците", които постигнаха успех с 5:1 у дома. В исторически план "червените" също имат превес, печелейки 88 от срещите със "заралии", завършвайки наравно в 27 от тях и губейки 14.