Швеция взе скандинавското дерби - за първи път от 15 г.

1151 0

Швеция спечели скандинавското дерби с Дания с 2:1. Мачът се игра в Стокхолм пред близо 50 000 зрители.

Емил Форсберг даде преднина на шведите в самия край на първото полувреме, а 34-годишният Златан Ибрахимович се разписа от дузпа за 2:0 пет минути след почивката. Дания успя да върне един гол в 80-ата минута чрез Николай Йоргенсен.

За звездата на Швеция Ибрахимович това бе мач №750 в кариерата му.

"Тре конур" победи регионалния съперник за първи път от 15 години насам, след 5 поредни мача, в които не можеше да отбележи гол на "Червения динамит".
Мачът започна с минута мълчание в памет на жертвите от атентатите в Париж.
Още от началото двата тима се впуснаха в атаки, като сантиметри разделиха Ибрахимович от това да открие резултата. Голът падна в края на първата част, когато Лустиг с нисък пас намери Емил Форсберг и той вдигна на крака публиката - 1:0. В заключителните секунди преди почивката Ибрахимович стреля от пряк свободен удар, но Каспер Шмайхел успя да отрази.
В началото на второто полувреме Форсберг изработи дузпа за домакините и звездата на тима Ибрахимович не сгреши от бялата точка - 2:0. Голът бе под номер 60 за Златан с националната фланелка и от всички действащи футболисти само Роби Кийн (67 за Ирландия) има повече за родината си.
Мортен Олсен предприе двойна смяна и след 70-ата минута Дания натисна съперника. В 80-ата минута шведите сгрешиха при центриране от корнер, Поулсен с глава прати топката към втора греда, където, съвсем сам, Николай Йоргенсен протегна крак и намали до 1:2.
В самия край Йоргенсен дори пропусна да изравни след ново центриране и направи реванша във вторник в Дания по-интересен.