"ЦСКА да е новият европейски шампион" - денят, в който Острова ахна по "армейците"

Снимка: YouTube

2953 0

Само 7 години, след като ЦСКА прави немислимото, отстранявайки хегемона на Европа и актуален европейски клубен шампион Аякс от КЕШ, съдбата изправя "армейците" срещу нов първенец на Стария континент.

На пътя на "червените" застава Нотингам - страшилището от Острова, грабнало трофея в последните две издание на Купата на европейските шампиони. Да, но преди да се изправи срещу ЦСКА.

Питър Шилтън, Анди Грей, Гари Бъртълс и още, и още знаменити имена личат в състава на Форест тогава. Те обаче биват сломени. Да, англичаните не допускат просто нелепа загуба, а са тотално надиграни и оставени без отговор от българския тим.

Какво се случва през есента на 1980-та година?

Момчетата, водени от легендарния Аспарух Никодимов, стигат до 1/16 финалите на КЕШ. Там за съперник им е отреден актуалният първенец - Нотингам, който наказва всичко по пътя си, до визитата си в столицата. На 17-и септември "армейците" излизат очи в очи с именития си опонент пред над 70 000 зрители на националния стадион "Васил Левски". ЦСКА бързо опровергава всички очаквания.

"Червените" от София напълно контролират срещата. Гостите отправят едва 2 точни удари към вратата, пазена от Джони Велинов. Така се стига до 70-тата минута, когато Цветан Йончев получава топката в противниковото наказателно поле и "разстрелва" Питър Шилтън. Домакините на два пъти имат сериозни претенции за дузпа за нарушения в пеналтерията срещу Спас Джевизов и Цоньо Василев, които обаче не биват одобрени от главния съдия Аньолин.

Така "армейците" изпращат една незабравима вечер и насочват поглед към втория двубой на 1-ви октомври. Европейският клубен шампион вярваше, че крехкият пасив от само 1 попадение ще бъде наваксан. Тогава обаче получи втори, звучен и окончателен шамар.

Реваншът

ЦСКА излезе на терена с облик не на подценяван, а на фаворит. Домакините оказват сериозен натиск в първите 20 минути, а трибуните ехтят оглушително. Набезите на опонента принуждаваха "червените" да залагат на бързи и комбинативни контраатаки. Пред вратата на Питър Шилтън започнаха да се създават все повече и повече положения.

Така в 33-тата минута Руджи Керимов отправи страхотен диагонален изстрел, пращайки топката във вратата на Нотингам. "Армейците" заиграха спокойно и съсредоточено, докато напрежението у съперника ставаше все по-осезаемо. Валтер Хорстман свири последния съдийски сигнал за двубоя при общ резултат 2:0 в полза на гостите, с което бе написана поредната златна страница в историята на ЦСКА.

Малко след мача популярното издание "Evening Post” пише: “Защо ЦСКА да не бъде новият европейски клубен шампион? Не защото елиминира “Нотингам”, а защото показа изключителна игра, с която може победи всеки един съперник”.