Николай Жейнов: Няма отбор, с който да не работя


Николай Жейнов: Няма отбор, с който да не работя
Снимка: Lap.bg

1332 0

Българският мениджър Николай Жейнов даде интервю за предаването "Игра в центъра". В него той говори на различни теми - професията "футболен агент", националния отбор на България, Лудогорец, Гриша Ганчев, трансферите в Левски и Венци Стефанов:

За професията

Тази година правя 20 години в професията. За да си футболен агент трябва да познаваш психиката на играчите. Много често запитванията идват от страна на клубовете. Футболният мениджър е като таксиметровия шофьор - като няма как да се прибереш вземаш такси. Няма отбор, с който да не работя. Има тимове, с които поддържам по-сериозна връзка. Всеки, който се е обърнал към мен съм се постарал да им помогна.

За националния отбор

Там има клубни, а не мениджърски интереси. Едно време може да е имало мениджърски, но сега има клубни интереси. Клубовете се обаждат и стимулират.

За Павел Върба и привличането му в Лудогорец

Относно Лудогорец. Имах запитване от директорите какъв профил треньор търсят. Върба съвпадаше 90%. Подготвяхме трансфера почти 6 месеца. Ходих няколко пъти да се срещна с него. На финала имахме сполучлив край. Той имаше идея къде идва. Всеки се беше позаинтересувал за града, държавата и клуба. Щом са подписали договор са били доволни. Аз имам много запитвания, футболисти, клубове. Имам над 4000 телефона като контакти по работа. Не е важно да имаш 1-2 футболисти, а голям пазар. Имам широк пазар.

Работата с Гриша Ганчев

С Гриша Ганчев се работи лесно и нормално. Нямал съм проблеми. Говорим на един и същ език. Политиката на клуба трябва да се определя от собственика. Той знае какъв бюджет има. Основното в бюджета на клубовете са продажби на футболисти – вземането на играчи, които могат после да се препродадат. Липсата на мениджмънт в клубовете не осигурява средствата, които са нужни. При инвестирани 24 млн. в един клуб трябва да изкараш поне 30% следващата година. Как да задържиш играч, на когото предложиш тройна заплата. Много футболисти идват в България като трамплин, за да заминат на по-добро място. Продажбите зависи от собствениците. Много е трудно да задържиш в отбор играчи, когато нямаш успешни. Когато играеш в Европа могат да идват добри футболисти. Само за вътрешно първенство е трудно да се случи.

Трансферите в Левски

Нито той, нито агентът му искаха да дойдат в България. Той беше в Анжи. Поговорих с хората, които са съдействали за трансфера и взехме решение първо с Габриел, а след това с неговия агент. С него разговарях по телефона. Обясних какъв е проекта на Левска. Най-много натежа, че тогава Обертан имаше малко мачове като титуляр. Всички мислеха, че е хронично контузен. Казах му, че може да го използваме като трамплин. Преди време имаше възможност да дойде Федерико Македа да дойде тук в Левски. Тогава ръководството не повярва, че може да стане. Също така не разпозна класата, защото можеш да вземеш нещо почти без пари, а после да го продадеш. Той беше привлечен без пари. Новото ръководство, което дойде в един момент, когато Ерзурум предложи 400 хил. евро за Станислав Костов бе отказана от Левски. В същия отбор отива най-голямата ти звезда без пари. Ето къде е изтичането на средствата поради неправилното управление. Защо Обертан отиде свободен? Кой реши? Левски не се възползва от този трансфер. Същото е и с Холмар. Аз говорих с него първоначално и той не искаше да чуе за България да дойде от Израел. Идеята бе той като дойде и влезе в националния отбор на Исландия да бъде продаден. Левски щеше да е на печалба, защото той играеше на Световното първенството. Отбор от МЛС бе готов да плати 1,5 млн. долара. Грешките от неправилното управление. Това обаче не е само в Левски.

Венци Стефанов и трансфера на Филип Кръстев

Има заведено за клевета срещу Венци Стефанов, която адвокат Попова води. Да, истина е, че има запори върху сметките. Много ми интересно беше как имаше различни интерпретации. Преди малко се видяхме с него в офиса заедно с баща му. Много скоро ще получите отговор на всички въпроси. Всичко с документи, а не с приказки. Делото срещу Венци Стефанов е от преди 8 месеца. Сигналът ми за комисията за расизъм е от преди 8 месеца, а не е така. Дал съм сигнал в БФС, УЕФА, Комисията за защита от дискриминация и FARE. Видях на една пресконференция президент на ФК и член на Изпълкома на БФС да говори час и 5 минути има обидни квалификации. На 28 април има открито заседание на Комисията за защита от дискриманиця. Три са нещата, за които трябва да се следят – принципи на УЕФА – расизъм, залози и допинг. Да си чул в България БФС да е взела решения по тези неща. Няма в България няма черно тото? Няма ли?

 

 

 

 

Етикети:
Sportlive.bg

ТОЧНО ПОПАДЕНИЕ


виж всички

Още по темата


Timeout


виж всички
Избрано от ЦСКА

"Тайни от бг елита": Фаетон от ЦСКА крие "младежка грешка", която за малко да му провали кариерата

"Тайни от бг елита" е новата рубрика, с която екипът на SportLive.bg ще запознава своите читатели с любопитни...

Реклама
Най-четени новини

виж всички